Čo nové priniesla Yamaha na EICMA 2026 v Miláne, je vidieť už zďaleka pri jej stánku. Sú to dva skútre, ktoré nechcú byť slušnými mestskými vozidlami: veľký zdvih odpruženia, hrubo-blokové pneumatiky, stupačky na státie. Yamaha nazvala novú radu RW a vyzýva na súboj, ktorý medzi dvoma dominujúcimi hráčmi trvá už roky. K tomu pridáva nový malý jednovalec s konštrukciou, akú som ešte nevidel. A potom, po krátkom hľadaní po hale, dav ľudí okolo motorky, pri ktorej si okamžite spomínam na vlastnú túžbu po enduro motorke. Na konci sa to stane aj osobným, pretože môj syn potrebuje novú motorku, a pri stánku si vypýtam farebné poradenstvo od kolegu.

Yamaha na EICMA 2026 s RW700 a Ténéré 4
Adventure skúter s prevodovkou a malá Ténéré
Pri stánku Yamahy na EICMA 2026 stoja dva adventure skútre s novou technikou, a potom nájdem v dave ľudí presne tú enduro motorku, ktorú si želám už roky. Žiaľ, iba ako koncept.
&width=72&height=72&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
nastynils
uverejnené na 5. 11. 2026
RW700 je skúter s dvojvalcom CP2 z Ténéré 700
RW700 nesie známy CP2, dvojvalec z modelov strednej triedy Yamahy, tu s objemom 689 cm³, výkonom 69 k a 65 Nm. V podstate ide o skúter, teda pohodlné vozidlo s praktickým využitím a úložným priestorom. Pridáva sa však veľký zdvih odpruženia, robustný výzor a hrubo-blokové pneumatiky, podľa Yamahy na drôtených kolesách s rozmermi 17 palcov vpredu a 15 palcov vzadu. Sú totiž ľudia, ktorí nepotrebujú toľko terénu ako pri Ténéré. Pre nich má RW700 stupienky a stupačky, takže sa dá jazdiť v stoji aj v sede. Zlý asfalt, ľahký terén, a to s dostupnosťou skútra, ale s prísadami motorky. Hybrid skútra a motorky, ak chcete. Podľa Yamahy váži s plnou nádržou 221 kg, výška sedadla je 810 mm. Presne táto kombinácia ho robí tak zaujímavým.
Y-AMT namiesto remeňa vyzýva X-ADV a TMAX na súboj

Motorková prevodovka s Y-AMT namiesto remeňa: RW700 Explore radí bez spojkovej páky a prináša vyhrievanie rukovätí a sedadla.
Najzaujímavejšia vec je v pohone. Namiesto variátorového remeňa pracuje v RW700 normálna motorková prevodovka, akú poznáme z dvojvalcov Yamahy, v kombinácii s Y-AMT, teda automatizovanou manuálnou prevodovkou. Podľa Yamahy je to prvý skúter značky s radením prevodov. Oproti skútru to prináša vyššiu účinnosť, žiadne straty remeňom a tak ďalej. Radí sa bez spojkovej páky a bez radiacej páky, voliteľne cez tlačidlá alebo plne automaticky. Fascinujúci príbeh, a som zvedavý, ako si RW700 povedie proti dominantným hráčom. Už roky prebieha tento súboj: Honda s X-ADV, Yamaha s TMAX. Teraz sa súboj rozširuje, pretože Yamaha hádže do misky váh navyše RW700. Pre vodičský preukaz A2 podľa Yamahy existuje verzia s výkonom 35 kW, a lepšie vybavená RW700 Explore dostáva okrem iného vyhrievanie rukovätí a sedadla.
RW350 prináša nový jednovalcový motor s trikom
- Koľko stojí Yamaha MT-125?
- Tu nájdete prehľad cenovej úrovne nových a ojazdených motocyklov.

