Piaggio 1 + 2026
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Piaggio 1 + 2026
Motor och drivlina
| Motortyp | Elektrisk |
|---|---|
| Motoreffekt | 3 hk |
| Vridmoment | 125 Nm |
| Startmotor | Elektrisk |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Tvärstag |
|---|
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Dubbel stötdämpare |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|
Frambromsar
| Typ | Enkel skiva |
|---|---|
| Diameter | 175 mm |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 175 mm |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | Körlägen, Modern elektronik |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 100 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 80 % |
| Diameter på framhjul | 10 tum |
| Bredd på bakhjul | 100 mm |
| Höjd på bakhjul | 80 % |
| Diameter på bakhjul | 10 tum |
| Längd | 1680 mm |
| Bredd | 750 mm |
| Höjd | 1080 mm |
| Hjulbas | 1220 mm |
| Säteshöjd | 770 mm |
| Tjänstevikt | 90 kg |
| Högsta hastighet | 45 km/h |
| Räckvidd | 90 km |
| Batterispänning (V) | 48 V |
| Batterikapacitet (Ah) | 48 Ah |
| Batteriprestanda (kWh) | 2.3 kWh |
Utrustning
| Utrustning | Tangentlöst system, Komfort |
|---|
Pris Piaggio 1 +
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
Piaggio 1 + Historik
Piaggio 1 + 2025

3 hk
90 kg
Piaggio 1 + 2024

1.6 hk
90 kg
29 624,00 krgenomsnittl. marknadspris
Piaggio 1 + 2023

1.6 hk
90 kg
26 546,00 krgenomsnittl. marknadspris
Piaggio 1 + 2022

1.6 hk
90 kg
31 307,00 krgenomsnittl. marknadspris
Frågor och svar Piaggio 1 +
- Vilket är aktuellt marknadspris för Piaggio 1 +?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Piaggio 1 +, tillverkningsår 2026, är 32 090 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? Piaggio 1 + eller Peugeot Kisbee SE?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Piaggio 1 +?
- Jämfört med andra Scooter motorcyklar är tillgängligheten god. Det finns många Piaggio 1 + motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad Piaggio 1 +? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2021, var prisstabiliteten för en Piaggio 1 + mycket god jämfört med andra Scooter motorcyklar. Pristendensen var +84% under det första året och TrendSecondYear}% under det andra året.
- Hur populär Piaggio 1 +?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en Piaggio 1 + efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Piaggio 1 + Bilder
Källa: 1000PS



Visa fler bilder















