KTM 990 Duke R
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
KTM 990 Duke R 2026 Erfarenheter och expertutvärderingar
Martin_Bauer
KTM 990 Duke R är en motorcykel som framför allt får poäng för sin mångsidighet. Den kombinerar en kraftfull och lättkontrollerad motor med ett välbalanserat chassi och modern elektronik. Den erbjuder mer än tillräckligt med kraft på smala bergsvägar utan att vara övermäktig. Samtidigt kan den, tack vare sina justeringsmöjligheter, anpassas till ett brett spektrum av körstilar och förhållanden. Med ett pris på 16 399 euro i Österrike och 14 985 euro i Tyskland är Duke R placerad i det övre segmentet. Men med tanke på den prestanda och utrustning som erbjuds verkar detta pris rimligt. Det är inte en motorcykel för minimalister, utan för förare som söker en hög nivå av teknik, prestanda och anpassningsmöjligheter och som är beredda att investera i enlighet med detta.

Viktig specifikation KTM 990 Duke R 2026
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor |
|---|---|
| Håldiameter | 92.5 mm |
| Slag | 70.4 mm |
| Motoreffekt | 130 hk |
| Vridmoment | 103 Nm |
| Kompressionsförhållande | 13.5 |
| Startmotor | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Antihopping, Kopplingssystem |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | DOHC |
| Kylning | flytande |
| Smörjning | tryckcirkulation |
| Slagvolym | 947 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | WP |
| Slaglängd | 143 mm |
| Justering | Kompression, Återstudsning |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Märke | WP |
| Slaglängd | 140 mm |
| Justering | Kompression, Förspänning, Återstudsning |
Chassi
| Ram | Krom-molybden |
|---|---|
| Ramtyp | Rörformig |
| Lutningsvinkel | 65.8 grad |
| Försprång | 100 mm |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
| Manövrering | Hydraulik |
| Teknik | radiell |
| Märke | Brembo |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 240 mm |
| Kolv | Enkel kolv |
| Märke | Brembo |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Körlägen, Kurvtagnings-ABS, Antispinnsystem, Modern elektronik, Kurvtraktionskontroll |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 120 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 70 % |
| Diameter på framhjul | 17 tum |
| Bredd på bakhjul | 180 mm |
| Höjd på bakhjul | 55 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Hjulbas | 1481 mm |
| Säteshöjd | 840 mm |
| Torrvikt (med ABS) | 179 kg |
| Tjänstevikt (med ABS) | 190 kg |
| Bränsletankskapacitet | 14.8 l |
| Räckvidd | 314 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 110 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 4.7 l/100 km |
| Euro-norm | Euro 5+ |
| Markfrigång | 210 mm |
Utrustning
| Utrustning | LED-strålkastare, TFT-display, Modern elektronik, Belysning |
|---|
Senaste 1000PS motorcykelartiklar om KTM 990 Duke R
Pris KTM 990 Duke R
Vanliga frågor däck KTM 990 Duke R
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Prisvärd sportig allroundmaskin
För den dagliga pendlingen till jobbet och korta weekendresor. Sportiga däck från andra raden - bra pris/prestandaförhållande.
Hypersportdäck som passar för tävlingsbanor
Sportiga däck för vägen som också fungerar bra på en bandag. Vissa kompromisser i regn på vägen eller i värme på banan.
Road sport-däck
Allrounddäck för sportiga landsvägsförare. Supersportcyklar, nakencyklar, sporttourers. Även enstaka turer till racerbanan. Körsträckan spelar dock en roll, liksom en kort uppvärmningstid och prestanda i dåligt väder.
Alternativ till KTM 990 Duke R
Frågor och svar KTM 990 Duke R
- Vilket är aktuellt marknadspris för KTM 990 Duke R?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en KTM 990 Duke R, tillverkningsår 2026, är 140 080 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? KTM 990 Duke R eller KTM 990 Duke?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för KTM 990 Duke R?
- Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten god. Det finns många KTM 990 Duke R motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär KTM 990 Duke R?
- Det finns en svag efterfrågan på en KTM 990 Duke R efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses sällan på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
KTM 990 Duke R Bilder
Källa: 1000PS






































