KTM 690 SMC R 2026
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
KTM 690 SMC R 2026 Erfarenheter och expertutvärderingar
nopain
KTM 690 SMC R 2026 visar på ett imponerande sätt hur en redan kraftfull encylindrig motorcykel kan förbättras ytterligare. Den erbjuder mer effekt, ett betydligt uppgraderat elektronikpaket, mindre underhåll och förblir samtidigt trogen sin karaktär. Trots en liten viktökning är den smidigare än någonsin och imponerar både vid sport- och vardagsanvändning. För NoPain är en sak säker: SuMo-kronan hör hemma i Mattighofen 2025.
Läs hela artikeln på 1000PS.com

Viktig specifikation KTM 690 SMC R 2026
Motor och drivlina
| Håldiameter | 105 mm |
|---|---|
| Slag | 80 mm |
| Motoreffekt | 79 hk |
| Vridmoment | 73 Nm |
| Bränslesystem | Injicering |
| Startmotor | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Antihopping |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 1 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | Vipparm, OHC |
| Kylning | flytande |
| Smörjning | tryckcirkulation |
| Slagvolym | 692.7 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | WP |
| Diameter | 48 mm |
| Slaglängd | 215 mm |
| Justering | Kompression, Återstudsning |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Isoleringsfäste | Länkning |
| Märke | WP |
| Slaglängd | 240 mm |
| Justering | Kompression, Förspänning, Återstudsning |
Chassi
| Ram | Krom-molybden |
|---|---|
| Ramtyp | Rörformig |
| Lutningsvinkel | 63 grad |
| Försprång | 107 mm |
Frambromsar
| Typ | Enkel skiva |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
| Teknik | radiell |
| Märke | Brembo |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 240 mm |
| Kolv | Enkel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Märke | Brembo |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Körlägen, Kurvtagnings-ABS, Elektroniskt luftbränslesystem, Antispinnsystem, Kurvtraktionskontroll |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 120 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 70 % |
| Diameter på framhjul | 17 tum |
| Bredd på bakhjul | 160 mm |
| Höjd på bakhjul | 60 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Hjulbas | 1476 mm |
| Säteshöjd | 899 mm |
| Torrvikt (med ABS) | 153.5 kg |
| Tjänstevikt (med ABS) | 162 kg |
| Bränsletankskapacitet | 13.3 l |
| Licensefterlevnad | A |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 96 g/km |
| Euro-norm | Euro 5+ |
| Markfrigång | 237 mm |
Utrustning
| Utrustning | Anslutningsbarhet, LED-strålkastare, TFT-display, USB-C-uttag, Modern elektronik, Laddning & ström, Belysning |
|---|
Senaste 1000PS motorcykelartiklar om KTM 690 SMC R
Pris KTM 690 SMC R
KTM 690 SMC R Historik
KTM 690 SMC R 2025

75 hk
692 cm3
147 kg
120 924,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 690 SMC R 2024

75 hk
692 cm3
147 kg
117 020,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 690 SMC R 2023

75 hk
692 cm3
147 kg
109 111,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 690 SMC R 2022

75 hk
692 cm3
147 kg
103 005,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 690 SMC R 2021

75 hk
692.7 cm3
147 kg
99 847,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 690 SMC R 2020

75 hk
690 cm3
147 kg
90 992,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 690 SMC R 2019

75 hk
690 cm3
147 kg
112 318,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 690 SMC R 2018

67 hk
690 cm3
KTM 690 SMC R 2017

67 hk
690 cm3
135 kg
86 988,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 690 SMC R 2016

67 hk
690 cm3
135 kg
82 067,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 690 SMC R 2015

67 hk
690 cm3
135 kg
79 866,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 690 SMC R 2014

67 hk
690 cm3
135 kg
74 935,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 690 SMC R 2013

67 hk
690 cm3
135 kg
72 694,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 690 SMC R 2012

67 hk
690 cm3
139 kg
63 719,00 krgenomsnittl. marknadspris
Vanliga frågor däck KTM 690 SMC R
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Sporttouring-däck
För nakna motorcyklar, sporttourers men även sportmotorcyklar. Hög körsträcka är mycket viktigt, liksom våtgrepp. Fokus ligger på touring-lämplighet och mindre på sportighet.
Hypersportdäck som passar för tävlingsbanor
Sportiga däck för vägen som också fungerar bra på en bandag. Vissa kompromisser i regn på vägen eller i värme på banan.
Road sport-däck
Allrounddäck för sportiga landsvägsförare. Supersportcyklar, nakencyklar, sporttourers. Även enstaka turer till racerbanan. Körsträckan spelar dock en roll, liksom en kort uppvärmningstid och prestanda i dåligt väder.
Alternativ till KTM 690 SMC R
Frågor och svar KTM 690 SMC R
- Vilket är aktuellt marknadspris för KTM 690 SMC R?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en KTM 690 SMC R, tillverkningsår 2026, är 116 260 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? KTM 690 SMC R eller KTM 690 Enduro R?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för KTM 690 SMC R?
- Jämfört med andra Supermoto motorcyklar är tillgängligheten mycket god. Det finns väldigt många KTM 690 SMC R motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad KTM 690 SMC R? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2012, var prisstabiliteten för en KTM 690 SMC R god jämfört med andra Supermoto motorcyklar. Pristendensen var 0% under det första året, TrendSecondYear}% under det andra året och TrendThirdYear}% under det tredje året.
- Hur populär KTM 690 SMC R?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en KTM 690 SMC R efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses mycket ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
KTM 690 SMC R Bilder
Källa: 1000PS















































