BMW C 400 X 2026
Find technical data, prices and reviews.

&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
BMW C 400 X 2026 Experiences and Expert Review
Der Horvath
The BMW C 400 X is a premium scooter for all those who value agility, high-quality appearance and modern technology above all else in everyday life. It feels particularly at home in urban environments, scores points with its nimble riding performance, cultivated engine and safety features that are a strong argument in this class. At the same time, it offers the typical BMW standard of workmanship, design and riding experience. Anyone looking for a scooter that accompanies them through everyday life in a practical, confident and stylish manner will find a very harmonious overall package in the C 400 X.

Key Specification BMW C 400 X 2026
Engine and Drive Train
| Bore | 80 mm |
|---|---|
| Stroke | 69.6 mm |
| Engine power | 34 HP |
| Rpm at Max. Power | 7500 rpm |
| Torque | 35 Nm |
| Rpm at Torque | 5750 rpm |
| Compression Ratio | 11.5 |
| Fuel system | Injection |
| Throttle Bore | 40 mm |
| Starter | Electric |
| Clutch Type | Centrifugal force |
| Transmission | Belt |
| Transmission Type | Variomatic |
| Cylinders | 1 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valves | OHC |
| Cooling | liquid |
| Can be restricted for A2 licence | Yes |
| Displacement | 350 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Telescopic fork |
|---|---|
| Diameter | 35 mm |
| Travel | 110 mm |
Suspension Rear
| Suspension | Swing arm |
|---|---|
| Shock absorber | Dual Shock |
| Travel | 112 mm |
| Adjustment | Preload |
| Material | Aluminium |
Chassis
| Frame | Steel |
|---|---|
| Frame type | Twin Tube |
| Rake | 63.6 degree |
| Trail | 81 mm |
Brakes Front
| Type | Double disk |
|---|---|
| Diameter | 265 mm |
| Piston | Four pistons |
| Shock mount | Fixed caliper |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Diameter | 265 mm |
| Piston | Single piston |
| Shock mount | Floating caliper |
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | ABS, Cornering ABS, Ride by Wire, Traction control, Modern electronics |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre width | 120 mm |
|---|---|
| Front tyre height | 70 % |
| Front tyre diameter | 15 inch |
| Rear tyre width | 150 mm |
| Rear tyre height | 70 % |
| Rear tyre diameter | 14 inch |
| Length | 2200 mm |
| Width | 837 mm |
| Height | 1327 mm |
| Wheelbase | 1560 mm |
| Seat Height | 775 mm |
| Kerb Weight (with ABS) | 208 kg |
| Fuel Tank Capacity | 12.8 l |
| Top Speed | 129 km/h |
| License compliancy | A2 |
| Range | 365 km |
| Combined CO2 emissions | 83 g/km |
| Combined fuel consumption | 3.6 l/100km |
| Euro Norm | Euro 5+ |
| Maximum authorized weight | 412 kg |
Equipment
| Equipment | Keyless System, LED-Headlights, TFT display, USB socket, Modern electronics, Charging & power, Comfort, Lighting |
|---|
Latest 1000PS motorbike articles about BMW C 400 X
Price BMW C 400 X
BMW C 400 X History
BMW C 400 X 2025

34 HP
350 ccm
208 kg
£7,733.00avg. market price
BMW C 400 X 2024

34 HP
350 ccm
206 kg
£7,302.00avg. market price
BMW C 400 X 2023

34 HP
350 ccm
195 kg
£6,545.00avg. market price
BMW C 400 X 2022

34 HP
350 ccm
206 kg
£6,194.00avg. market price
BMW C 400 X 2021

34 HP
350 ccm
206 kg
£5,594.00avg. market price
BMW C 400 X 2020

34 HP
350 ccm
204 kg
£5,686.00avg. market price
BMW C 400 X 2019

34 HP
350 ccm
204 kg
£4,923.00avg. market price
BMW C 400 X 2018

34 HP
350 ccm
204 kg
FAQ tires BMW C 400 X
Alternatives to BMW C 400 X
FAQ BMW C 400 X
- What is the current market price of the BMW C 400 X?
- The current average market price of a BMW C 400 X, year of manufacture 2024, is 5,890 GBP with an average mileage of 2,731 km.
- Which one is better? BMW C 400 X or Suzuki Burgman 400?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the BMW C 400 X?
- Compared to other Scooter bikes the availability is very good. There are very many BMW C 400 X bikes available on the market.
- How stable is the price of a used BMW C 400 X? What about the price trend?
- Looking at the year of manufacture 2020, the price stability of a BMW C 400 X was normal compared to other Scooter bikes. The price trend was -3% in the first year, +2% in the second year and -6% in the third year.
- How popular is the BMW C 400 X?
- There is a very strong demand for a BMW C 400 X on the market. Test reports of this model are read on average often on the platform of 1000PS.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
BMW C 400 X Pictures
Source: 1000PS




























