KTM 250 EXC-F
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation KTM 250 EXC-F 2026
Motor och drivlina
| Bränslesystem | Injicering |
|---|---|
| Spjälldiameter | 39 mm |
| Startmotor | Elektrisk |
| Transmission | Kedja |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Tvåtakt |
| Slagvolym | 249 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Teknik | Sluten patron |
| Märke | WP |
| Diameter | 48 mm |
| Justering | Kompression, Återstudsning |
Bakre upphängning
| Märke | WP |
|---|---|
| Justering | Kompression |
| Material | Aluminium |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Dubbel vagga, Mittrör |
Frambromsar
| Typ | Enkel skiva |
|---|
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | Modern elektronik, Elektronisk gasreglage, Motorstyrning, Fjädring |
|---|
Mått och vikter
| Diameter på framhjul | 21 tum |
|---|---|
| Diameter på bakhjul | 18 tum |
| Säteshöjd | 963 mm |
| Torrvikt | 106 kg |
| Bränsletankskapacitet | 8.5 l |
Utrustning
| Utrustning | Start-/stoppsystem, Modern elektronik, Belysning |
|---|
Pris KTM 250 EXC-F
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
KTM 250 EXC-F Historik
KTM 250 EXC-F 2025

249.92 cm3
106 kg
KTM 250 EXC-F 2024

249.92 cm3
106 kg
91 331,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 250 EXC-F 2023

249.91 cm3
103 kg
78 810,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 250 EXC-F 2022

249.91 cm3
103 kg
80 334,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 250 EXC-F 2021

249.91 cm3
103 kg
94 429,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 250 EXC-F 2020

249.91 cm3
103 kg
57 175,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 250 EXC-F 2019

249.91 cm3
103 kg
64 277,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 250 EXC-F 2018

249.91 cm3
103 kg
61 080,00 krgenomsnittl. marknadspris
KTM 250 EXC-F 2017

103 kg
KTM 250 EXC-F 2016

249.91 cm3
105 kg
KTM 250 EXC-F 2015

249.91 cm3
105 kg
KTM 250 EXC-F 2014

249.91 cm3
105 kg
KTM 250 EXC-F 2013

248.6 cm3
105 kg
KTM 250 EXC-F 2012

248.6 cm3
105 kg
KTM 250 EXC-F 2011

248.6 cm3
105 kg
KTM 250 EXC-F 2010

248.6 cm3
105 kg
KTM 250 EXC-F 2008

42 hk
250 cm3
114 kg
KTM 250 EXC-F 2007

42 hk
250 cm3
114 kg
Alternativ till KTM 250 EXC-F
Frågor och svar KTM 250 EXC-F
- Vilket är aktuellt marknadspris för KTM 250 EXC-F?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en KTM 250 EXC-F, tillverkningsår 2026, är 119 520 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? KTM 250 EXC-F eller KTM 350 EXC-F?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för KTM 250 EXC-F?
- Jämfört med andra Enduro motorcycle motorcyklar är tillgängligheten dålig. Det finns få KTM 250 EXC-F motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad KTM 250 EXC-F? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2008, var prisstabiliteten för en KTM 250 EXC-F dålig jämfört med andra Enduro motorcycle motorcyklar. Pristendensen var -18% under det första året, TrendSecondYear}% under det andra året och TrendThirdYear}% under det tredje året.
- Hur populär KTM 250 EXC-F?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en KTM 250 EXC-F efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses mycket ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
KTM 250 EXC-F Bilder
Källa: 1000PS
Visa fler bilder
