Yamaha Tricity 300 Airbag
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Yamaha Tricity 300 Airbag 2026
Motor och drivlina
| Håldiameter | 70 mm |
|---|---|
| Takt | 75.9 mm |
| Motoreffekt | 28 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 7250 varv/min |
| Vridmoment | 28.9 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 5750 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 10.9 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Pådrag | Elektrisk |
| Tändning | Transistor |
| Transmission | Rem |
| Transmissionstyp | Variomatic |
| Cylindrar | 1 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | OHC |
| Kylning | flytande |
| Smörjning | tryckcirkulation |
| Slagvolym | 292 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Teleskopgaffel |
|---|---|
| Slaglängd | 100 mm |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängenhet |
|---|---|
| Slaglängd | 84 mm |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 267 mm |
| Manövrering | Hydraulik |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 267 mm |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Kombinerat bromssystem, Kurvtagnings-ABS, , , |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 120 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 70 % |
| Diameter på framhjul | 14 tum |
| Bredd på bakhjul | 140 mm |
| Höjd på bakhjul | 70 % |
| Diameter på bakhjul | 14 tum |
| Längd | 2250 mm |
| Bredd | 815 mm |
| Höjd | 1470 mm |
| Hjulbas | 1595 mm |
| Säteshöjd | 795 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 242 kg |
| Bränsletankskapacitet | 13 l |
| Licensefterlevnad | B |
| Intervall | 393 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 76 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 3.3 l/100 km |
| Euro-norm | Euro 5+. |
| Markfrigång | 130 mm |
Utrustning
| Utrustning | Krockkudde, Anslutningsbarhet, LED-strålkastare, TFT-display, Integrerat navigationssystem, , , , , , |
|---|
Vanliga frågor däck Yamaha Tricity 300 Airbag
Frågor och svar Yamaha Tricity 300 Airbag
- Vilken av dem är bäst? Yamaha Tricity 300 Airbag eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Yamaha Tricity 300 Airbag?
- Jämfört med andra Scooter motorcyklar är tillgängligheten mycket dålig. Det finns mycket få Yamaha Tricity 300 Airbag motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Yamaha Tricity 300 Airbag?
- Det finns en mycket svag efterfrågan på en Yamaha Tricity 300 Airbag efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Yamaha Tricity 300 Airbag Bilder
Källa: 1000PS











































