KTM 1290 Super Duke R 2013
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
KTM 1290 Super Duke R 2013 Erfarenheter och expertutvärderingar
kot
Med all kraft och de tuffa "beast videos" från KTM är detta hästkraftsmonster faktiskt en 100% vardaglig motorcykel för touring eller pendling till jobbet.

Viktig specifikation KTM 1290 Super Duke R 2013
Motor och drivlina
| Håldiameter | 108 mm |
|---|---|
| Takt | 71 mm |
| Motoreffekt | 173 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 8870 varv/min |
| Vridmoment | 144 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 6500 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 13.2 |
| Pådrag | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Antihopping |
| Transmission | Kedja |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Slagvolym | 1301 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | WP |
Bakre upphängning
| Märke | WP |
|---|
Chassi
| Ram | Krom-molybden |
|---|---|
| Ramtyp | Rörformig |
Frambromsar
| Kolv | Fyra kolvar |
|---|---|
| Isoleringsfäste | Fast krumcirkel |
| Teknik | radiell, Monoblock |
| Märke | Brembo |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Fast krumcirkel |
| Märke | Brembo |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Antispinnsystem |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 120 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 70 % |
| Diameter på framhjul | 17 tum |
| Bredd på bakhjul | 190 mm |
| Höjd på bakhjul | 55 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Hjulbas | 1482 mm |
| Säteshöjd | 835 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 189 kg |
| Bränsletankskapacitet | 18 l |
| Licensefterlevnad | A |
Pris KTM 1290 Super Duke R
KTM 1290 Super Duke R Historik
KTM 1290 Super Duke R 2023

180 HP
1301 cm3
189 kg
180 234,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Duke R 2022

180 HP
1301 cm3
189 kg
167 586,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Duke R 2021

180 HP
1301 cm3
189 kg
155 031,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Duke R 2020

180 HP
1301 cm3
189 kg
146 278,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Duke R 2019

177 HP
1301 cm3
189 kg
131 530,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Duke R 2018

177 HP
1301 cm3
189 kg
129 097,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Duke R 2017

177 HP
1301 cm3
189 kg
118 704,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Duke R 2016

173 HP
1301 cm3
189 kg
99 820,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Duke R 2015

173 HP
1301 cm3
189 kg
99 966,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Duke R 2014

173 HP
1301 cm3
189 kg
94 943,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Duke R 2013

173 HP
1301 cm3
189 kg
93 898,00 krgenomsnittl. marknadspris
Vanliga frågor däck KTM 1290 Super Duke R
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Prisvärd sportig allroundmaskin
För den dagliga pendlingen till jobbet och korta weekendresor. Sportiga däck från andra raden - bra pris/prestandaförhållande.
Hypersportdäck som passar för tävlingsbanor
Sportiga däck för vägen som också fungerar bra på en bandag. Vissa kompromisser i regn på vägen eller i värme på banan.
Road sport-däck
Allrounddäck för sportiga landsvägsförare. Supersportcyklar, nakencyklar, sporttourers. Även enstaka turer till racerbanan. Körsträckan spelar dock en roll, liksom en kort uppvärmningstid och prestanda i dåligt väder.
Alternativ till KTM 1290 Super Duke R
Frågor och svar KTM 1290 Super Duke R
- Vilket är aktuellt marknadspris för KTM 1290 Super Duke R?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en KTM 1290 Super Duke R, tillverkningsår 2017, är 124 280 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 20 651 km.
- Vilken av dem är bäst? KTM 1290 Super Duke R eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för KTM 1290 Super Duke R?
- Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten mycket god. Det finns väldigt många KTM 1290 Super Duke R motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad KTM 1290 Super Duke R? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2013, var prisstabiliteten för en KTM 1290 Super Duke R mycket dålig jämfört med andra Naked bike motorcyklar. Pristendensen var -47% under det första året och TrendSecondYear}% under det andra året.
- Hur populär KTM 1290 Super Duke R?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en KTM 1290 Super Duke R efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses mycket ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
KTM 1290 Super Duke R Bilder
Källa: 1000PS





















