Od 2010 roku Diavel łączy składniki, które rzadko spotyka się w jednym motocyklu: wygląd cruisera, technikę nakeda i solidną porcję sportowego ducha Ducati. Droga do V4 wiodła przez pierwszą generację i Diavela 1260. Na rok modelowy 2027 rodzina powiększa się o Diavela V4 S. Znany V4 RS również pozostaje w ofercie. Nowa wersja S stawia przede wszystkim na zawieszenie, a kilka technicznych nowości trafia także do zwykłego Diavela V4.

Ducati Diavel V4 S 2027: teraz z półaktywnym Öhlinsem
S to coś więcej niż złote golenie widelca
Złoty widelec, szeroka tylna opona i 168 KM: muscle roadster Ducati dostaje na 2027 rok wersję S. Sporo dzieje się jednak także w zakresie zmiany biegów, obsługi i personalizacji. Co kryje się za tą aktualizacją?
&width=72&height=72&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Der Horvath
Opublikowano na 2.11.2026
Diavel V4 S: 168 KM i subtelniejsza reakcja na gaz
Jeśli chodzi o silnik, Ducati pozostaje wierne jednostce V4 Granturismo o pojemności 1158 cm³. Zgodny z normą Euro 5+ czterocylindrowiec według producenta generuje 168 KM przy 10 750 obr./min i 126 Nm przy 7500 obr./min na wale korbowym. Średnica cylindra i skok tłoka wynoszą 83 x 53,5 mm, a silnik waży 66,7 kg. Cztery eliptyczne korpusy przepustnic, każdy z jednym wtryskiwaczem, mają średnicę równoważną 46 mm. Silnik pełni funkcję elementu nośnego podwozia.
Przeciwbieżny wał korbowy przeciwdziała siłom żyroskopowym kół. Kolejność zapłonu Twin Pulse wynika z czopów korbowych przesuniętych o 70 stopni. Ducati obiecuje dzięki temu mocne oddawanie mocy i charakterystyczne brzmienie. Przy niewielkim otwarciu przepustnicy nowa elektroniczna strategia sterowania ma z wyprzedzeniem uwzględniać luz w napędzie łańcuchowym i łagodzić zmiany obciążenia. Zwłaszcza w niskim i średnim zakresie obrotów V4 ma dzięki temu dawać się płynniej dozować.
Tylny rząd cylindrów jest wyłączany na postoju, a w określonych warunkach także przy niskich obrotach podczas jazdy. Ma to zmniejszyć zużycie paliwa i obciążenie cieplne jeźdźca i pasażera. Gdy rosną obroty lub zapotrzebowanie na moment obrotowy, znów pracują wszystkie cztery cylindry. Funkcja działa we wszystkich trybach jazdy i zmienia również brzmienie wydechu. Interwały serwisowe: wymiana oleju co 15 000 kilometrów lub dwa lata, kontrola luzów zaworowych po 60 000 kilometrów.
Quickshifter 2.0 bez mikroprzełącznika
Aktualizację otrzymała także zmiana biegów. Ducati Quick Shift 2.0 umożliwia zmianę biegów w górę i w dół bez użycia sprzęgła i zastępuje dotychczasowe uruchamianie mikroprzełącznikiem Halla bezpośrednim połączeniem mechanicznym. Czujnik rejestruje włączony bieg i położenie bębna zmiany biegów, aby rozpoznać zamiar zmiany. Do tego dźwignia zmiany biegów osadzona jest na łożyskach zamiast tulei ślizgowych. Mniejsze tarcie i luzy oraz krótszy skok dźwigni mają według Ducati zapewnić bardziej bezpośrednie i precyzyjne odczucie przy zmianie biegów. Przy okazji okolice lewego podnóżka wyglądają schludniej.
Diavel V4 S: Öhlins reaguje na manewry
Właściwy argument za wersją S znajduje się z przodu i z tyłu: Diavel po raz pierwszy otrzymuje półaktywne zawieszenie Öhlins Smart EC 3.0. Z przodu pracuje w pełni regulowany widelec NIX30 o średnicy goleni 48 mm z powłoką TiN, z tyłu amortyzator ARX40. System korzysta z danych sześcioosiowej IMU i dostosowuje tłumienie do hamowania, przyspieszania i jazdy w zakręcie. Zawory suwakowe mają zapewnić szybszą reakcję i większy zakres regulacji. Trzy tryby zawieszenia to Dynamic, Comfort i Low Grip; są one powiązane z trybami jazdy.

Diavel V4 S otrzymuje 48-milimetrowy widelec Öhlins NIX30 z półaktywnym sterowaniem Smart EC 3.0.
