Kawasaki ER-6n 2010
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Kawasaki ER-6n 2010
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor |
|---|---|
| Håldiameter | 83 mm |
| Slag | 60 mm |
| Motoreffekt | 72 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 8500 varv/min |
| Vridmoment | 66 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 7000 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 11.3 |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Tändning | Digital |
| Transmission | Kedja |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 649 cm3 |
Bakre upphängning
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
|---|
Chassi
| Ram | Stål |
|---|
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Halvflytande krumcirkel |
| Teknik | Petal |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Kolv | Enkel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 120 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 70 % |
| Bredd på bakhjul | 160 mm |
| Höjd på bakhjul | 60 % |
| Längd | 2100 mm |
| Bredd | 760 mm |
| Höjd | 1100 mm |
| Hjulbas | 1410 mm |
| Säteshöjd | 790 mm |
| Tjänstevikt | 204 kg |
| Tjänstevikt (med ABS) | 208 kg |
| Bränsletankskapacitet | 15.5 l |
| Licensefterlevnad | A |
Pris Kawasaki ER-6n
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
Kawasaki ER-6n Historik
Kawasaki ER-6n 2017

72 hk
649 cm3
204 kg
Kawasaki ER-6n 2016

72 hk
649 cm3
204 kg
49 764,00 krgenomsnittl. marknadspris
Kawasaki ER-6n 2015

72 hk
649 cm3
204 kg
45 660,00 krgenomsnittl. marknadspris
Kawasaki ER-6n 2014

72 hk
649 cm3
204 kg
45 451,00 krgenomsnittl. marknadspris
Kawasaki ER-6n 2013

72 hk
649 cm3
204 kg
40 431,00 krgenomsnittl. marknadspris
Kawasaki ER-6n 2012

72 hk
649 cm3
204 kg
38 738,00 krgenomsnittl. marknadspris
Kawasaki ER-6n 2011

72 hk
649 cm3
204 kg
39 295,00 krgenomsnittl. marknadspris
Kawasaki ER-6n 2010

72 hk
649 cm3
204 kg
36 696,00 krgenomsnittl. marknadspris
Kawasaki ER-6n 2009

72 hk
649 cm3
204 kg
36 726,00 krgenomsnittl. marknadspris
Kawasaki ER-6n 2008

72 hk
649 cm3
179 kg
29 504,00 krgenomsnittl. marknadspris
Kawasaki ER-6n 2007

72 hk
649 cm3
179 kg
27 890,00 krgenomsnittl. marknadspris
Kawasaki ER-6n 2006

72 hk
649 cm3
179 kg
25 649,00 krgenomsnittl. marknadspris
Alternativ till Kawasaki ER-6n
Frågor och svar Kawasaki ER-6n
- Vilket är aktuellt marknadspris för Kawasaki ER-6n?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Kawasaki ER-6n, tillverkningsår 2014, är 52 540 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 9 413 km.
- Vilken av dem är bäst? Kawasaki ER-6n eller Kawasaki Versys 650?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Kawasaki ER-6n?
- Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten god. Det finns många Kawasaki ER-6n motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad Kawasaki ER-6n? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2017, var prisstabiliteten för en Kawasaki ER-6n mycket dålig jämfört med andra Naked bike motorcyklar. Pristendensen var -100% under det första året, TrendSecondYear}% under det andra året och TrendThirdYear}% under det tredje året.
- Hur populär Kawasaki ER-6n?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en Kawasaki ER-6n efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Kawasaki ER-6n Bilder
Källa: 1000PS



Visa fler bilder





















