BMW F 800 GS 2011
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
BMW F 800 GS 2011 Erfarenheter och expertutvärderingar
kot
Fullt utrustad med extrautrustning från Touratech såg BMW:n mycket imponerande ut och gav intryck av att vara en riktig, maskulin äventyrarmotorcykel. Strålkastargrillen, motorskyddet, bredare fotstöd med bra grepp och mycket mer lurade förhoppningsvis många ögonvittnen om det samkönade partnerskapet på det andningsbara komfortsätet.

Viktig specifikation BMW F 800 GS 2011
Motor och drivlina
| Håldiameter | 82 mm |
|---|---|
| Slag | 75.6 mm |
| Motoreffekt | 86 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 7500 varv/min |
| Vridmoment | 83 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 5570 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 12 |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Transmission | Kedja |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Smörjning | Torrsump |
| Slagvolym | 798 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Rörformig, aktiv motor |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Kolv | Enkel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 90 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 90 % |
| Bredd på bakhjul | 150 mm |
| Höjd på bakhjul | 70 % |
| Längd | 2320 mm |
| Bredd | 945 mm |
| Höjd | 1350 mm |
| Hjulbas | 1578 mm |
| Säteshöjd | 880 mm |
| Torrvikt | 185 kg |
| Tjänstevikt | 207 kg |
| Bränsletankskapacitet | 16 l |
| Högsta hastighet | 200 km/h |
| Licensefterlevnad | A |
Senaste 1000PS motorcykelartiklar om BMW F 800 GS
Pris BMW F 800 GS
BMW F 800 GS Historik
BMW F 800 GS 2026

87 hk
895 cm3
227 kg
137 549,00 krgenomsnittl. marknadspris
BMW F 800 GS 2025

87 hk
895 cm3
227 kg
134 073,00 krgenomsnittl. marknadspris
BMW F 800 GS 2024

87 hk
895 cm3
227 kg
123 265,00 krgenomsnittl. marknadspris
BMW F 800 GS 2018

85 hk
798 cm3
217 kg
99 369,00 krgenomsnittl. marknadspris
BMW F 800 GS 2017

85 hk
798 cm3
217 kg
90 823,00 krgenomsnittl. marknadspris
BMW F 800 GS 2016

86 hk
798 cm3
214 kg
78 262,00 krgenomsnittl. marknadspris
BMW F 800 GS 2015

86 hk
798 cm3
214 kg
77 834,00 krgenomsnittl. marknadspris
BMW F 800 GS 2014

86 hk
798 cm3
214 kg
67 505,00 krgenomsnittl. marknadspris
BMW F 800 GS 2013

86 hk
798 cm3
214 kg
71 250,00 krgenomsnittl. marknadspris
BMW F 800 GS 2012

86 hk
798 cm3
185 kg
67 425,00 krgenomsnittl. marknadspris
BMW F 800 GS 2011

86 hk
798 cm3
185 kg
60 243,00 krgenomsnittl. marknadspris
BMW F 800 GS 2010

86 hk
798 cm3
185 kg
62 146,00 krgenomsnittl. marknadspris
BMW F 800 GS 2009

86 hk
798 cm3
207 kg
57 474,00 krgenomsnittl. marknadspris
BMW F 800 GS 2008

85 hk
798 cm3
191 kg
55 651,00 krgenomsnittl. marknadspris
Alternativ till BMW F 800 GS
Frågor och svar BMW F 800 GS
- Vilket är aktuellt marknadspris för BMW F 800 GS?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en BMW F 800 GS, tillverkningsår 2025, är 97 360 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 9 521 km.
- Vilken av dem är bäst? BMW F 800 GS eller Kawasaki Versys 650?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för BMW F 800 GS?
- Jämfört med andra Enduro motorcycle motorcyklar är tillgängligheten mycket god. Det finns väldigt många BMW F 800 GS motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad BMW F 800 GS? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2018, var prisstabiliteten för en BMW F 800 GS mycket god jämfört med andra Enduro motorcycle motorcyklar. Pristendensen var -0% under det första året, TrendSecondYear}% under det andra året och TrendThirdYear}% under det tredje året.
- Hur populär BMW F 800 GS?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en BMW F 800 GS efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses mycket ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
BMW F 800 GS Bilder
Källa: 1000PS
























