Honda NC750X 2015
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Honda NC750X 2015 Erfarenheter och expertutvärderingar
kot
NC750X har egentligen bara en svaghet: sin styrka. Med 55 hk är allroundmotorcykeln måttligt motoriserad, men Hondas produktsortiment är så brett och mångsidigt att NC-gruppen medvetet har placerats inom detta område. NC750X kompenserar för mycket med vridmoment och de som vill ha det sportigare kan uppgradera till en Crossrunner eller Crosstourer. New Concept briljerar i sin andra generation med ett utseende av ännu högre kvalitet, bättre utrustning, en fastare gaffel och totalt 5 körlägen. Det 3-stegs sportläget innebär att det praktiskt taget inte längre är nödvändigt att själv ingripa i växlingsprocessen.

Viktig specifikation Honda NC750X 2015
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor |
|---|---|
| Håldiameter | 77 mm |
| Slag | 80 mm |
| Motoreffekt | 55 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 6250 varv/min |
| Vridmoment | 68 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 4750 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 10.7 |
| Startmotor | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Tändning | Digital, Transistor |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Dubbel koppling |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | DOHC |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 745 cm3 |
Bakre upphängning
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
|---|---|
| Isoleringsfäste | Länkning |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Twin Tube, Rörformig |
Frambromsar
| Kolv | Dubbel kolv |
|---|
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Kolv | Enkel kolv |
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 120 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 70 % |
| Diameter på framhjul | 17 tum |
| Bredd på bakhjul | 160 mm |
| Höjd på bakhjul | 60 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Längd | 2210 mm |
| Bredd | 840 mm |
| Höjd | 1285 mm |
| Hjulbas | 1540 mm |
| Säteshöjd | 830 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 219 kg |
| Bränsletankskapacitet | 14.1 l |
| Licensefterlevnad | A |
Senaste 1000PS motorcykelartiklar om Honda NC750X
Pris Honda NC750X
Honda NC750X Historik
Honda NC750X 2026

59 hk
745 cm3
216 kg
90 116,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda NC750X 2025

59 hk
745 cm3
216 kg
85 165,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda NC750X 2024

59 hk
745 cm3
214 kg
84 538,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda NC750X 2023

59 hk
745 cm3
214 kg
86 948,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda NC750X 2022

59 hk
745 cm3
214 kg
71 867,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda NC750X 2021

59 hk
745 cm3
214 kg
68 809,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda NC750X 2020

55 hk
745 cm3
220 kg
60 482,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda NC750X 2019

55 hk
745 cm3
220 kg
61 468,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda NC750X 2018

55 hk
745 cm3
220 kg
66 439,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda NC750X 2017

55 hk
745 cm3
219 kg
52 195,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda NC750X 2016

55 hk
745 cm3
219 kg
63 152,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda NC750X 2015

55 hk
745 cm3
219 kg
47 941,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda NC750X 2014

55 hk
745 cm3
219 kg
44 057,00 krgenomsnittl. marknadspris
Vanliga frågor däck Honda NC750X
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Touring enduro landsväg
Reseendurodäck med tydligt vägfokus som även klarar korta avstickare på grusvägar.
Touring enduro 80 väg / 20 terräng
Riktiga touring enduro-däck som också är roliga för enstaka avstickare på gruspass.
Alternativ till Honda NC750X
Frågor och svar Honda NC750X
- Vilket är aktuellt marknadspris för Honda NC750X?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Honda NC750X, tillverkningsår 2026, är 81 720 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? Honda NC750X eller Suzuki V-Strom 650?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Honda NC750X?
- Jämfört med andra Enduro motorcycle motorcyklar är tillgängligheten mycket god. Det finns väldigt många Honda NC750X motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad Honda NC750X? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2014, var prisstabiliteten för en Honda NC750X normal jämfört med andra Enduro motorcycle motorcyklar. Pristendensen var +2% under det första året, TrendSecondYear}% under det andra året och TrendThirdYear}% under det tredje året.
- Hur populär Honda NC750X?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en Honda NC750X efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Honda NC750X Bilder
Källa: 1000PS



