Pod sedadlo RW350 sa zmestí integrálna prilba a aj poloha v sede je pohodlná.
Rada je dostupná aj ako RW350, a okolo nej sa robí skutočne tesno. Som odtláčaný, poriadne odtláčaný. Vidím obrovský úložný priestor a nový malý jednovalec s objemom 327 cm³ a výkonom 29 k. Yamaha teda investuje aj do nových technológií motorov. Fascinujúca je konštrukcia: podľa Yamahy je motor pevne uchytený v ráme a kýva sa iba prevodová jednotka okolo osi pri kľukovom hriadeli. Tým je neodpruženou hmotou iba ona, nie celý motor. Potom si urobím miesto a sadnem si naň. Postavím sa, poloha v stoji, prehľad. Potom si sadnem späť a poloha v sede je pohodlná. Pod sedadlo sa zmestí integrálna prilba, to som si hneď overil. Je tam displej a tempomat, k tomu automatika. Že Yamaha prináša túto novú generáciu motorov práve v takomto hybride skútra a motorky, to považujem za skvelé.
Ténéré 4 Concept je presne tá enduro motorka, ktorú potrebujeme
A potom je tu ešte niečo: malá Ténéré s kompaktným jednovalcom. Kde stojí, najprv neviem, prezradí ju dav ľudí. Kto už otvára šampanské, toho musím hneď zase skrotiť: Ténéré 4 Concept je koncept, podľa Yamahy ľahká adventure motorka pre triedu A2 s novým jednovalcom, novým rámom, podvozkom KYB a drôtenými kolesami s rozmermi 21 a 18 palcov. Objem a výkon Yamaha neuvádza. Práve niečo také teraz potrebujeme: japonskú spoľahlivosť, dostupnú hmotnosť, super jednovalec, jazdný komfort a rally výzor. S tým by som dojazdil až do Tadžikistanu a ďalej. Kyvná vidlica nie je taká masívna ako pri Ténéré 700, ale ani žiadny kus šrotu. Motor nevyzerá pierkovo ľahký, ale ani ako ťažká paka. Môj tip: 182 kíl s náplňami. Na Ténéré 700 sme čakali pocitovo sedem rokov. Prosím, priveďte tú malú rýchlejšie, 2028 alebo dokonca 2027.
MT-125 pre syna a farebné poradenstvo od Zonka

