Honda CRF450R 2012
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Honda CRF450R 2012
Motor och drivlina
| Håldiameter | 96 mm |
|---|---|
| Slag | 62.1 mm |
| Motoreffekt | 55.6 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 8500 varv/min |
| Vridmoment | 50.5 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 7000 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 12 |
| Startmotor | Kickstart |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Tändning | Transistor |
| Transmission | Kedja |
| Cylindrar | 1 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 449.5 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Teknik | Sluten patron |
| Märke | Kayaba |
| Justering | Kompression, Återstudsning |
Bakre upphängning
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
|---|---|
| Isoleringsfäste | Länkning |
| Märke | Kayaba |
| Justering | Kompression, Återstudsning |
Chassi
| Ram | Aluminium |
|---|---|
| Ramtyp | Dubbel vagga |
Frambromsar
| Kolv | Dubbel kolv |
|---|---|
| Isoleringsfäste | Fast krumcirkel |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Kolv | Enkel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 80 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 100 % |
| Diameter på framhjul | 21 tum |
| Bredd på bakhjul | 110 mm |
| Höjd på bakhjul | 90 % |
| Diameter på bakhjul | 19 tum |
| Längd | 2191 mm |
| Bredd | 827 mm |
| Höjd | 1273 mm |
| Hjulbas | 1491 mm |
| Säteshöjd | 954 mm |
| Tjänstevikt | 109 kg |
| Bränsletankskapacitet | 5.7 l |
| Licensefterlevnad | A |
Pris Honda CRF450R
Honda CRF450R Historik
Honda CRF450R 2026

450 cm3
108 kg
104 489,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF450R 2025

449.7 cm3
110 kg
108 304,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF450R 2024

449.7 cm3
110 kg
90 972,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF450R 2023

449.7 cm3
110 kg
73 122,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF450R 2022

449.7 cm3
105 kg
58 121,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF450R 2021

449.7 cm3
110 kg
98 124,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF450R 2020

449.7 cm3
112 kg
45 043,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF450R 2019

449.7 cm3
112 kg
43 808,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF450R 2018

449.7 cm3
110 kg
44 505,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF450R 2017

41 288,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF450R 2016

54 hk
449 cm3
110 kg
39 286,00 krgenomsnittl. marknadspris
Honda CRF450R 2015

55.6 hk
449.5 cm3
109 kg
Honda CRF450R 2014

55.6 hk
449.5 cm3
109 kg
Honda CRF450R 2013

55.6 hk
449.5 cm3
109 kg
Honda CRF450R 2012

55.6 hk
449.5 cm3
109 kg
Honda CRF450R 2011

56 hk
449.7 cm3
109 kg
Honda CRF450R 2010

56 hk
449.7 cm3
109 kg
Honda CRF450R 2009

56 hk
449 cm3
106 kg
Vanliga frågor däck Honda CRF450R
Alternativ till Honda CRF450R
Frågor och svar Honda CRF450R
- Vilket är aktuellt marknadspris för Honda CRF450R?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Honda CRF450R, tillverkningsår 2025, är 92 540 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? Honda CRF450R eller Yamaha YZ450F?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Honda CRF450R?
- Jämfört med andra Motocross motorcyklar är tillgängligheten god. Det finns många Honda CRF450R motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad Honda CRF450R? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2011, var prisstabiliteten för en Honda CRF450R mycket god jämfört med andra Motocross motorcyklar. Pristendensen var +10% under det första året, TrendSecondYear}% under det andra året och TrendThirdYear}% under det tredje året.
- Hur populär Honda CRF450R?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en Honda CRF450R efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Honda CRF450R Bilder
Källa: 1000PS



















