Benda Napoleonbob 250 2026
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Benda Napoleonbob 250 2026
Motor och drivlina
| Motortyp | V |
|---|---|
| Håldiameter | 53.5 mm |
| Slag | 55.4 mm |
| Motoreffekt | 26 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 9000 varv/min |
| Vridmoment | 25 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 5500 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 11.8 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Startmotor | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad, Antihopping, Kopplingssystem |
| Transmission | Kedja |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 249 cm3 |
Främre upphängning
| Slaglängd | 75 mm |
|---|
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Dubbel stötdämpare |
| Slaglängd | 38 mm |
| Material | Stål |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|
Frambromsar
| Typ | Enkel skiva |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
| Manövrering | Hydraulik |
| Teknik | radiell |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 260 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Antispinnsystem, Antispinnsystem |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 130 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 80 % |
| Diameter på framhjul | 18 tum |
| Bredd på bakhjul | 160 mm |
| Höjd på bakhjul | 70 % |
| Diameter på bakhjul | 18 tum |
| Längd | 2320 mm |
| Bredd | 810 mm |
| Höjd | 1030 mm |
| Hjulbas | 1540 mm |
| Säteshöjd | 748 mm |
| Säteshöjd upp till | 748 mm |
| Tjänstevikt | 195 kg |
| Tjänstevikt (med ABS) | 195 kg |
| Bränsletankskapacitet | 9 l |
| Räckvidd | 306 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 71 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 3.1 l/100 km |
| Stationärt buller | 94 dB |
| Euro-norm | Euro 5+ |
| Markfrigång | 120 mm |
Utrustning
| Utrustning | TFT-display, Modern elektronik |
|---|
Senaste 1000PS motorcykelartiklar om Benda Napoleonbob 250
Pris Benda Napoleonbob 250
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
Benda Napoleonbob 250 Historik
Benda Napoleonbob 250 2025

26 hk
249 cm3
182 kg
Vanliga frågor däck Benda Napoleonbob 250
Frågor och svar Benda Napoleonbob 250
- Vilket är aktuellt marknadspris för Benda Napoleonbob 250?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Benda Napoleonbob 250, tillverkningsår 2026, är 51 250 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? Benda Napoleonbob 250 eller Benda Rock 125?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Benda Napoleonbob 250?
- Jämfört med andra Chopper/Cruiser motorcyklar är tillgängligheten god. Det finns många Benda Napoleonbob 250 motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Benda Napoleonbob 250?
- Det finns en svag efterfrågan på en Benda Napoleonbob 250 efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses sällan på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Benda Napoleonbob 250 Bilder
Källa: 1000PS





Visa fler bilder












