Benelli TRK 800 2024
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Benelli TRK 800 2024
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor |
|---|---|
| Håldiameter | 88 mm |
| Slag | 62 mm |
| Motoreffekt | 76.2 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 8500 varv/min |
| Vridmoment | 67 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 6500 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 11.5 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Startmotor | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | DOHC |
| Kylning | flytande |
| Smörjning | tryckcirkulation |
| Slagvolym | 754 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | Marzocchi |
| Diameter | 50 mm |
| Slaglängd | 170 mm |
| Justering | Kompression, Förspänning, Återstudsning |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Isoleringsfäste | direkt |
| Slaglängd | 171 mm |
| Justering | Förspänning, Återstudsning |
| Material | Aluminium |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
| Teknik | radiell |
| Märke | Brembo |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 260 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 110 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 80 % |
| Diameter på framhjul | 19 tum |
| Bredd på bakhjul | 150 mm |
| Höjd på bakhjul | 70 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Längd | 2240 mm |
| Bredd | 927 mm |
| Höjd | 1528 mm |
| Hjulbas | 1528 mm |
| Säteshöjd | 834 mm |
| Torrvikt (med ABS) | 226 kg |
| Bränsletankskapacitet | 22 l |
| Licensefterlevnad | A2 |
| Räckvidd | 478 km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 4.6 l/100 km |
Utrustning
| Utrustning | LED-belysning för dagskörning, LED-strålkastare, TFT-display |
|---|
Benelli TRK 800 Historik
Benelli TRK 800 2022
Benelli TRK 800 2022
76.2 hk
754 cm3
226 kg
Vanliga frågor däck Benelli TRK 800
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Touring enduro landsväg
Reseendurodäck med tydligt vägfokus som även klarar korta avstickare på grusvägar.
Touring enduro 50 / 50
Däck som är konstruerade för blandad användning på väg och i terräng.
Touring enduro 80 väg / 20 terräng
Riktiga touring enduro-däck som också är roliga för enstaka avstickare på gruspass.
Frågor och svar Benelli TRK 800
- Vilken av dem är bäst? Benelli TRK 800 eller Benelli TRK 702 X?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Benelli TRK 800?
- Jämfört med andra Enduro motorcycle motorcyklar är tillgängligheten mycket dålig. Det finns mycket få Benelli TRK 800 motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Benelli TRK 800?
- Det finns en mycket svag efterfrågan på en Benelli TRK 800 efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Benelli TRK 800 Bilder
Källa: 1000PS








