Ducati DesertX
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Ducati DesertX 2026 Erfarenheter och expertutvärderingar
Gregor
Nya DesertX är den sista Ducati-modellen som är baserad på den nya 890cc V2-motorn. Och det är också den modell som drar störst nytta av den nya motorn. Den är fortfarande lika sportig, äventyrlig och stabil som tidigare, men kan också ta poäng i vardagsanvändning eller i mer teknisk terräng tack vare den lättanvända motorn. Det största utrymmet för förbättringar finns i långfärdskomforten, men den är redan på en hög nivå. Nya DesertX är ett mycket väl avrundat helhetspaket, med gott om prestanda på och utanför asfalten och knappast några svagheter värda att nämna.
Läs hela artikeln på 1000PS.com

Viktig specifikation Ducati DesertX 2026
Motor och drivlina
| Motortyp | V |
|---|---|
| Håldiameter | 96 mm |
| Slag | 61.5 mm |
| Motoreffekt | 110.3 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 9000 varv/min |
| Vridmoment | 92 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 7000 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 13.1 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Spjälldiameter | 52 mm |
| Grader | 90 |
| Startmotor | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad, Antihopping, Kopplingssystem |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Kylning | flytande |
| Kan begränsas för A2-licens | Ja |
| Slagvolym | 890 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | Kayaba |
| Diameter | 46 mm |
| Slaglängd | 230 mm |
| Justering | Kompression, Förspänning, Återstudsning |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Isoleringsfäste | Länkning |
| Märke | Kayaba |
| Slaglängd | 220 mm |
| Justering | Kompression, Förspänning, Återstudsning |
| Material | Stål |
Chassi
| Ram | Aluminium |
|---|---|
| Ramtyp | Monocock |
| Lutningsvinkel | 27 grad |
| Försprång | 114 mm |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 305 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
| Isoleringsfäste | Fast krumcirkel |
| Manövrering | Hydraulik |
| Teknik | radiell, Monoblock |
| Märke | Brembo |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 265 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Märke | Brembo |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Körlägen, Kurvtagnings-ABS, Kontroll av motorns vridmoment, Elektroniskt luftbränslesystem, Snabbväxlare, Snabbväxlare med blipper, Farthållare, Antispinnsystem, Antiframhjulsslyftning, Modern elektronik, Komfort, EBC, Motorstyrning, Variabel ventiltid, Ducati Quick Shift DQS, DTC |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 90 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 90 % |
| Diameter på framhjul | 21 tum |
| Bredd på bakhjul | 150 mm |
| Höjd på bakhjul | 70 % |
| Diameter på bakhjul | 18 tum |
| Hjulbas | 1615 mm |
| Säteshöjd | 880 mm |
| Torrvikt (med ABS) | 209 kg |
| Bränsletankskapacitet | 18 l |
| Räckvidd | 333 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 125 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 5.4 l/100 km |
| Euro-norm | Euro 5+ |
| Underhållsintervall | 15000 km |
Utrustning
| Utrustning | LED-belysning för dagskörning, LED-strålkastare, TFT-display, USB-uttag, Modern elektronik, Automatisk återställning av blinkers, Laddning & ström, Belysning |
|---|
Senaste 1000PS motorcykelartiklar om Ducati DesertX
Pris Ducati DesertX
Ducati DesertX Historik
Ducati DesertX 2025

110 hk
937 cm3
210 kg
191 099,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati DesertX 2024

110 hk
937 cm3
202 kg
171 824,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati DesertX 2023

110 hk
937 cm3
202 kg
167 631,00 krgenomsnittl. marknadspris
Ducati DesertX 2022

110 hk
937 cm3
202 kg
189 206,00 krgenomsnittl. marknadspris
Vanliga frågor däck Ducati DesertX
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Touring enduro landsväg
Reseendurodäck med tydligt vägfokus som även klarar korta avstickare på grusvägar.
Touring enduro 50 / 50
Däck som är konstruerade för blandad användning på väg och i terräng.
Touring enduro 80 väg / 20 terräng
Riktiga touring enduro-däck som också är roliga för enstaka avstickare på gruspass.
Alternativ till Ducati DesertX
Frågor och svar Ducati DesertX
- Vilket är aktuellt marknadspris för Ducati DesertX?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Ducati DesertX, tillverkningsår 2023, är 152 580 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 6 601 km.
- Vilken av dem är bäst? Ducati DesertX eller Ducati Multistrada V2 S?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Ducati DesertX?
- Jämfört med andra Enduro motorcycle motorcyklar är tillgängligheten mycket god. Det finns väldigt många Ducati DesertX motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Ducati DesertX?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en Ducati DesertX efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Ducati DesertX Bilder
Källa: 1000PS









































