Honda CRF300 Rally 2024
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Honda CRF300 Rally 2024
Motor och drivlina
| Håldiameter | 76 mm |
|---|---|
| Slag | 63 mm |
| Motoreffekt | 27.3 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 8500 varv/min |
| Vridmoment | 26.6 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 6500 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 10.7 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Startmotor | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Tändning | Digital, Transistor |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 1 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 286 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | Showa |
| Diameter | 43 mm |
| Slaglängd | 250 mm |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Isoleringsfäste | Pro-Link |
| Märke | Showa |
| Slaglängd | 240 mm |
| Material | Aluminium |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Dubbel vagga |
| Lutningsvinkel | 62.5 grad |
| Försprång | 109 mm |
Frambromsar
| Typ | Enkel skiva |
|---|---|
| Diameter | 296 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 220 mm |
| Kolv | Enkel kolv |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 80 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 100 % |
| Diameter på framhjul | 21 tum |
| Bredd på bakhjul | 120 mm |
| Höjd på bakhjul | 80 % |
| Diameter på bakhjul | 18 tum |
| Längd | 2230 mm |
| Bredd | 820 mm |
| Höjd | 1200 mm |
| Hjulbas | 1455 mm |
| Säteshöjd | 885 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 153 kg |
| Bränsletankskapacitet | 12.8 l |
| Licensefterlevnad | A2 |
| Räckvidd | 412 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 73 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 3.1 l/100 km |
Utrustning
| Utrustning | LED-strålkastare |
|---|
Senaste 1000PS motorcykelartiklar om Honda CRF300 Rally
Pris Honda CRF300 Rally
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
Honda CRF300 Rally Historik
Honda CRF300 Rally 2026

27 hk
286 cm3
153 kg
78 262,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF300 Rally 2025

27.3 hk
286 cm3
153 kg
74 866,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF300 Rally 2024

27.3 hk
286 cm3
153 kg
68 640,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF300 Rally 2023

27.3 hk
286 cm3
153 kg
67 036,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF300 Rally 2022

27.3 hk
286 cm3
153 kg
61 986,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF300 Rally 2021

27.3 hk
286 cm3
153 kg
59 486,00 krgenomsnittl. marknadspris
Vanliga frågor däck Honda CRF300 Rally
Alternativ till Honda CRF300 Rally
Frågor och svar Honda CRF300 Rally
- Vilket är aktuellt marknadspris för Honda CRF300 Rally?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Honda CRF300 Rally, tillverkningsår 2025, är 64 310 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? Honda CRF300 Rally eller Royal Enfield Himalayan 450?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Honda CRF300 Rally?
- Jämfört med andra Enduro motorcycle motorcyklar är tillgängligheten mycket god. Det finns väldigt många Honda CRF300 Rally motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Honda CRF300 Rally?
- Det finns en medelstark efterfrågan på en Honda CRF300 Rally efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses mindre ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Honda CRF300 Rally Bilder
Källa: 1000PS









Visa fler bilder



















