Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition 2022

Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition

Viktig specifikation Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition 2022

Motor och drivlina

MotortypRadmotor
Håldiameter110,2 mm
Slag85,9 mm
Motoreffekt167 hk
Varvtal vid maximal effekt6 000 varv/min
Vridmoment221 Nm
Varvtal vid vridmoment4 000 varv/min
Kompressionsförhållande10,8
BränslesystemInjicering
KopplingstypAntihopping
Transmissionkardan
Antal växlar6
Cylindrar3
VentilerDOHC
Kylningflytande
Slagvolym2 458 cm³

Främre upphängning

Främre upphängningUpp-och-nedvänd teleskopgaffel
MärkeShowa
Diameter47 mm
Slaglängd120 mm
JusteringKompression, Återstudsning

Bakre upphängning

UpphängningEnkel svängarm
StötdämpareEnkel stötdämpare
MärkeShowa
Slaglängd107 mm
JusteringFörspänning
MaterialAluminium

Chassi

Lutningsvinkel27,9 grad
Försprång134,9 mm

Frambromsar

TypDubbel skiva
Diameter320 mm
KolvFyra kolvar
Teknikradiell
MärkeBrembo

Bakbromsar

TypSkiva
Diameter300 mm
KolvFyra kolvar
IsoleringsfästeFast krumcirkel
MärkeBrembo

Assistanssystem

Avancerade förarassistanssystemKörlägen, Kurvtagnings-ABS, Elektroniskt luftbränslesystem, Farthållare

Mått och vikter

Bredd på framhjul150 mm
Höjd på framhjul80 %
Diameter på framhjul17 tum
Bredd på bakhjul240 mm
Höjd på bakhjul50 %
Diameter på bakhjul16 tum
Bredd889 mm
Höjd1 065 mm
Hjulbas1 677 mm
Säteshöjd773 mm
Torrvikt291 kg
Bränsletankskapacitet18 l
Räckvidd257 km
Kombinerade CO2-utsläpp158 g/km
Kombinerad bränsleförbrukning7 l/100 km

Utrustning

UtrustningTFT-display

Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition Historik

Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition 2023

Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition 2023

167 hk

2 458 cm3

291 kg

Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition 2022

Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition 2022

167 hk

2 458 cm3

291 kg

Vanliga frågor däck Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition

Vilka däckdimensioner behöver jag?
Däckdimensionen Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition 2022 är främre 150/80-17 och bak 240/50-16.

Frågor och svar Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition

Vilken av dem är bäst? Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition eller Triumph Rocket 3 GT?
Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
Vilken är tillgängligheten för Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition?
Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten mycket dålig. Det finns mycket få Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition motorcyklar tillgängliga på marknaden.
Hur stabilt är priset för en begagnad Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition? Hurudan är pristendensen?
Med tanke på tillverkningsåret 2022, var prisstabiliteten för en Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition dålig jämfört med andra Naked bike motorcyklar. Pristendensen var -8% under det första året och TrendSecondYear}% under det andra året.
Hur populär Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition?
Det finns en mycket svag efterfrågan på en Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition efterfrågan på marknaden.
Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.

Bästa jämförelser

Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition Bilder

Källa: 1000PS

Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition - Bild 1
Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition - Bild 2
Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition - Bild 3
Triumph Rocket 3 R 221 Special Edition - Bild 4