Energica Experia 2024
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Energica Experia 2024
Motor och drivlina
| Motortyp | Elektrisk |
|---|
| Motoreffekt | 80 hk |
|---|
| Varvtal vid maximal effekt | 7000 varv/min |
|---|
| Vridmoment | 115 Nm |
|---|
| Varvtal vid vridmoment | 900 varv/min |
|---|
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|
| Märke | Sachs |
|---|
| Diameter | 43 mm |
|---|
| Slaglängd | 150 mm |
|---|
| Justering | Kompression, Förspänning, Återstudsning |
|---|
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|
| Slaglängd | 150 mm |
|---|
| Justering | Kompression, Förspänning |
|---|
| Material | Aluminium |
|---|
Chassi
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|
| Diameter | 330 mm |
|---|
| Kolv | Fyra kolvar |
|---|
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
|---|
| Teknik | radiell |
|---|
| Märke | Brembo |
|---|
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|
| Diameter | 240 mm |
|---|
| Kolv | Dubbel kolv |
|---|
| Märke | Brembo |
|---|
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | Körlägen, Kurvtagnings-ABS, Farthållare, Antispinnsystem |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 120 mm |
|---|
| Höjd på framhjul | 70 % |
|---|
| Diameter på framhjul | 17 tum |
|---|
| Bredd på bakhjul | 180 mm |
|---|
| Höjd på bakhjul | 55 % |
|---|
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
|---|
| Längd | 2132 mm |
|---|
| Bredd | 867 mm |
|---|
| Höjd | 1461 mm |
|---|
| Hjulbas | 1513 mm |
|---|
| Säteshöjd | 847 mm |
|---|
| Tjänstevikt (med ABS) | 260 kg |
|---|
| Räckvidd | 420 km |
|---|
| Laddningsplugg | Typ 1, Typ 2 |
|---|
Utrustning
| Utrustning | Uppvärmda grepp, LED-strålkastare, TFT-display |
|---|
Energica Experia Historik
Frågor och svar Energica Experia
- Vilket är aktuellt marknadspris för Energica Experia?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Energica Experia, tillverkningsår 2024, är 281 660 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 3 km.
- Vilken av dem är bäst? Energica Experia eller Energica Ego+?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Energica Experia?
- Jämfört med andra Sport touring motorcycle motorcyklar är tillgängligheten mycket dålig. Det finns mycket få Energica Experia motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad Energica Experia? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2024, var prisstabiliteten för en Energica Experia god jämfört med andra Sport touring motorcycle motorcyklar. Pristendensen var +3% under det första året.
- Hur populär Energica Experia?
- Det finns en mycket svag efterfrågan på en Energica Experia efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses mindre ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Energica Experia Bilder