Ducati Scrambler Icon 2015
Hitta tekniska data, priser och recensioner.
&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Ducati Scrambler Icon 2015 Erfarenheter och expertutvärderingar
zonko
Med Scrambler har Ducati ställt en maskin på startlinjen som kommer att bli svårslagen i sitt traditionella retroterritorium. För den är inte bara otroligt snygg, utan fungerar också utmärkt när det gäller sport.
Viktig specifikation Ducati Scrambler Icon 2015
Motor och drivlina
| Håldiameter | 88 mm |
|---|---|
| Slag | 66 mm |
| Motoreffekt | 75 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 8250 varv/min |
| Vridmoment | 68 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 5750 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 11 |
| Transmission | Kedja |
| Cylindrar | 2 |
| Ventiler per cylinder | 2 |
| Ventiler | Desmodromik |
| Kylning | Luft |
| Slagvolym | 803 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | Kayaba |
Bakre upphängning
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
|---|---|
| Märke | Kayaba |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Rörformig |
Frambromsar
| Kolv | Fyra kolvar |
|---|---|
| Teknik | radiell |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Kolv | Enkel kolv |
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 110 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 80 % |
| Diameter på framhjul | 18 tum |
| Bredd på bakhjul | 180 mm |
| Höjd på bakhjul | 55 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Längd | 2100 mm |
| Bredd | 845 mm |
| Höjd | 1150 mm |
| Hjulbas | 1445 mm |
| Säteshöjd | 790 mm |
| Torrvikt (med ABS) | 170 kg |
| Tjänstevikt (med ABS) | 186 kg |
| Bränsletankskapacitet | 13.5 l |
| Licensefterlevnad | A |
Senaste 1000PS motorcykelartiklar om Ducati Scrambler Icon
Pris Ducati Scrambler Icon
Ducati Scrambler Icon Historik
Ducati Scrambler Icon 2026
73 hk
803 cm3
176 kg
127 449,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati Scrambler Icon 2025
73 hk
803 cm3
170 kg
111 751,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati Scrambler Icon 2024
73 hk
803 cm3
170 kg
130 128,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati Scrambler Icon 2023
73 hk
803 cm3
170 kg
111 770,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati Scrambler Icon 2022
73 hk
803 cm3
173 kg
90 823,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati Scrambler Icon 2021
73 hk
803 cm3
173 kg
Ducati Scrambler Icon 2020
73 hk
803 cm3
173 kg
74 726,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati Scrambler Icon 2019
73 hk
803 cm3
173 kg
66 518,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati Scrambler Icon 2018
73 hk
803 cm3
170 kg
65 732,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati Scrambler Icon 2017
73 hk
803 cm3
170 kg
59 416,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati Scrambler Icon 2016
75 hk
803 cm3
170 kg
57 125,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati Scrambler Icon 2015
75 hk
803 cm3
170 kg
57 504,00 krgenomsnittl. marknadspris
Vanliga frågor däck Ducati Scrambler Icon
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Prisvärd sportig allroundmaskin
För den dagliga pendlingen till jobbet och korta weekendresor. Sportiga däck från andra raden - bra pris/prestandaförhållande.
Hypersportdäck som passar för tävlingsbanor
Sportiga däck för vägen som också fungerar bra på en bandag. Vissa kompromisser i regn på vägen eller i värme på banan.
Road sport-däck
Allrounddäck för sportiga landsvägsförare. Supersportcyklar, nakencyklar, sporttourers. Även enstaka turer till racerbanan. Körsträckan spelar dock en roll, liksom en kort uppvärmningstid och prestanda i dåligt väder.
Alternativ till Ducati Scrambler Icon
Frågor och svar Ducati Scrambler Icon
- Vilket är aktuellt marknadspris för Ducati Scrambler Icon?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Ducati Scrambler Icon, tillverkningsår 2026, är 101 200 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? Ducati Scrambler Icon eller Triumph Trident 660?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Ducati Scrambler Icon?
- Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten mycket god. Det finns väldigt många Ducati Scrambler Icon motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad Ducati Scrambler Icon? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2020, var prisstabiliteten för en Ducati Scrambler Icon mycket god jämfört med andra Naked bike motorcyklar. Pristendensen var -2% under det första året, TrendSecondYear}% under det andra året och TrendThirdYear}% under det tredje året.
- Hur populär Ducati Scrambler Icon?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en Ducati Scrambler Icon efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses mycket ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Ducati Scrambler Icon Bilder
Källa: 1000PS




























