Aprilia SR GT 400 2026
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Aprilia SR GT 400 2026 Erfarenheter och expertutvärderingar
Der Horvath
Aprilia SR GT 400 visar på ett imponerande sätt hur mycket kördynamik och kvalitet det går att hitta i en mellanklassskoter idag. Det stabila chassit av hög kvalitet och den direkta responsen från den 400 cc stora encylindriga motorn gör att scootern känns betydligt sportigare och mer högkvalitativ än vad man kan förvänta sig i den här klassen. Samtidigt är den fortfarande lämplig för vardagsbruk tack vare bra ergonomi, praktiska förvaringsutrymmen och ett rimligt vind- och väderskydd. Mindre svagheter som den något tröga displayen har ingen större betydelse för helhetsbilden. I kombination med ett rimligt pris är resultatet ett mycket övertygande helhetspaket för alla som letar efter en sportig, stabil och mångsidig skoter.

Viktig specifikation Aprilia SR GT 400 2026
Motor och drivlina
| Håldiameter | 84 mm |
|---|---|
| Takt | 72 mm |
| Motoreffekt | 36 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 7500 varv/min |
| Vridmoment | 37.7 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 5700 varv/min |
| Bränslesystem | Injicering |
| Pådrag | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Transmission | direkt |
| Transmissionstyp | Variomatic |
| Cylindrar | 1 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | OHC |
| Kylning | flytande |
| Smörjning | Torrsump |
| Slagvolym | 399 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Diameter | 41 mm |
| Slaglängd | 120 mm |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängenhet |
|---|---|
| Stötdämpare | Dubbel stötdämpare |
| Isoleringsfäste | Länkning |
| Slaglängd | 120 mm |
| Justering | Förspänning |
| Material | Stål |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Dubbel vagga |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 300 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
| Isoleringsfäste | Fast krumcirkel |
| Manövrering | Hydraulik |
| Teknik | radiell |
| Märke | Brembo |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 240 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Antispinnsystem, , |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 120 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 70 % |
| Diameter på framhjul | 16 tum |
| Bredd på bakhjul | 150 mm |
| Höjd på bakhjul | 70 % |
| Diameter på bakhjul | 14 tum |
| Hjulbas | 1535 mm |
| Säteshöjd | 820 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 186 kg |
| Bränsletankskapacitet | 12 l |
| Intervall | 300 km |
| Euro-norm | Euro 5+. |
| Markfrigång | 190 mm |
Utrustning
| Utrustning | Uppvärmda grepp, Tangentlöst system, LED-strålkastare, TFT-display, USB-C-uttag, justerbar vindruta, , , , , , , , , |
|---|
Vanliga frågor däck Aprilia SR GT 400
Frågor och svar Aprilia SR GT 400
- Vilket är aktuellt marknadspris för Aprilia SR GT 400?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Aprilia SR GT 400, tillverkningsår 2026, är 65 890 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? Aprilia SR GT 400 eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Aprilia SR GT 400?
- Jämfört med andra Scooter motorcyklar är tillgängligheten god. Det finns många Aprilia SR GT 400 motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Aprilia SR GT 400?
- Det finns en medelstark efterfrågan på en Aprilia SR GT 400 efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses sällan på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Aprilia SR GT 400 Bilder
Källa: 1000PS












































