BMW R 1200 R 2009
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification BMW R 1200 R 2009
Engine and Drive Train
| Engine type | Boxer |
|---|---|
| Bore | 101 mm |
| Stroke | 73 mm |
| Engine power | 109 HP |
| Rpm at Max. Power | 7500 rpm |
| Torque | 115 Nm |
| Rpm at Torque | 6000 rpm |
| Compression Ratio | 12 |
| Transmission | Prop shaft |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Cooling | Oil-air |
| Displacement | 1170 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Strut |
|---|
Suspension Rear
| Suspension | Single swing arm |
|---|
Brakes Front
| Type | Double disk |
|---|---|
| Piston | Four pistons |
| Shock mount | Fixed caliper |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Piston | Double piston |
| Shock mount | Floating caliper |
Dimensions and Weights
| Front tyre diameter | 17 inch |
|---|---|
| Rear tyre diameter | 17 inch |
| Length | 2145 mm |
| Width | 872 mm |
| Height | 1285 mm |
| Wheelbase | 1495 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Kerb Weight | 223 kg |
| Fuel Tank Capacity | 18 l |
| License compliancy | A |
Price BMW R 1200 R
Model year
Current average market prices
BMW R 1200 R History
BMW R 1200 R 2018

125 HP
1170 ccm
231 kg
£9,005.00avg. market price
BMW R 1200 R 2017

125 HP
1170 ccm
231 kg
£8,735.00avg. market price
BMW R 1200 R 2016

125 HP
1170 ccm
231 kg
£8,210.00avg. market price
BMW R 1200 R 2015

125 HP
1170 ccm
231 kg
£9,003.00avg. market price
BMW R 1200 R 2014

110 HP
1170 ccm
223 kg
£7,923.00avg. market price
BMW R 1200 R 2013

110 HP
1170 ccm
223 kg
£6,032.00avg. market price
BMW R 1200 R 2012

110 HP
1170 ccm
223 kg
£6,879.00avg. market price
BMW R 1200 R 2011

110 HP
1170 ccm
223 kg
£7,086.00avg. market price
BMW R 1200 R 2010

109 HP
1170 ccm
198 kg
£5,349.00avg. market price
BMW R 1200 R 2009

109 HP
1170 ccm
223 kg
£4,957.00avg. market price
BMW R 1200 R 2008

109 HP
1170 ccm
198 kg
£5,781.00avg. market price
BMW R 1200 R 2007

109 HP
1170 ccm
198 kg
£5,034.00avg. market price
Alternatives to BMW R 1200 R
FAQ BMW R 1200 R
- What is the current market price of the BMW R 1200 R?
- The current average market price of a BMW R 1200 R, year of manufacture 2018, is 8,830 GBP with an average mileage of 15,506 km.
- Which one is better? BMW R 1200 R or {AlternativeBrandModel}?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the BMW R 1200 R?
- Compared to other Naked bike bikes the availability is very good. There are very many BMW R 1200 R bikes available on the market.
- How stable is the price of a used BMW R 1200 R? What about the price trend?
- Looking at the year of manufacture 2018, the price stability of a BMW R 1200 R was good compared to other Naked bike bikes. The price trend was -5% in the first year, -2% in the second year and +10% in the third year.
- How popular is the BMW R 1200 R?
- There is a very strong demand for a BMW R 1200 R on the market. Test reports of this model are very often read on the platform of 1000PS.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
BMW R 1200 R Pictures
Source: 1000PS




Show more pictures




























