Ducati Monster +
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Ducati Monster + 2026
Motor och drivlina
| Motortyp | V |
|---|---|
| Håldiameter | 96 mm |
| Slag | 61.5 mm |
| Motoreffekt | 111 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 9000 varv/min |
| Vridmoment | 91.1 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 7250 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 13.1 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Insprutning per cylinder | 1 |
| Grader | 90 |
| Startmotor | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad, Antihopping, Kopplingssystem, Assistkoppling |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 890 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | Showa |
| Diameter | 43 mm |
| Slaglängd | 130 mm |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Märke | Showa |
| Slaglängd | 145 mm |
| Justering | Förspänning |
| Material | Aluminium |
Chassi
| Ram | Aluminium |
|---|---|
| Ramtyp | Monocock |
| Lutningsvinkel | 23.3 grad |
| Försprång | 92 mm |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
| Manövrering | Hydraulik |
| Teknik | radiell, Monoblock |
| Märke | Brembo |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 245 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Körlägen, Kurvtagnings-ABS, Kontroll av motorns vridmoment, Elektroniskt luftbränslesystem, Snabbväxlare, Snabbväxlare med blipper, Antispinnsystem, Modern elektronik, Bakhjulslyftkontroll, DWC, Komfort, EBC, Motorstyrning, Variabel ventiltid, Ducati Quick Shift DQS, DTC |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 120 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 70 % |
| Diameter på framhjul | 17 tum |
| Bredd på bakhjul | 180 mm |
| Höjd på bakhjul | 55 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Hjulbas | 1492 mm |
| Säteshöjd | 815 mm |
| Torrvikt (med ABS) | 175 kg |
| Bränsletankskapacitet | 14 l |
| Licensefterlevnad | A |
| Sänkning möjlig | Ja |
| Räckvidd | 269 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 120 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 5.2 l/100 km |
| Euro-norm | Euro 5+ |
| Underhållsintervall | 15000 km |
Utrustning
| Utrustning | LED-belysning för dagskörning, LED-strålkastare, TFT-display, Modern elektronik, Automatisk återställning av blinkers, Belysning |
|---|
Pris Ducati Monster +
Ducati Monster + Historik
Ducati Monster + 2025

111 hk
937 cm3
166 kg
146 086,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati Monster + 2024

111 hk
937 cm3
166 kg
141 942,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati Monster + 2023

111 hk
937 cm3
166 kg
123 873,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati Monster + 2022

111 hk
937 cm3
166 kg
111 990,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati Monster + 2021

111 hk
937 cm3
166 kg
103 264,00 krgenomsnittl. marknadspris
Vanliga frågor däck Ducati Monster +
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Prisvärd sportig allroundmaskin
För den dagliga pendlingen till jobbet och korta weekendresor. Sportiga däck från andra raden - bra pris/prestandaförhållande.
Hypersportdäck som passar för tävlingsbanor
Sportiga däck för vägen som också fungerar bra på en bandag. Vissa kompromisser i regn på vägen eller i värme på banan.
Road sport-däck
Allrounddäck för sportiga landsvägsförare. Supersportcyklar, nakencyklar, sporttourers. Även enstaka turer till racerbanan. Körsträckan spelar dock en roll, liksom en kort uppvärmningstid och prestanda i dåligt väder.
Frågor och svar Ducati Monster +
- Vilket är aktuellt marknadspris för Ducati Monster +?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Ducati Monster +, tillverkningsår 2026, är 124 070 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? Ducati Monster + eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Ducati Monster +?
- Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten mycket god. Det finns väldigt många Ducati Monster + motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Ducati Monster +?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en Ducati Monster + efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Ducati Monster + Bilder
Källa: 1000PS
