Za pomocą rozbudowanego interfejsu OBTi można dopasować ingerencje do różnych sytuacji na drodze, teraz także osobno dla pierwszej fazy przyspieszania. Nowa strategia w sportowych ustawieniach zwiększa tłumienie odbicia widelca po zwolnieniu hamulca. Dzięki temu przód ma pozostawać spokojniejszy, a motocykl trzymać ciaśniejsze linie. Gdy Cruise Detection wykryje równomierną jazdę, np. na autostradzie, tłumienie staje się bardziej miękkie. Elektronika ma więc myśleć zarówno na serpentynie, jak i w drodze na nią.
Zwykły Diavel V4 nadal korzysta z w pełni regulowanego widelca upside-down 50 mm oraz w pełni regulowanego amortyzatora ze zbiorniczkiem wyrównawczym. W widelcu tłumienie dobicia i napięcie wstępne reguluje się po lewej stronie, a tłumienie odbicia po prawej. Skok zawieszenia wynosi 120 mm z przodu i 145 mm z tyłu. Z tyłu to o 15 mm więcej niż w Diavelu 1260.
Diavel V4 S: 222 kg, ale bez paliwa
Podstawę tworzą aluminiowa rama monocoque, aluminiowy jednoramienny wahacz i stalowa kratownicowa rama pomocnicza. Rama jest mocowana do głowic cylindrów. Ducati podaje rozstaw osi 1593 mm, kąt główki ramy 26 stopni i wyprzedzenie 112 mm. Stalowy zbiornik mieści 20 litrów. Wersja S według producenta waży 222 kg w stanie gotowym do jazdy bez paliwa, wersja standardowa 225 kg w tym samym stanie. Lżejsze koła i akumulator litowy mają w wersji S zrównoważyć dodatkową masę półaktywnego zawieszenia i wydechu Euro 5+.

Jednoramienny wahacz i nowy komplet pięcioramiennych kół definiują prawą stronę. Ducati podaje 222 kg bez paliwa.
Nowe pięcioramienne koła mają wymiary 3,5 x 17 cala z przodu i 8,0 x 17 cala z tyłu. W wersji S ramiona są dodatkowo obrabiane. Zakładane są opony Pirelli Diablo Rosso IV w rozmiarach 120/70 ZR17 i 240/45 ZR17. Razem z kołami mają według Ducati zapewnić bardziej neutralne zachowanie w zakrętach i lepsze trzymanie linii. Z przodu hamują dwie pływające tarcze 330 mm, radialne monoblokowe zaciski Brembo Stylema i radialna pompa PR16/19 ze zintegrowanym aluminiowym zbiorniczkiem. Z tyłu pracują tarcza 265 mm i dwutłoczkowy zacisk Brembo.
Diavel V4 S: Nowe linie i 790 mm wysokości siedzenia
Tylna opona 240 pozostaje wizualną deklaracją. Na 2027 rok dochodzą wloty powietrza inspirowane Diavelem V4 RS, nowe boczne panele, smuklejsza osłona zegarów i przeprojektowany jednoosobowy tył. Boczny wydech zachowuje cztery końcówki i otrzymuje nową osłonę. Z przodu światła do jazdy dziennej LED świecą w kształcie podwójnego C, z tyłu matryca LED pod zadupkiem nawiązuje do tego motywu. Dynamiczne kierunkowskazy umieszczono w kierownicy przed manetkami hamulca i sprzęgła, w zależności od homologacji.

Przeprojektowane siedzenie znajduje się na wysokości 790 mm. W konfiguracji jednoosobowej tył jest zakryty osłoną.
Wysokość siedzenia wynosi 790 mm. Przeprojektowane siedzenie ma oferować więcej miejsca wzdłużnie, oparcie przy przyspieszaniu i swobodę ruchów w złożeniu. Do tego dochodzą centralnie umieszczone podnóżki i szeroka, wysoka kierownica, która – jak w dotychczasowym modelu V4 – jest o 20 mm bliżej jeźdźca niż w 1260. Dla pasażera przewidziano szerokie, wyściełane siedzenie, chowane podnóżki i wysuwany uchwyt. Siedzenie pasażera jest w zestawie i w razie potrzeby zastępuje osłonę tylnej części siedzenia.
Diavel V4: Cztery tryby jazdy i trzy poziomy mocy
Sześcioosiowa IMU Boscha stanowi podstawę dla Cornering ABS EVO, Ducati Traction Control EVO 2, Ducati Wheelie Control EVO i Ducati Power Launch EVO. Do tego dochodzą quickshifter i tempomat. Cztery tryby jazdy Sport, Touring, Urban i Wet można dostosować i przywrócić do ustawień fabrycznych. Sport łączy pełną moc z bezpośrednią reakcją na gaz, powściągliwą kontrolą trakcji i wheelie oraz poziomem ABS 2. Touring zachowuje pełną moc, reaguje łagodniej i stosuje mocniejsze ingerencje oraz poziom ABS 3.
