KTM 990 Super Duke 2009
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation KTM 990 Super Duke 2009
Motor och drivlina
| Håldiameter | 101 mm |
|---|---|
| Motoreffekt | 120 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 9000 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 11.5 |
| Startmotor | Elektrisk |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Slagvolym | 999 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | WP |
Bakre upphängning
| Märke | WP |
|---|
Chassi
| Ram | Krom-molybden |
|---|---|
| Ramtyp | Rörformig |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|
Mått och vikter
| Diameter på framhjul | 17 tum |
|---|---|
| Hjulbas | 1450 mm |
| Säteshöjd | 850 mm |
| Torrvikt | 186 kg |
| Bränsletankskapacitet | 18.5 l |
| Licensefterlevnad | A |
Senaste 1000PS motorcykelartiklar om KTM 990 Super Duke
Pris KTM 990 Super Duke
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
KTM 990 Super Duke Historik
KTM 990 Super Duke 2011

119 hk
999 cm3
186 kg
58 331,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 990 Super Duke 2010

119 hk
999 cm3
186 kg
58 370,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 990 Super Duke 2009

120 hk
999 cm3
186 kg
48 190,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 990 Super Duke 2008

120 hk
999 cm3
179 kg
50 053,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 990 Super Duke 2007

120 hk
999 cm3
179 kg
44 913,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 990 Super Duke 2006

120 hk
999 cm3
184 kg
41 039,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 990 Super Duke 2005

120 hk
999 cm3
184 kg
40 969,00 krgenomsnittl. marknadspris
Alternativ till KTM 990 Super Duke
Frågor och svar KTM 990 Super Duke
- Vilket är aktuellt marknadspris för KTM 990 Super Duke?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en KTM 990 Super Duke, tillverkningsår 2008, är 53 290 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 17 069 km.
- Vilken av dem är bäst? KTM 990 Super Duke eller BMW S 1000 R?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för KTM 990 Super Duke?
- Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten normal. Det finns ett genomsnittligt antal KTM 990 Super Duke motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad KTM 990 Super Duke? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2011, var prisstabiliteten för en KTM 990 Super Duke normal jämfört med andra Naked bike motorcyklar. Pristendensen var -2% under det första året, TrendSecondYear}% under det andra året och TrendThirdYear}% under det tredje året.
- Hur populär KTM 990 Super Duke?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en KTM 990 Super Duke efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses mycket ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
KTM 990 Super Duke Bilder
Källa: 1000PS


Visa fler bilder





















