Husqvarna FE 250 2018
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Husqvarna FE 250 2018
Motor och drivlina
| Håldiameter | 78 mm |
|---|---|
| Slag | 52.3 mm |
| Startmotor | Elektrisk |
| Antal växlar | 6 |
| Takter | Fyrtakt |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 249.9 cm3 |
Främre upphängning
| Slaglängd | 300 mm |
|---|
Bakre upphängning
| Slaglängd | 330 mm |
|---|
Frambromsar
| Diameter | 260 mm |
|---|
Bakbromsar
| Diameter | 220 mm |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 90 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 90 % |
| Diameter på framhjul | 21 tum |
| Bredd på bakhjul | 140 mm |
| Höjd på bakhjul | 90 % |
| Diameter på bakhjul | 18 tum |
| Hjulbas | 1495 mm |
| Säteshöjd | 970 mm |
| Torrvikt | 105.8 kg |
| Bränsletankskapacitet | 8.5 l |
Pris Husqvarna FE 250
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
Husqvarna FE 250 Historik
Husqvarna FE 250 2026

249.9 cm3
108 kg
Husqvarna FE 250 2025

249.9 cm3
108 kg
Husqvarna FE 250 2024

249.9 cm3
108 kg
99 887,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna FE 250 2023

249.9 cm3
106 kg
93 801,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna FE 250 2022

249.9 cm3
106 kg
84 488,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna FE 250 2021

249.9 cm3
105 kg
72 096,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna FE 250 2020

249.9 cm3
105 kg
62 753,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna FE 250 2019

249.9 cm3
105 kg
63 550,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna FE 250 2018

249.9 cm3
105 kg
63 739,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna FE 250 2017

249.91 cm3
105 kg
Husqvarna FE 250 2016

249.91 cm3
107 kg
49 685,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna FE 250 2015

249.91 cm3
107 kg
49 276,00 krgenomsnittl. marknadspris
Husqvarna FE 250 2014

249.91 cm3
107 kg
Vanliga frågor däck Husqvarna FE 250
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
100% offroad
För hårda endurocyklar som används i hobbytävlingar eller hårda enduroträningspass är FIM-godkännande inte ett kriterium för oss.
Alternativ till Husqvarna FE 250
Frågor och svar Husqvarna FE 250
- Vilket är aktuellt marknadspris för Husqvarna FE 250?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Husqvarna FE 250, tillverkningsår 2021, är 73 410 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 151 km.
- Vilken av dem är bäst? Husqvarna FE 250 eller KTM 350 EXC-F?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Husqvarna FE 250?
- Jämfört med andra Enduro motorcycle motorcyklar är tillgängligheten dålig. Det finns få Husqvarna FE 250 motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Husqvarna FE 250?
- Det finns en medelstark efterfrågan på en Husqvarna FE 250 efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses mycket ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Husqvarna FE 250 Bilder
Källa: 1000PS


















Visa fler bilder



















