KTM 690 Duke 2009
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification KTM 690 Duke 2009
Engine and Drive Train
| Bore | 102 mm |
|---|---|
| Engine power | 65 HP |
| Rpm at Max. Power | 7500 rpm |
| Compression Ratio | 11.8 |
| Starter | Electric |
| Cylinders | 1 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Displacement | 654 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Upside-Down telescopic fork |
|---|---|
| Brand | WP |
Suspension Rear
| Brand | WP |
|---|
Chassis
| Frame | Chromium-molybdenum |
|---|---|
| Frame type | Tubular |
Brakes Front
| Piston | Four pistons |
|---|---|
| Shock mount | Fixed caliper |
| Technology | radial |
| Brand | Brembo |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Piston | Single piston |
| Shock mount | Floating caliper |
| Brand | Brembo |
Dimensions and Weights
| Front tyre diameter | 17 inch |
|---|---|
| Wheelbase | 1472 mm |
| Seat Height | 865 mm |
| Fuel Tank Capacity | 13.5 l |
| License compliancy | A |
Latest 1000PS motorbike articles about KTM 690 Duke
Price KTM 690 Duke
Model year
Current average market prices
KTM 690 Duke History
KTM 690 Duke 2019

73 HP
690 ccm
$5,687.00avg. market price
KTM 690 Duke 2018

73 HP
690 ccm
$5,037.00avg. market price
KTM 690 Duke 2017

73 HP
690 ccm
149 kg
$4,867.00avg. market price
KTM 690 Duke 2016

73 HP
690 ccm
149 kg
$4,373.00avg. market price
KTM 690 Duke 2015

68 HP
690 ccm
149 kg
$4,414.00avg. market price
KTM 690 Duke 2014

68 HP
690 ccm
149 kg
$3,992.00avg. market price
KTM 690 Duke 2013

68 HP
690 ccm
149 kg
$4,073.00avg. market price
KTM 690 Duke 2012

70 HP
690 ccm
149 kg
$3,644.00avg. market price
KTM 690 Duke 2011

65 HP
654 ccm
148 kg
$3,603.00avg. market price
KTM 690 Duke 2010

65 HP
654 ccm
148 kg
$3,879.00avg. market price
KTM 690 Duke 2009

65 HP
654 ccm
$3,715.00avg. market price
KTM 690 Duke 2008

65 HP
654 ccm
148 kg
$3,198.00avg. market price
Alternatives to KTM 690 Duke
FAQ KTM 690 Duke
- What is the current market price of the KTM 690 Duke?
- The current average market price of a KTM 690 Duke, year of manufacture 2017, is 4,990 USD with an average mileage of 15,269 km.
- Which one is better? KTM 690 Duke or {AlternativeBrandModel}?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the KTM 690 Duke?
- Compared to other Naked bike bikes the availability is very good. There are very many KTM 690 Duke bikes available on the market.
- How stable is the price of a used KTM 690 Duke? What about the price trend?
- Looking at the year of manufacture 2020, the price stability of a KTM 690 Duke was very good compared to other Naked bike bikes. The price trend was +1% in the first year, 0% in the second year and -8% in the third year.
- How popular is the KTM 690 Duke?
- There is a very strong demand for a KTM 690 Duke on the market. Test reports of this model are very often read on the platform of 1000PS.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
KTM 690 Duke Pictures
Source: 1000PS


Show more pictures




























