Yamaha R1 2009
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Yamaha R1 2009 Erfarenheter och expertutvärderingar
nastynils
Naturligtvis har den nya R1-motorn också genomgått alla Yamahas tuffa stresstester och levereras med samma garantier som andra Yamaha-motorcyklar. För fram till nu var det just frågorna om hållbarhet och tillförlitlighet som förhindrade serieproduktion av en sådan motor.

Viktig specifikation Yamaha R1 2009
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor |
|---|---|
| Håldiameter | 78 mm |
| Slag | 52.2 mm |
| Motoreffekt | 182 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 12500 varv/min |
| Vridmoment | 115.5 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 10000 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 12.7 |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Transmission | Kedja |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 4 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler | DOHC |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 998 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Teleskopgaffel |
|---|
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|
Chassi
| Ram | Aluminium |
|---|---|
| Ramtyp | Deltabox |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|
Mått och vikter
| Diameter på framhjul | 17 tum |
|---|---|
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Längd | 2070 mm |
| Bredd | 715 mm |
| Höjd | 1130 mm |
| Hjulbas | 1415 mm |
| Säteshöjd | 835 mm |
| Torrvikt | 206 kg |
| Bränsletankskapacitet | 18 l |
| Licensefterlevnad | A |
Pris Yamaha R1
Yamaha R1 Historik
Yamaha R1 2024

200 hk
998 cm3
201 kg
246 411,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2023

200 hk
998 cm3
201 kg
229 079,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2022

200 hk
998 cm3
201 kg
Yamaha R1 2021

200 hk
998 cm3
199 kg
201 687,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2020

200 hk
998 cm3
199 kg
214 457,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2019

200 hk
998 cm3
199 kg
199 436,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2018

200 hk
998 cm3
199 kg
281 473,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2017

200 hk
998 cm3
199 kg
175 271,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2016

200 hk
998 cm3
199 kg
161 017,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2015

200 hk
998 cm3
199 kg
160 449,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2014

182 hk
998 cm3
206 kg
Yamaha R1 2013

182 hk
998 cm3
206 kg
121 721,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2012

182 hk
998 cm3
206 kg
127 309,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2011

181 hk
998 cm3
206 kg
109 051,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2010

181 hk
998 cm3
206 kg
82 804,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2009

182 hk
998 cm3
206 kg
78 989,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2008

172 hk
998 cm3
172 kg
68 580,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2007

172 hk
998 cm3
172 kg
73 820,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2006

172 hk
998 cm3
172 kg
63 829,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha R1 2005

172 hk
998 cm3
172 kg
64 696,00 krgenomsnittl. marknadspris
Alternativ till Yamaha R1
Frågor och svar Yamaha R1
- Vilket är aktuellt marknadspris för Yamaha R1?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Yamaha R1, tillverkningsår 2024, är 227 700 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? Yamaha R1 eller BMW S 1000 RR?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Yamaha R1?
- Jämfört med andra Supersport motorcyklar är tillgängligheten mycket god. Det finns väldigt många Yamaha R1 motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad Yamaha R1? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2018, var prisstabiliteten för en Yamaha R1 mycket god jämfört med andra Supersport motorcyklar. Pristendensen var +9% under det första året, TrendSecondYear}% under det andra året och TrendThirdYear}% under det tredje året.
- Hur populär Yamaha R1?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en Yamaha R1 efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses mycket ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Yamaha R1 Bilder
Källa: 1000PS























