BMW F 450 GS
Find technical data, prices and reviews.

&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
BMW F 450 GS 2026 Experiences and Expert Review
Bernd
With the F 450 GS, BMW has made a convincing entry into the highly competitive A2 enduro bike segment. The 420 cubic centimetre two-cylinder engine impresses with its smooth running and linear power delivery, where single-cylinder competitors annoy with raw vibrations. The suspension shines with sporty agility and enduro bike comfort in equal measure, while the electronics work discreetly in the background. The Bavarian shows weaknesses when it comes to the accessibility for short fingers on the brakes and clutch lever and the lack of cruise control. Anyone looking for a versatile, high-quality enduro bike for an A2 licence and beyond will find a coherent overall package in the F 450 GS. The Easy Ride clutch rides amazingly well and offers comfort and safety in equal measure. Less experienced riders in particular benefit significantly here, which is a unique selling point in this segment!

Key Specification BMW F 450 GS 2026
Engine and Drive Train
| Engine type | In line |
|---|---|
| Bore | 72 mm |
| Stroke | 51.6 mm |
| Engine power | 48 HP |
| Rpm at Max. Power | 8750 rpm |
| Torque | 43 Nm |
| Rpm at Torque | 6750 rpm |
| Compression Ratio | 13 |
| Fuel system | Injection |
| Throttle Bore | 38 mm |
| Degrees | 135 |
| Starter | Electric |
| Clutch Type | Multiplate in oil-bath |
| Transmission | Chain |
| Transmission Type | Gearshift |
| Number of gears | 6 |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valves | DOHC, Drag lever |
| Cooling | liquid |
| Displacement | 420 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Upside-Down telescopic fork |
|---|---|
| Brand | Kayaba |
| Diameter | 43 mm |
| Travel | 180 mm |
| Adjustment | Compression, Rebound |
Suspension Rear
| Shock absorber | Monoshock |
|---|---|
| Shock mount | direct |
| Brand | Kayaba |
| Travel | 180 mm |
| Adjustment | Compression, Preload, Rebound |
| Material | Aluminium |
Chassis
| Frame | Steel |
|---|---|
| Frame type | Tubular, Load-bearing engine |
| Rake | 28.1 degree |
| Trail | 115 mm |
Brakes Front
| Type | Single disk |
|---|---|
| Diameter | 310 mm |
| Piston | Four pistons |
| Shock mount | Fixed caliper |
| Actuation | Hydraulic |
| Technology | Monoblock |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Diameter | 240 mm |
| Piston | Double piston |
| Shock mount | Floating caliper |
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | ABS, Cornering ABS, Traction control, , |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre width | 100 mm |
|---|---|
| Front tyre height | 90 % |
| Front tyre diameter | 19 inch |
| Rear tyre width | 130 mm |
| Rear tyre height | 80 % |
| Rear tyre diameter | 17 inch |
| Length | 2161 mm |
| Width | 869 mm |
| Wheelbase | 1465 mm |
| Seat Height | 845 mm |
| Kerb Weight | 178 kg |
| Fuel Tank Capacity | 14 l |
| Top Speed | 165 km/h |
| Range | 368 km |
| Battery power (Volts V) | 12 V |
| Battery capacity (Amp-hours Ah) | 8 Ah |
| Combined CO2 emissions | 88 g/km |
| Combined fuel consumption | 3.8 l/100km |
| Euro Norm | Euro 5+ |
| Maximum authorized weight | 355 kg |
Equipment
| Equipment | LED daytime running lights, LED-Headlights, |
|---|
Latest 1000PS motorbike articles about BMW F 450 GS
FAQ tires BMW F 450 GS
- Which tires are currently recommended by the 1000PS editorial team for this model?
Touring enduro road
Travel enduro tires with a clear road focus that can also cope with short detours on gravel roads.
Touring enduro 50 / 50
Tires that are designed for mixed on-road and off-road use.
Touring enduro 80 road / 20 off-road
Real touring enduro tires which are also fun for occasional detours on gravel passes.
FAQ BMW F 450 GS
- What is the current market price of the BMW F 450 GS?
- The current average market price of a BMW F 450 GS, year of manufacture 2026, is 6,110 USD with an average mileage of 83 km.
- Which one is better? BMW F 450 GS or {AlternativeBrandModel}?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the BMW F 450 GS?
- Compared to other Enduro motorcycle bikes the availability is poor. There are few BMW F 450 GS bikes available on the market.
- How popular is the BMW F 450 GS?
- There is a very weak demand for a BMW F 450 GS on the market. Test reports of this model are rarely read on the platform of 1000PS.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
BMW F 450 GS Pictures
Source: 1000PS






























