KTM 890 Adventure R Rally 2026
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification KTM 890 Adventure R Rally 2026
Engine and Drive Train
| Engine type | In line |
|---|---|
| Bore | 90.7 mm |
| Stroke | 68.8 mm |
| Engine power | 106 HP |
| Rpm at Max. Power | 8000 rpm |
| Torque | 100 Nm |
| Rpm at Torque | 6500 rpm |
| Fuel system | Injection |
| Throttle Bore | 46 mm |
| Starter | Electric |
| Clutch Type | Multiplate in oil-bath |
| Transmission | Chain |
| Transmission Type | Gearshift |
| Number of gears | 6 |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valves | DOHC |
| Cooling | liquid |
| Lubrication | Forced |
| Displacement | 889 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Upside-Down telescopic fork |
|---|---|
| Brand | WP |
| Diameter | 48 mm |
| Travel | 270 mm |
| Adjustment | Compression, Preload, Rebound |
Suspension Rear
| Suspension | Swing arm |
|---|---|
| Shock absorber | Monoshock |
| Shock mount | direct |
| Brand | WP |
| Travel | 270 mm |
| Adjustment | Compression, Preload, Rebound |
| Material | Aluminium |
Chassis
| Frame | Chromium-molybdenum |
|---|---|
| Frame type | Tubular, Load-bearing engine |
| Rake | 63.7 degree |
Brakes Front
| Type | Double disk |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Piston | Four pistons |
| Actuation | Hydraulic |
| Technology | radial |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Diameter | 260 mm |
| Piston | Double piston |
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | ABS, Riding modes, Cornering ABS, Ride by Wire, Traction control, |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre width | 90 mm |
|---|---|
| Front tyre height | 90 % |
| Front tyre diameter | 21 inch |
| Rear tyre width | 150 mm |
| Rear tyre height | 70 % |
| Rear tyre diameter | 18 inch |
| Wheelbase | 1528 mm |
| Seat Height | 880 mm |
| Dry Weight (with ABS) | 196 kg |
| Fuel Tank Capacity | 20 l |
| License compliancy | A |
| Range | 444 km |
| Combined CO2 emissions | 105 g/km |
| Combined fuel consumption | 4.5 l/100km |
| Stationary noise | 88 dB |
Equipment
| Equipment | Connectivity, LED daytime running lights, LED-Headlights, TFT display, , |
|---|
Latest 1000PS motorbike articles about KTM 890 Adventure R Rally
Price KTM 890 Adventure R Rally
Model year
Current average market prices
KTM 890 Adventure R Rally History
KTM 890 Adventure R Rally 2024

105 HP
889 ccm
196 kg
$17,737.00avg. market price
KTM 890 Adventure R Rally 2021

105 HP
889 ccm
189 kg
$17,948.00avg. market price
FAQ tires KTM 890 Adventure R Rally
- Which tires are currently recommended by the 1000PS editorial team for this model?
Touring enduro road
Travel enduro tires with a clear road focus that can also cope with short detours on gravel roads.
Touring enduro 50 / 50
Tires that are designed for mixed on-road and off-road use.
Touring enduro 80 road / 20 off-road
Real touring enduro tires which are also fun for occasional detours on gravel passes.
FAQ KTM 890 Adventure R Rally
- What is the current market price of the KTM 890 Adventure R Rally?
- The current average market price of a KTM 890 Adventure R Rally, year of manufacture 2026, is 17,490 USD with an average mileage of 0 km.
- Which one is better? KTM 890 Adventure R Rally or {AlternativeBrandModel}?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the KTM 890 Adventure R Rally?
- Compared to other Enduro motorcycle bikes the availability is normal. There are average number of KTM 890 Adventure R Rally bikes available on the market.
- How popular is the KTM 890 Adventure R Rally?
- There is a weak demand for a KTM 890 Adventure R Rally on the market. Test reports of this model are read on average often on the platform of 1000PS.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
KTM 890 Adventure R Rally Pictures
Source: 1000PS



Show more pictures




































