Vespa 946 Snake 2025
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Vespa 946 Snake 2025
Motor och drivlina
| Håldiameter | 52 mm |
|---|---|
| Slag | 58.6 mm |
| Motoreffekt | 11.6 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 8250 varv/min |
| Vridmoment | 10.7 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 6500 varv/min |
| Bränslesystem | Injicering |
| Transmissionstyp | Automatisk |
| Cylindrar | 1 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 3 |
| Kylning | Luft |
| Slagvolym | 124 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Tvärstag |
|---|
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängenhet |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Justering | Förspänning |
Frambromsar
| Typ | Enkel skiva |
|---|---|
| Diameter | 220 mm |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 220 mm |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | Antispinnsystem, Antispinnsystem |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 120 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 70 % |
| Diameter på framhjul | 12 tum |
| Bredd på bakhjul | 130 mm |
| Höjd på bakhjul | 70 % |
| Diameter på bakhjul | 12 tum |
| Längd | 1965 mm |
| Bredd | 730 mm |
| Hjulbas | 1405 mm |
| Säteshöjd | 805 mm |
| Bränsletankskapacitet | 8 l |
| Högsta hastighet | 93 km/h |
| Licensefterlevnad | A1 |
Utrustning
| Utrustning | LED-strålkastare |
|---|
Senaste 1000PS motorcykelartiklar om Vespa 946 Snake
Pris Vespa 946 Snake
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
Vanliga frågor däck Vespa 946 Snake
Frågor och svar Vespa 946 Snake
- Vilket är aktuellt marknadspris för Vespa 946 Snake?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Vespa 946 Snake, tillverkningsår 2025, är 100 070 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 28 km.
- Vilken av dem är bäst? Vespa 946 Snake eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Vespa 946 Snake?
- Jämfört med andra Scooter motorcyklar är tillgängligheten normal. Det finns ett genomsnittligt antal Vespa 946 Snake motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Vespa 946 Snake?
- Det finns en mycket svag efterfrågan på en Vespa 946 Snake efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Vespa 946 Snake Bilder
Källa: 1000PS





