Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2015
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2015
Motor och drivlina
| Håldiameter | 98.4 mm |
|---|---|
| Slag | 111.1 mm |
| Motoreffekt | 87 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 5010 varv/min |
| Vridmoment | 138 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 3750 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 9.7 |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Tändning | Transistor |
| Transmission | Rem |
| Antal växlar | 6 |
| Ventiler | OHV |
| Kylning | Luft |
| Slagvolym | 1690 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Teleskopgaffel |
|---|
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Dubbel vagga |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Kolv | Fyra kolvar |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Kolv | Fyra kolvar |
| Isoleringsfäste | Fast krumcirkel |
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 130 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 90 % |
| Diameter på framhjul | 16 tum |
| Bredd på bakhjul | 180 mm |
| Höjd på bakhjul | 65 % |
| Diameter på bakhjul | 16 tum |
| Längd | 2450 mm |
| Bredd | 960 mm |
| Höjd | 1430 mm |
| Hjulbas | 1625 mm |
| Säteshöjd | 715 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 371 kg |
| Bränsletankskapacitet | 22.7 l |
| Högsta hastighet | 175 km/h |
| Licensefterlevnad | A |
Pris Harley-Davidson Road King Classic FLHRC
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC Historik
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2020

89 hk
1745 cm3
362 kg
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2019

89 hk
1745 cm3
362 kg
244 668,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2018

89 hk
1745 cm3
362 kg
247 576,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2017

90 hk
1745 cm3
362 kg
247 427,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2016

87 hk
1690 cm3
371 kg
203 838,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2015

87 hk
1690 cm3
371 kg
206 070,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2014
87 hk
1690 cm3
371 kg
198 181,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2013
84 hk
1690 cm3
368 kg
196 786,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2012
84 hk
1690 cm3
368 kg
193 081,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2011
84 hk
1690 cm3
368 kg
183 329,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2010
1584 cm3
355 kg
182 313,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2009

1584 cm3
355 kg
172 452,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2008

82 hk
1584 cm3
345 kg
151 275,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2007

67 hk
1449 cm3
332 kg
146 633,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2006

67 hk
1449 cm3
332 kg
132 828,00 krgenomsnittl. marknadspris
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC 2005

67 hk
1449 cm3
345 kg
143 008,00 krgenomsnittl. marknadspris
Vanliga frågor däck Harley-Davidson Road King Classic FLHRC
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Tourer och cruiser
Hög körsträcka och ett coolt utseende är mycket viktigt, men våtgrepp är lika välkommet. Fokus ligger på touring-egenskaper och mindre på sportighet.
Frågor och svar Harley-Davidson Road King Classic FLHRC
- Vilket är aktuellt marknadspris för Harley-Davidson Road King Classic FLHRC?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Harley-Davidson Road King Classic FLHRC, tillverkningsår 2011, är 180 610 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 26 032 km.
- Vilken av dem är bäst? Harley-Davidson Road King Classic FLHRC eller Harley-Davidson Softail Heritage Classic FLSTC?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Harley-Davidson Road King Classic FLHRC?
- Jämfört med andra Touring motorcyklar är tillgängligheten mycket god. Det finns väldigt många Harley-Davidson Road King Classic FLHRC motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad Harley-Davidson Road King Classic FLHRC? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2016, var prisstabiliteten för en Harley-Davidson Road King Classic FLHRC god jämfört med andra Touring motorcyklar. Pristendensen var +2% under det första året, TrendSecondYear}% under det andra året och TrendThirdYear}% under det tredje året.
- Hur populär Harley-Davidson Road King Classic FLHRC?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en Harley-Davidson Road King Classic FLHRC efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Harley-Davidson Road King Classic FLHRC Bilder
Källa: 1000PS
