Urban i Wet korzystają z trybu Low Power ze 115 KM przy 8750 obr./min i 114 Nm przy 5750 obr./min. Urban łączy to z wysokimi poziomami ingerencji kontroli trakcji i wheelie oraz poziomem ABS 3. Wet jest dostrojony do niskiej przyczepności i szczególnie łagodnej reakcji na gaz. Trzy tryby mocy High, Medium i Low różnią się więc nie tylko mocą. High i Medium oferują po 168 KM i 126 Nm, ale różnie reagują na manetkę gazu.
ABS oferuje trzy poziomy. Poziom 1 działa wyłącznie z przodu i rezygnuje z funkcji zakrętowej oraz wykrywania unoszenia tylnego koła, dzięki czemu przy hamowaniu możliwe jest wprowadzenie tyłu w uślizg. Poziom 2 zachowuje funkcję zakrętową, ale rezygnuje z wykrywania unoszenia. Poziom 3 aktywuje obie funkcje i optymalizuje współpracę przedniego i tylnego hamulca. Kontrola trakcji oprócz kąta złożenia i bieżącego poślizgu uwzględnia także szybkość jego zmiany. Może wpływać na zapłon, wtrysk i przepustnice i oferuje cztery poziomy, w tym jeden na mokrą nawierzchnię. Kontrola wheelie również ma cztery poziomy regulacji.
Power Launch oferuje trzy poziomy i podczas startu najpierw reguluje obroty, a następnie oddawanie momentu obrotowego. Jeździec wrzuca pierwszy bieg, odkręca gaz do oporu i dozuje sprzęgło. Kontrola trakcji i wheelie wspierają ten proces. Funkcja kończy działanie po przekroczeniu określonej prędkości lub po wrzuceniu trzeciego biegu. Dla ochrony sprzęgła algorytm ogranicza liczbę kolejnych startów. Nowy wyświetlacz pokazuje następnie czasy przyspieszenia od 0 do 100 i od 0 do 200 km/h i zapisuje najlepsze wyniki.
Diavel V4 S: Duży TFT i nawigacja w standardzie
Nowy 6,9-calowy TFT w formacie 8:3 wykorzystuje optical bonding i jest obsługiwany przełącznikami kołyskowymi na lewej stronie kierownicy. Widok Road dzieli ekran na trzy obszary: centralnie obrotomierz i wyświetlacz biegów, po lewej m.in. ustawienia, nawigacja, muzyka i funkcje smartfona, po prawej prędkość, godzina, temperatura cieczy chłodzącej i status tempomatu. Na potrzeby nawigacji lub innych widoków kolumny mogą zmieniać rozmiar i położenie. W odpowiednim układzie można też wyświetlić ciśnienie w oponach.
Nowością jest graficzne wyświetlanie w czasie rzeczywistym ingerencji kontroli trakcji i wheelie oraz seryjna nawigacja turn-by-turn. U góry znajdują się żółta dioda kontrolna systemów wspomagających i czerwona dla sygnalizacji zmiany biegu lub obrotów. Na rezerwie widoczne pozostają wskaźnik paliwa i pozostały zasięg. Zintegrowano Ducati Multimedia System, Bluetooth i aplikację Ducati Link, a nowe gniazdo USB-C w kokpicie dostarcza 20 W. Wersja S ma seryjnie podgrzewane manetki w tym samym designie co zwykłe oraz akumulator litowy. Wersja bazowa ma niepodgrzewane manetki i akumulator kwasowo-ołowiowy.
System Hands-Free wykrywa elektroniczny kluczyk z odległości około 1,5 metra i umożliwia włączenie przyciskiem. Blokada kierownicy również jest uruchamiana elektrycznie. Funkcja Coming Home po wyłączeniu sprawia, że po zmroku przez chwilę świecą jeszcze światła mijania, a za dnia światła do jazdy dziennej.
Diavel V4 S: Kolory i wyposażenie prosto z fabryki
Dzięki Ducati Factory Made Diavela można skonfigurować już przy zakupie, a wybrane części są montowane bezpośrednio w fabryce. Rodziny kolorów to Icon z Ducati Red i Ducati Yellow, Style z Thrilling Black i Sandstone oraz Sophistication z Dark Stealth i Silver Ice. W wersji S dochodzą Ducati Corse, Performance i pięć kolorów z programu Lamborghini Ad Personam. Kto przed lodziarnią woli pokazać własny gust, ma więc spory wybór.

