Triumph Rocket III Classic
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Triumph Rocket III Classic 2009
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor |
|---|---|
| Håldiameter | 101,6 mm |
| Slag | 94,3 mm |
| Motoreffekt | 140 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 6 000 varv/min |
| Vridmoment | 200 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 2 500 varv/min |
| Transmission | kardan |
| Cylindrar | 3 |
| Ventiler | DOHC |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 2 294 cm³ |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Märke | Brembo |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | Kayaba |
Bakre upphängning
| Stötdämpare | Dubbel stötdämpare |
|---|---|
| Märke | Kayaba |
Frambromsar
| Kolv | Fyra kolvar |
|---|---|
| Märke | Nissin |
Mått och vikter
| Diameter på framhjul | 17 tum |
|---|---|
| Diameter på bakhjul | 16 tum |
| Längd | 2 500 mm |
| Bredd | 970 mm |
| Höjd | 1 165 mm |
| Hjulbas | 1 695 mm |
| Säteshöjd | 740 mm |
| Torrvikt | 320 kg |
| Bränsletankskapacitet | 24 l |
| Licensefterlevnad | A |
Pris Triumph Rocket III Classic
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
Triumph Rocket III Classic Historik
Triumph Rocket III Classic 2008

140 hk
2 294 cm3
320 kg
119 779,00 krgenomsnittl. marknadspris
Triumph Rocket III Classic 2007

140 hk
2 294 cm3
320 kg
Triumph Rocket III Classic 2006

142 hk
2 294 cm3
320 kg
Frågor och svar Triumph Rocket III Classic
- Vilket är aktuellt marknadspris för Triumph Rocket III Classic?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Triumph Rocket III Classic, tillverkningsår 2008, är 78 190 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 49 500 km.
- Vilken av dem är bäst? Triumph Rocket III Classic eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Triumph Rocket III Classic?
- Jämfört med andra Chopper/Cruiser motorcyklar är tillgängligheten dålig. Det finns få Triumph Rocket III Classic motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad Triumph Rocket III Classic? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2009, var prisstabiliteten för en Triumph Rocket III Classic dålig jämfört med andra Chopper/Cruiser motorcyklar. Pristendensen var -7% under det första året, TrendSecondYear}% under det andra året och TrendThirdYear}% under det tredje året.
- Hur populär Triumph Rocket III Classic?
- Det finns en medelstark efterfrågan på en Triumph Rocket III Classic efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.