Triumph Bonneville 2009
Find technical data, prices and reviews.

&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Triumph Bonneville 2009 Experiences and Expert Review
kot
The new Triumph Bonneville will please a lot of people, the potential customer base has definitely been expanded in all directions. Because it's not just the sportiness that has seen a significant increase.

Key Specification Triumph Bonneville 2009
Engine and Drive Train
| Engine type | In line crankpin offset |
|---|---|
| Bore | 90 mm |
| Stroke | 68 mm |
| Engine power | 67 HP |
| Rpm at Max. Power | 7500 rpm |
| Torque | 69 Nm |
| Rpm at Torque | 5800 rpm |
| Transmission | Chain |
| Valves | DOHC |
| Cooling | Air |
| Displacement | 865 ccm |
Suspension Front
| Brand | Kayaba |
|---|
Suspension Rear
| Shock absorber | Dual Shock |
|---|---|
| Brand | Kayaba |
Brakes Front
| Piston | Double piston |
|---|---|
| Shock mount | Floating caliper |
| Brand | Nissin |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Piston | Double piston |
| Shock mount | Floating caliper |
| Brand | Nissin |
Dimensions and Weights
| Front tyre diameter | 17 inch |
|---|---|
| Rear tyre diameter | 17 inch |
| Length | 2144 mm |
| Width | 748 mm |
| Height | 1100 mm |
| Wheelbase | 1454 mm |
| Seat Height | 751 mm |
| Dry Weight | 200 kg |
| Fuel Tank Capacity | 16 l |
| License compliancy | A |
Price Triumph Bonneville
Model year
Current average market prices
Triumph Bonneville History
Triumph Bonneville 2015

68 HP
865 ccm
225 kg
$6,442.00avg. market price
Triumph Bonneville 2014

68 HP
865 ccm
225 kg
$5,520.00avg. market price
Triumph Bonneville 2013

68 HP
865 ccm
225 kg
Triumph Bonneville 2012

67 HP
865 ccm
225 kg
Triumph Bonneville 2011

67 HP
865 ccm
225 kg
Triumph Bonneville 2010

67 HP
865 ccm
203 kg
Triumph Bonneville 2009

67 HP
865 ccm
200 kg
Triumph Bonneville 2008

68 HP
865 ccm
205 kg
Triumph Bonneville 2007

68 HP
865 ccm
205 kg
Triumph Bonneville 2006

61 HP
790 ccm
205 kg
Alternatives to Triumph Bonneville
FAQ Triumph Bonneville
- What is the current market price of the Triumph Bonneville?
- The current average market price of a Triumph Bonneville, year of manufacture 2010, is 5,270 USD with an average mileage of 14,350 km.
- Which one is better? Triumph Bonneville or {AlternativeBrandModel}?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the Triumph Bonneville?
- Compared to other Naked bike bikes the availability is normal. There are average number of Triumph Bonneville bikes available on the market.
- How stable is the price of a used Triumph Bonneville? What about the price trend?
- Looking at the year of manufacture 2014, the price stability of a Triumph Bonneville was very poor compared to other Naked bike bikes. The price trend was +2% in the first year, +16% in the second year and -15% in the third year.
- How popular is the Triumph Bonneville?
- There is a strong demand for a Triumph Bonneville on the market. Test reports of this model are rarely read on the platform of 1000PS.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
Triumph Bonneville Pictures
Source: 1000PS

Show more pictures


