Malowanie Performance należy do rozszerzonych opcji Factory Made Diavela V4 S.
Program obejmuje również koła, zaciski hamulcowe, specjalne siedzenia, półsztywne kufry boczne z oparciem dla pasażera oraz pakiety akcesoriów aż po suche sprzęgło. W katalogu Ducati Performance znajdują się kompletne wyścigowe układy wydechowe, otwarte zestawy suchego sprzęgła, frezowane części aluminiowe i komponenty z włókna węglowego. W przypadku oznaczonych gwiazdką ofert wydechów i sprzęgieł Ducati odsyła do odpowiedniej homologacji. Nowe Diavel V4 i V4 S mają od stycznia trafić najpierw do włoskich dealerów, kolejne rynki będą dołączać stopniowo.
Inne nowości Ducati
FAQ: Ducati Diavel V4 i V4 S 2027
Czym Diavel V4 S różni się od zwykłego V4? Wersja S otrzymuje półaktywne zawieszenie Öhlins Smart EC 3.0, dodatkowo obrabiane koła, akumulator litowy i seryjnie podgrzewane manetki. Ponadto dostępne są dla niej wszystkie opcje kolorystyczne Factory Made. Bez paliwa waży według Ducati trzy kilogramy mniej.
Jaką moc ma Ducati Diavel V4 S 2027? Silnik V4 o pojemności 1158 cm³ generuje 168 KM przy 10 750 obr./min i 126 Nm przy 7500 obr./min. Te wartości dotyczą także zwykłego Diavela V4.
Jakie nowości otrzymują obie wersje Diavela? Należą do nich zmieniona reakcja na gaz, quickshifter 2.0, nowe elementy stylistyczne i koła, opony Diablo Rosso IV, 6,9-calowy TFT, seryjna nawigacja, USB-C i Ducati Factory Made.
Na ile wyposażenie sprawdza się na co dzień? Ducati łączy 790 mm wysokości siedzenia i 20-litrowy zbiornik z tempomatem, systemem Hands-Free i łącznością ze smartfonem. Siedzenie pasażera jest w zestawie, a uchwyt i podnóżki można schować w konfiguracji jednoosobowej.
Jakie interwały serwisowe podaje Ducati? Wymiana oleju przypada co 15 000 kilometrów lub dwa lata, kontrola luzów zaworowych po 60 000 kilometrów.
Ducati Diavel V4 S 2027: teraz z półaktywnym Öhlinsem Zdjęcia
Źródło: 1000PS
Wedlug Ducati silnik V4 Granturismo w nowej Diavel V4 S generuje 168 KM.
Nawet w wersji Performance centrum technicznym pozostaje silnik V4 o pojemnosci 1158 cm³.
Widok z prawej strony ukazuje czterocylindrowy silnik i uklad wydechowy z czterema koncówkami.
Szerokie barki i odslonieta technika wciaz definiuja charakter Diavela.
Zlote komponenty Öhlins wyrózniaja pólaktywne zawieszenie wersji S.
Widelec NIX30 ma golenie o srednicy 48 mm i powloke TiN.
Widok z lewej strony ukazuje zwarta konstrukcje z aluminiowym monokokiem i silnikiem pelniacym funkcje nosna.
Wersja S laczy aluminiowy jednostronny wahacz z dodatkowo obrobionymi, piecioramiennymi felgami.
Tylna opona ma rozmiar 240/45 ZR17 i nalezy do rodziny Pirelli Diablo Rosso IV.
Szeroka tylna opona nadaje proporcje takze widokowi z tylu.
Nowe wloty powietrza nawiazuja stylistyka do Diavela V4 RS.
Przeprojektowano siedzenie, aby zapewnic wiecej swobody ruchów i lepsze podparcie podczas przyspieszania.
W konfiguracji jednoosobowej oslona wienczy nowy tyl motocykla.
Sygnatura swietlna LED z przodu wyróznia sie charakterystycznym podwójnym C.
Front laczy reflektor LED ze smuklejsza oslona zestawu wskazników.
Pod tylna czescia nadwozia matryca LED nawiazuje do podwójnego C z przedniego oswietlenia.
Widok z góry ukazuje szeroki zbiornik paliwa i wezsza czesc siedzenia.
Siedzenie, zbiornik paliwa i szeroka kierownica skladaja sie na ergonomie Diavel V4 S.
Performance uzupelnia dodatkowe warianty kolorystyczne wersji S.
Ducati Factory Made laczy wybierane malowania z komponentami i pakietami akcesoriów.
Widok z tylu pod katem ukazuje wersje Performance z widocznym jednostronnym wahaczem.