MT-125 je priestranná, jej poloha v sede sedí aj väčším ľuďom.
Ténéré 700 samozrejme zostáva v ponuke ďalej, na stánku vo verzii Rally. Mňa však z osobného záujmu ťahá k novej MT-125. Môj syn má celkom slušné známky a je vysoký ako ja. MT-125 je priestranná, poloha v sede sedí aj väčším ľuďom, zatiaľ čo iné japonské 125-ky vychádzajú dosť kompaktne. Je tam variabilné rozvodovanie a protišmyková spojka, k tomu poriadne široké riadidlo. Takže od otca dostane hneď dve motorky, radšej teraz, kým ešte môžeme jazdiť spolu, než aby za 30 rokov dedil. Pohrebné auto, ako je známe, nemá prívesný vozík. Zostáva otázka farby, a tú položím Zonkovi, kolegovi z 1000PS, ktorého stretávam pri stánku. Jeho odpoveď: "Pri Yamahe by to samozrejme bola červeno-biela. Ale mne osobne sa veľmi páči táto modrá." Aj mne sa páči Icon Blue, obávam sa však, že môj syn si vyberie čiernu. V Nemecku stojí MT-125 5 949 eur vrátane vedľajších nákladov.
- Koľko stojí Yamaha RW700?
- Tu nájdete prehľad cenovej úrovne nových a ojazdených motocyklov.
Yamaha MT-125 2027 - Kľúčové fakty
Motor a pohonný reťazec
| Vŕtanie | 52 mm |
|---|---|
| Zdvih piestu | 58,7 mm |
| Výkon motora | 15 k |
| Otáčky za minútu pri max. výkone | 10 000 ot./min. |
| Krútiaci moment | 11,5 Nm |
| Otáčky za minútu pri krútiacom momente | 8 000 ot./min. |
| Kompresný pomer | 11,2 |
| Palivový systém | Vstrekovanie |
| Štartér | Elektrický |
| Typ spojky | Viaceré doštičky v olejovom kúpeli, Zabanenie odskakovaniu kolies, Spojkové systémy, Asistovaná spojka |
| Zapaľovanie | Tranzistor |
| Prevodovka | Reťaz |
| Typ prevodovky | Radenie prevodových stupňov |
| Počet prevodových stupňov | 6 |
| Valce | 1 |
| Zdvihy piestov | Štvortaktný |
| Ventily na valec | 4 |
| Ventily | OHC |
| Chladenie | kvapalina |
| Zdvihový objem | 125 cm³ |
Zadné brzdy
| Typ | Kotúč |
|---|---|
| Priemer | 220 mm |
Predné odpruženie
| Predné odpruženie | Obrátená teleskopická vidlica |
|---|---|
| Priemer | 41 mm |
| Zdvih | 130 mm |
Zadné odpruženie
| Odpruženie | Výkyvné rameno |
|---|---|
| Tlmič | Monoshock |
| Uchytenie tlmičov | Ťahadlo |
| Zdvih | 110 mm |
| Materiál | Hliník |
Podvozok
| Typ rámu | Dvojitá rúrka, Deltabox |
|---|---|
| Uhol sklonu | 26 stupne |
| Závlek kolesa | 95 mm |
Predné brzdy
| Typ | Jeden disk |
|---|---|
| Priemer | 292 mm |
| Uvedenie do chodu | Hydraulický |
| Technológia | radiálny |
Asistenčné systémy
| Pokročilé asistenčné systémy pre jazdca | Kontrola trakcie, Riadenie motora, Variabilné časovanie ventilov, TCS |
|---|
Rozmery a hmotnosti
| Šírka prednej pneumatiky | 100 mm |
|---|---|
| Výška prednej pneumatiky | 80 % |
| Priemer prednej pneumatiky | 17 palce |
| Šírka zadnej pneumatiky | 140 mm |
| Výška zadnej pneumatiky | 70 % |
| Priemer zadnej pneumatiky | 17 palce |
| Dĺžka | 1 960 mm |
| Šírka | 800 mm |
| Výška | 1 065 mm |
| Rázvor | 1 325 mm |
| Výška sedadla | 810 mm |
| Výška sedadla až | 810 mm |
| Pohotovostná hmotnosť | 142 kg |
| Objem palivovej nádrže | 10 l |
| Skupiny vodičských preukazov | A1 |
| Dojazd | 500 km |
| Kombinované emisie CO2 | 47 g/km |
| Kombinovaná spotreba paliva | 2 l/100 km |
| Euro norma | Euro 5+ |
| Svetlá výška | 160 mm |
Vybavenie
| Vybavenie | Konektivita, LED svetlomety, TFT displej, Integrovaný navigačný systém, Moderná elektronika, Prispôsobiteľný displej, Osvetlenie |
|---|
Takto zažiješ stánok Yamahy vo videu z EICMA
Ako tesno to okolo nových skútrov skutočne bolo, ukazuje môj štvorhodinový okruh po EICMA 2026 na YouTube kanáli 1000PS. Po necelých jeden a pol hodine ide o Yamahu, tento odkaz skočí priamo na stánok. Vidieť RW700 so stupienkami a stupačkami, moju skúšku sedenia na RW350 vrátane pohľadu pod sedadlo, hľadanie Ténéré 4 Concept v dave ľudí a môj prvý pohľad na kyvnú vidlicu a motor. K tomu nová MT-125 a stretnutie so Zonkom, ktorý mi pomáha s výberom farby pre syna. Kto zostane pri videu ďalej, dostane viac ako 40 ďalších stánkov, od Hondy cez Ducati až po KOVE, so skúškami sedenia, rozhovormi pri stánkoch a jasnými hodnoteniami. Štyri hodiny EICMA na pozretie, bez tlačenice a bez vstupného na veľtrh.
Prehľad údajov Yamaha na EICMA 2026
- RW700: 689 cm³ dvojvalec CP2, 69 k pri 8 250 ot./min, 65 Nm, Y-AMT so šiestimi prevodovými stupňami, 221 kg s plnou nádržou, výška sedadla 810 mm, 14 l nádrž, drôtené kolesá 17/15 palcov, verzia A2 s výkonom 35 kW
- RW350: 327 cm³ jednovalec, 29 k pri 7 000 ot./min, 31,5 Nm pri 5 750 ot./min, kývajúca prevodová jednotka, tempomat, priestor na prilbu, 192 kg s náplňami (podľa správ), výška sedadla 810 mm (podľa správ), 13 l nádrž
- Ténéré 4 Concept: koncept pre triedu A2, nový jednovalec, nový odľahčený rám, podvozok KYB, drôtené kolesá 21/18 palcov, bez uvedenia na trh a bez ceny
- MT-125: 15 k pri 10 000 ot./min, 142 kg pripravená na jazdu (podľa správ), výška sedadla 810 mm (podľa správ), cena v Nemecku 5 949 eur vrátane vedľajších nákladov, od januára 2027
Novinky Yamaha 2027
- Koľko stojí Yamaha RW350?
- Tu nájdete prehľad cenovej úrovne nových a ojazdených motocyklov.
Podobné adventure skútre a endurá
Yamaha na EICMA 2026 s RW700 a Ténéré 4 Obrázky
Zdroj: 1000PS



































































































































&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)