KTM 1290 Super Adventure R 2024
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation KTM 1290 Super Adventure R 2024
Motor och drivlina
| Motortyp | V |
|---|---|
| Håldiameter | 108 mm |
| Takt | 71 mm |
| Motoreffekt | 160 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 9000 varv/min |
| Vridmoment | 138 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 6500 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 13.1 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Spjälldiameter | 52 mm |
| Grader | 75 |
| Pådrag | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Tändning | Dubbel tändning |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | DOHC |
| Kylning | flytande |
| Smörjning | tryckcirkulation |
| Slagvolym | 1301 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | WP |
| Diameter | 48 mm |
| Slaglängd | 220 mm |
| Justering | Kompression, Förspänning, Återstudsning |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Isoleringsfäste | direkt |
| Märke | WP |
| Slaglängd | 220 mm |
| Justering | Kompression, Förspänning, Återstudsning |
| Material | Aluminium |
Chassi
| Ram | Krom-molybden |
|---|---|
| Ramtyp | Rörformig |
| Lutningsvinkel | 64.7 grad |
| Bihang | 112.8 mm |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
| Isoleringsfäste | Fast krumcirkel |
| Manövrering | Hydraulik |
| Teknik | radiell |
| Märke | Brembo |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 267 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Fast krumcirkel |
| Märke | Brembo |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Körlägen, Kurvtagnings-ABS, Elektroniskt luftbränslesystem, Antispinnsystem |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 90 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 90 % |
| Diameter på framhjul | 21 tum |
| Bredd på bakhjul | 150 mm |
| Höjd på bakhjul | 70 % |
| Diameter på bakhjul | 18 tum |
| Hjulbas | 1577 mm |
| Säteshöjd | 880 mm |
| Torrvikt (med ABS) | 221 kg |
| Bränsletankskapacitet | 23 l |
| Licensefterlevnad | A |
| Intervall | 403 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 134 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 5.7 l/100 km |
Utrustning
| Utrustning | Kurvtagningsbelysning, LED-belysning för dagskörning, LED-strålkastare, TFT-display, justerbar vindruta |
|---|
Senaste 1000PS motorcykelartiklar om KTM 1290 Super Adventure R
Pris KTM 1290 Super Adventure R
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
KTM 1290 Super Adventure R Historik
KTM 1290 Super Adventure R 2023

160 HP
1301 cm3
221 kg
197 050,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Adventure R 2022

160 HP
1301 cm3
221 kg
173 079,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Adventure R 2021

160 HP
1301 cm3
221 kg
136 178,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Adventure R 2020

160 HP
1301 cm3
217 kg
135 092,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Adventure R 2019

160 HP
1301 cm3
217 kg
132 543,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Adventure R 2018

160 HP
1301 cm3
217 kg
105 220,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 1290 Super Adventure R 2017

160 HP
1301 cm3
217 kg
111 570,00 krgenomsnittl. marknadspris
Vanliga frågor däck KTM 1290 Super Adventure R
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Touring enduro landsväg
Reseendurodäck med tydligt vägfokus som även klarar korta avstickare på grusvägar.
Touring enduro 50 / 50
Däck som är konstruerade för blandad användning på väg och i terräng.
Touring enduro 80 väg / 20 terräng
Riktiga touring enduro-däck som också är roliga för enstaka avstickare på gruspass.
Alternativ till KTM 1290 Super Adventure R
Frågor och svar KTM 1290 Super Adventure R
- Vilket är aktuellt marknadspris för KTM 1290 Super Adventure R?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en KTM 1290 Super Adventure R, tillverkningsår 2024, är 184 270 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 501 km.
- Vilken av dem är bäst? KTM 1290 Super Adventure R eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för KTM 1290 Super Adventure R?
- Jämfört med andra Enduro motorcycle motorcyklar är tillgängligheten god. Det finns många KTM 1290 Super Adventure R motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär KTM 1290 Super Adventure R?
- Det finns en stark efterfrågan på en KTM 1290 Super Adventure R efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses mycket ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
KTM 1290 Super Adventure R Bilder
Källa: 1000PS












Visa fler bilder












