Aprilia Shiver 750 2011
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Aprilia Shiver 750 2011 Erfarenheter och expertutvärderingar
nastynils
Utan att vilja kategorisera motorcykeln på något sätt resulterar detta, tillsammans med den låga sadelhöjden, i en lättkörd motorcykel som verkligen passar alla förare.

Viktig specifikation Aprilia Shiver 750 2011
Motor och drivlina
| Motortyp | V |
|---|---|
| Håldiameter | 92 mm |
| Slag | 56.4 mm |
| Motoreffekt | 95 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 9000 varv/min |
| Vridmoment | 79 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 7250 varv/min |
| Startmotor | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Transmission | Kedja |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 750 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|
Bakre upphängning
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
|---|
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Kolv | Fyra kolvar |
| Teknik | radiell |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Kolv | Enkel kolv |
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 120 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 70 % |
| Diameter på framhjul | 17 tum |
| Bredd på bakhjul | 180 mm |
| Höjd på bakhjul | 55 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Längd | 2120 mm |
| Bredd | 800 mm |
| Hjulbas | 1440 mm |
| Säteshöjd | 800 mm |
| Tjänstevikt | 210 kg |
| Bränsletankskapacitet | 15 l |
| Högsta hastighet | 210 km/h |
| Licensefterlevnad | A |
Pris Aprilia Shiver 750
Aprilia Shiver 750 Historik
Aprilia Shiver 750 2018

95 hk
750 cm3
210 kg
52 723,00 krgenomsnittl. marknadspris
Aprilia Shiver 750 2017

95 hk
750 cm3
210 kg
Aprilia Shiver 750 2016

95 hk
750 cm3
210 kg
61 867,00 krgenomsnittl. marknadspris
Aprilia Shiver 750 2015

95 hk
750 cm3
210 kg
54 536,00 krgenomsnittl. marknadspris
Aprilia Shiver 750 2014

95 hk
750 cm3
210 kg
Aprilia Shiver 750 2013

95 hk
750 cm3
210 kg
Aprilia Shiver 750 2012

95 hk
750 cm3
210 kg
45 571,00 krgenomsnittl. marknadspris
Aprilia Shiver 750 2011

95 hk
750 cm3
210 kg
39 724,00 krgenomsnittl. marknadspris
Aprilia Shiver 750 2010

95 hk
750 cm3
210 kg
42 065,00 krgenomsnittl. marknadspris
Aprilia Shiver 750 2009

95 hk
749 cm3
210 kg
37 104,00 krgenomsnittl. marknadspris
Aprilia Shiver 750 2008

95 hk
750 cm3
189 kg
32 871,00 krgenomsnittl. marknadspris
Aprilia Shiver 750 2007

95 hk
750 cm3
189 kg
Vanliga frågor däck Aprilia Shiver 750
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Prisvärd sportig allroundmaskin
För den dagliga pendlingen till jobbet och korta weekendresor. Sportiga däck från andra raden - bra pris/prestandaförhållande.
Hypersportdäck som passar för tävlingsbanor
Sportiga däck för vägen som också fungerar bra på en bandag. Vissa kompromisser i regn på vägen eller i värme på banan.
Road sport-däck
Allrounddäck för sportiga landsvägsförare. Supersportcyklar, nakencyklar, sporttourers. Även enstaka turer till racerbanan. Körsträckan spelar dock en roll, liksom en kort uppvärmningstid och prestanda i dåligt väder.
Alternativ till Aprilia Shiver 750
Frågor och svar Aprilia Shiver 750
- Vilket är aktuellt marknadspris för Aprilia Shiver 750?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Aprilia Shiver 750, tillverkningsår 2008, är 46 020 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 16 840 km.
- Vilken av dem är bäst? Aprilia Shiver 750 eller Suzuki SV650?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Aprilia Shiver 750?
- Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten normal. Det finns ett genomsnittligt antal Aprilia Shiver 750 motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad Aprilia Shiver 750? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2014, var prisstabiliteten för en Aprilia Shiver 750 mycket dålig jämfört med andra Naked bike motorcyklar. Pristendensen var -7% under det första året, TrendSecondYear}% under det andra året och TrendThirdYear}% under det tredje året.
- Hur populär Aprilia Shiver 750?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en Aprilia Shiver 750 efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.


























