Husqvarna 701 Enduro 2023
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Husqvarna 701 Enduro 2023
Motor och drivlina
| Håldiameter | 105 mm |
|---|---|
| Slag | 80 mm |
| Motoreffekt | 74 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 8000 varv/min |
| Vridmoment | 73.5 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 6500 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 12.7 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Startmotor | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Antihopping |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 1 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | Vipparm, OHC |
| Kylning | flytande |
| Smörjning | tryckcirkulation |
| Slagvolym | 692.7 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | WP |
| Diameter | 48 mm |
| Slaglängd | 250 mm |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Isoleringsfäste | Länkning |
| Märke | WP |
| Slaglängd | 250 mm |
| Material | Aluminium |
Chassi
| Ram | Krom-molybden |
|---|---|
| Ramtyp | Rörformig |
| Lutningsvinkel | 62.3 grad |
| Försprång | 117.3 mm |
Frambromsar
| Typ | Enkel skiva |
|---|---|
| Diameter | 300 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Märke | Brembo |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 240 mm |
| Kolv | Enkel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Märke | Brembo |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Körlägen, Kurvtagnings-ABS, Elektroniskt luftbränslesystem, Snabbväxlare, Antispinnsystem |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 90 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 90 % |
| Diameter på framhjul | 21 tum |
| Bredd på bakhjul | 140 mm |
| Höjd på bakhjul | 80 % |
| Diameter på bakhjul | 18 tum |
| Hjulbas | 1502 mm |
| Säteshöjd | 920 mm |
| Torrvikt (med ABS) | 147 kg |
| Bränsletankskapacitet | 13 l |
| Licensefterlevnad | A |
| Räckvidd | 308 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 99 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 4.21 l/100 km |
| Stationärt buller | 90 dB |
Senaste 1000PS motorcykelartiklar om Husqvarna 701 Enduro
Pris Husqvarna 701 Enduro
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
Husqvarna 701 Enduro Historik
Husqvarna 701 Enduro 2026

79 hk
692.7 cm3
152 kg
138 426,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna 701 Enduro 2024

74 hk
692.7 cm3
147 kg
115 147,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna 701 Enduro 2023

74 hk
692.7 cm3
147 kg
99 130,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna 701 Enduro 2022

74 hk
692.7 cm3
147 kg
102 059,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna 701 Enduro 2020

74 hk
692.7 cm3
146 kg
84 807,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna 701 Enduro 2019

74 hk
690 cm3
145 kg
130 686,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna 701 Enduro 2018
Husqvarna 701 Enduro 2018
74 hk
690 cm3
145 kg
81 380,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna 701 Enduro 2017

74 hk
690 cm3
145 kg
78 442,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna 701 Enduro 2016

67 hk
690 cm3
145 kg
128 734,00 krgenomsnittl. marknadspris
Vanliga frågor däck Husqvarna 701 Enduro
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
100% offroad
För hårda endurocyklar som används i hobbytävlingar eller hårda enduroträningspass är FIM-godkännande inte ett kriterium för oss.
Alternativ till Husqvarna 701 Enduro
Frågor och svar Husqvarna 701 Enduro
- Vilket är aktuellt marknadspris för Husqvarna 701 Enduro?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Husqvarna 701 Enduro, tillverkningsår 2026, är 118 970 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? Husqvarna 701 Enduro eller Husqvarna 701 Supermoto?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Husqvarna 701 Enduro?
- Jämfört med andra Enduro motorcycle motorcyklar är tillgängligheten god. Det finns många Husqvarna 701 Enduro motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Husqvarna 701 Enduro?
- Det finns en stark efterfrågan på en Husqvarna 701 Enduro efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses mycket ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Husqvarna 701 Enduro Bilder
Källa: 1000PS







Visa fler bilder



























