Can-Am MAVERICK R X RS 2026
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Can-Am MAVERICK R X RS 2026
Motor och drivlina
| Motortyp | V |
|---|---|
| Motoreffekt | 240 hk |
| Bränslesystem | Injicering |
| Pådrag | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Tändning | Digital |
| Transmission | direkt |
| Tvåhjulsdrift | Ja |
| Transmissionstyp | Dubbel koppling |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 3 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | DOHC |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 999 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | A-Arm |
|---|---|
| Slaglängd | 635 mm |
| Justering | Kompression, Återstudsning |
Bakre upphängning
| Upphängning | A-Arm |
|---|---|
| Märke | WP |
| Slaglängd | 648 mm |
| Justering | Kompression, Återstudsning |
| Material | Aluminium |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 265 mm |
| Kolv | Tre kolvar |
| Manövrering | Hydraulik |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 255 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | Kraftstyrning |
|---|
Mått och vikter
| Diameter på framhjul | 16 tum |
|---|---|
| Diameter på bakhjul | 16 tum |
| Längd | 3556 mm |
| Bredd | 1985 mm |
| Höjd | 1815 mm |
| Hjulbas | 2743 mm |
| Torrvikt | 1016 kg |
| Bränsletankskapacitet | 50 l |
| Markfrigång | 432 mm |
Utrustning
| Utrustning | LED-strålkastare, USB-uttag, Pekskärm |
|---|
Can-Am MAVERICK R X RS Historik
Can-Am MAVERICK R X RS 2024

240 HP
999 cm3
1016 kg
Frågor och svar Can-Am MAVERICK R X RS
- Vilken av dem är bäst? Can-Am MAVERICK R X RS eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Can-Am MAVERICK R X RS?
- Jämfört med andra Side-by-Side motorcyklar är tillgängligheten mycket dålig. Det finns mycket få Can-Am MAVERICK R X RS motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Can-Am MAVERICK R X RS?
- Det finns en mycket svag efterfrågan på en Can-Am MAVERICK R X RS efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.




























