Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS 2024
Motor och drivlina
| Motortyp | V |
|---|---|
| Håldiameter | 102 mm |
| Slag | 114 mm |
| Motoreffekt | 93 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 5250 varv/min |
| Vridmoment | 158 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 3250 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 10.5 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Tändning | Transistor |
| Transmission | Rem |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Ventiler | OHV |
| Kylning | Luft |
| Slagvolym | 1868 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Teleskopgaffel |
|---|
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Material | Stål |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Dubbel vagga |
| Lutningsvinkel | 64 grad |
| Försprång | 173 mm |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Kolv | Fyra kolvar |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Kolv | Fyra kolvar |
| Isoleringsfäste | Fast krumcirkel |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | Backstartsassistans, Kurvtagnings-ABS, Antispinnsystem |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 130 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 60 % |
| Diameter på framhjul | 19 tum |
| Bredd på bakhjul | 180 mm |
| Höjd på bakhjul | 55 % |
| Diameter på bakhjul | 18 tum |
| Längd | 2430 mm |
| Hjulbas | 1625 mm |
| Säteshöjd | 695 mm |
| Tjänstevikt | 387 kg |
| Bränsletankskapacitet | 22.7 l |
| Licensefterlevnad | A |
| Räckvidd | 372 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 142 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 6.1 l/100 km |
Utrustning
| Utrustning | Bluetooth, Anslutningsbarhet, LED-strålkastare, Ljudsystem, TFT-display |
|---|
Pris Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS
Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS Historik
Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS 2023

93 hk
1868 cm3
387 kg
374 846,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS 2022

93 hk
1868 cm3
387 kg
Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS 2021

94 hk
1868 cm3
388 kg
339 943,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS 2020

90 hk
1745 cm3
388 kg
345 442,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS 2019

90 hk
1745 cm3
388 kg
290 298,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS 2018

90 hk
1745 cm3
388 kg
311 425,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS 2017

90 hk
1745 cm3
385 kg
246 770,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS 2016

87 hk
1690 cm3
385 kg
278 834,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS 2015

87 hk
1690 cm3
385 kg
247 088,00 krgenomsnittl. marknadspris
Vanliga frågor däck Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Road sport-däck
Allrounddäck för sportiga landsvägsförare. Supersportcyklar, nakencyklar, sporttourers. Även enstaka turer till racerbanan. Körsträckan spelar dock en roll, liksom en kort uppvärmningstid och prestanda i dåligt väder.
Tourer och cruiser
Hög körsträcka och ett coolt utseende är mycket viktigt, men våtgrepp är lika välkommet. Fokus ligger på touring-egenskaper och mindre på sportighet.
Alternativ till Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS
Frågor och svar Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS
- Vilket är aktuellt marknadspris för Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS, tillverkningsår 2020, är 348 870 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 8 054 km.
- Vilken av dem är bäst? Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS eller Honda GL 1800 Goldwing Tour DCT?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS?
- Jämfört med andra Touring motorcyklar är tillgängligheten mycket god. Det finns väldigt många Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2021, var prisstabiliteten för en Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS normal jämfört med andra Touring motorcyklar. Pristendensen var -2% under det första året, TrendSecondYear}% under det andra året och TrendThirdYear}% under det tredje året.
- Hur populär Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS?
- Det finns en medelstark efterfrågan på en Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Harley-Davidson Touring Road Glide Special FLTRXS Bilder
Källa: 1000PS










































