Beta Evo 300 2T
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Beta Evo 300 2T 2024
Motor och drivlina
| Håldiameter | 79 mm |
|---|---|
| Slag | 60.5 mm |
| Kompressionsförhållande | 9.96 |
| Bränslesystem | Karburator |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Tändning | CDI |
| Transmission | Kedja |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 1 |
| Takter | Tvåtakt |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 296.5 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Teleskopgaffel |
|---|---|
| Diameter | 38 mm |
| Slaglängd | 165 mm |
Bakre upphängning
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
|---|---|
| Slaglängd | 180 mm |
Frambromsar
| Typ | Enkel skiva |
|---|---|
| Diameter | 185 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 160 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
Mått och vikter
| Längd | 1990 mm |
|---|---|
| Bredd | 850 mm |
| Höjd | 1115 mm |
| Hjulbas | 1305 mm |
| Säteshöjd | 660 mm |
| Bränsletankskapacitet | 2.8 l |
| Räckvidd | 100 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 66 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 2.8 l/100 km |
Pris Beta Evo 300 2T
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
Beta Evo 300 2T Historik
Beta Evo 300 2T 2023

296.5 cm3
62 982,00 krgenomsnittl. marknadspris
Beta Evo 300 2T 2022

296.5 cm3
70 403,00 krgenomsnittl. marknadspris
Beta Evo 300 2T 2020

296.5 cm3
68 kg
Beta Evo 300 2T 2019

296.4 cm3
68 kg
46 467,00 krgenomsnittl. marknadspris
Beta Evo 300 2T 2018

296.4 cm3
68 kg
36 487,00 krgenomsnittl. marknadspris
Beta Evo 300 2T 2017

296.4 cm3
68 kg
45 372,00 krgenomsnittl. marknadspris
Beta Evo 300 2T 2016

296.4 cm3
68 kg
34 196,00 krgenomsnittl. marknadspris
Beta Evo 300 2T 2015

296.4 cm3
68 kg
38 369,00 krgenomsnittl. marknadspris
Beta Evo 300 2T 2014

296.4 cm3
68 kg
Beta Evo 300 2T 2013

296.4 cm3
68 kg
29 235,00 krgenomsnittl. marknadspris
Beta Evo 300 2T 2012

296.4 cm3
68 kg
Beta Evo 300 2T 2011

297.6 cm3
71 kg
Frågor och svar Beta Evo 300 2T
- Vilket är aktuellt marknadspris för Beta Evo 300 2T?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Beta Evo 300 2T, tillverkningsår 2025, är 70 440 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? Beta Evo 300 2T eller Beta Evo 300 2T SS?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Beta Evo 300 2T?
- Jämfört med andra Trial motorcyklar är tillgängligheten mycket god. Det finns väldigt många Beta Evo 300 2T motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad Beta Evo 300 2T? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2013, var prisstabiliteten för en Beta Evo 300 2T normal jämfört med andra Trial motorcyklar. Pristendensen var -14% under det första året, TrendSecondYear}% under det andra året och TrendThirdYear}% under det tredje året.
- Hur populär Beta Evo 300 2T?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en Beta Evo 300 2T efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Beta Evo 300 2T Bilder
Källa: 1000PS
Visa fler bilder




















