KOVE na EICMA 2026 dostarcza lekkie motocykle
350 RALLY ze 143 kg i czterocylindrowiec ze 109 KM
Od 20 lat domagamy się od Japończyków i Europejczyków lżejszych motocykli. Na stoisku KOVE na EICMA 2026 zobaczyłem, kto naprawdę je buduje: od czterocylindrowego supersporta po 350 RALLY ze 143 kg.
Stoiska KOVE na EICMA 2026 w Mediolanie musz najpierw poszuka. Kiedy w końcu je znajduj, już na jego skraju wita mnie ściana pełna silników, która opowiada połow historii. Dwucylindrowiec 625, czterocylindrowiec 645, do tego wyczynowy jednocylindrowiec o pojemności 450 cm³: ta młoda marka ma dziś w ofercie sześ różnych koncepcji silników. Najbardziej zajmuje mnie jednak na tym stoisku nie różnorodnoś, lecz masa. Wszystkie te motocykle, od supersporta po rajdowe enduro, s lekkie. Dokładnie tego my, motocykliści, od lat domagamy si od uznanych producentów.
Od wyścigów do 450RR z małym czterocylindrowcem
KOVE zdobyło ostrogi w wyścigach, w mistrzostwach świata Supersport 300 na bazie 450RR. Na 2027 rok marka, według własnego komunikatu, planuje kolejny krok w mistrzostwach świata z 650RR. To, co z tego możemy kupi, stoi tuż obok. 450RR to mały supersport z rzdowym czterocylindrowcem o pojemności 443 cm³, który generuje 67 KM przy 13 250 obr./min. Siadam na nim i siedzi si dobrze. Według KOVE masa mokra wynosi 165 kg, a wysokoś siedzenia 785 mm. Kto przy 450-tce myśli o grzecznym jednocylindrowcu, szybko zmieni zdanie: czterocylindrowiec krccy si powyżej 13 000 obr./min to w tej klasie mała sensacja. Na później KOVE zapowiada samodzielnie opracowane elektroniczne sprzgło o nazwie KEC, według roadmapy na pierwsze półrocze 2028 roku.
650RR przenosi świat supersportów na nowy poziom – z radarem
Kategori wyżej stoi 650RR. Rzdowy czterocylindrowiec o pojemności 645 cm³ według KOVE generuje 109 KM przy 13 000 obr./min i 60 Nm. Do tego sześcioosiowa IMU, ABS w zakrcie i dwukierunkowy quickshifter. Na stoisku czytam o Keyless Ride, dużym wyświetlaczu TFT, tempomacie i launch control, czyli o wszystkich elektronicznych systemach wspomagajcych, jakich można sobie życzy w supersporcie. Ma na pokładzie nawet asystenta martwego pola i zmiany pasa, według doniesień działajcego w oparciu o radar. Debiut rynkowy KOVE planuje według roadmapy na drugie półrocze 2027 roku, nie podajc przy tym konkretnego rynku. Kto szuka żywotnego czterocylindrowca z pełnym pakietem elektroniki, powinien w każdym razie mie 650RR na liście.
Przymiarka na 625X – nisko i pewnie na nogach
Wśród motocykli adventure wielu zna już 800-tk od KOVE, ja też znam kilku zadowolonych klientów. Dla mnie to obecnie najlżejszy motocykl adventure na rynku, który naprawd nadaje si na przygod, i najlepszy kompromis midzy komfortem jazdy a osigami w terenie. Podczas mojej podróży Coast-to-Coast spotkałem koleg, który jeździł na nim w rajdzie i był w pełni zadowolony. Nowości jest dla mnie świat 625-tek. Siadam na 625X: świetny wyświetlacz, pełnowymiarowa, regulowana szyba, szeroka kierownica. Pozycja jest stosunkowo niska i zintegrowana z motocyklem, wida to od razu po kcie kolana, a ja stoj bardzo pewnie. Rzdowy dwucylindrowiec o pojemności 581 cm³ generuje 63 KM i 56,5 Nm, jest też wersja A2 z 35 kW. Pro Max otrzymuje elektroniczny amortyzator, który przy niskiej prdkości automatycznie obniża wysokoś siedzenia, według doniesień poniżej 30 km/h.
350 RALLY i 125 Rally jako ultralekka sensacja
Przy motocyklach wyczynowych robi si radykalniej. 450 Rally z wyczynowym jednocylindrowcem jest lekka, ale nie oferuje już komfortu jazdy 600-tki czy 800-tki. Prawdziw sensacj dnia jest jednak coś innego: 350 RALLY w czerwono-turkusowym malowaniu i z rajdow szyb. Jej jednocylindrowiec o pojemności 349,9 cm³ generuje 30 kW, czyli 41 KM, do tego 33,7 Nm. Masa sucha to tylko 143 kg, toczy si na kołach 21 cali z przodu i 18 cali z tyłu, zawieszenie jest regulowane, a zbiornik według KOVE mieści 21 litrów. To bdzie prawdziwa petarda, jestem tego pewien. Poniżej jest jeszcze 125 Rally o masie suchej 122 kg dla posiadaczy prawa jazdy kat. A1. Oba modele s według roadmapy KOVE zaplanowane na drugie półrocze 2027 roku. Kto chce lekko i daleko w teren, dostaje tu naprawd konkretn ofert.
Dlaczego KOVE oznacza dla mnie lekkie motocykle
Cho ten line-up mnie zachwyca, jedn obaw zabieram ze sob ze stoiska. Mam nadziej, że struktury sprzedaży i dealerzy poradz sobie z cał t gam. Kiedyś takie marki były zjawiskiem marginalnym, dealer po prostu stawiał jeden model w salonie. Przy takiej ofercie potrzeba jednak miejsca, a do tego coś innego musi wylecie. Ciekaw jestem, którzy producenci ucierpi przez nowych graczy. Bo jedno trzeba przyzna: KOVE punktuje przede wszystkim lekk konstrukcj, niezależnie czy to naked bike, supersport czy enduro. Od 20 lat domagamy si od Japończyków i Europejczyków lżejszych motocykli. KOVE je dostarcza. Z tym moim zdaniem kojarzy si ta marka, a to dla nas, motocyklistów, naprawd dobra wiadomoś.
Stoisko KOVE w wielkim filmie z EICMA
Mój pełny obchód EICMA 2026 można obejrze jako czterogodzinny film na kanale YouTube 1000PS. Stoisko KOVE zaczyna si po niecałych dwóch i pół godzinach, ten link przenosi bezpośrednio do KOVE. Zobaczycie ścian silników ze wszystkimi koncepcjami marki, 450RR i 650RR z bliska, 800-tk adventure oraz moj przymiark na 625X z podniesion szyb. Do tego 450 Rally, nowa 350 RALLY, 125 Rally i moje przemyślenia o tym, co ta marka oznacza dla dealerów. Kto bdzie ogldał dalej, dostanie ponad 40 kolejnych stoisk, od Hondy przez KTM po BENDA, z przymiarkami, rozmowami na stoiskach i jasnymi ocenami. Cztery godziny EICMA do obejrzenia, bez tłoku i bez dojazdu do Mediolanu.
Ramka z danymi: KOVE na EICMA 2026 w skrócie
- 450RR: rzdowy czterocylindrowiec 443 cm³, 67 KM przy 13 250 obr./min, masa mokra 165 kg, wysokoś siedzenia 785 mm, zbiornik 15 l, elektroniczne sprzgło KEC według roadmapy w pierwszym półroczu 2028
- 650RR: rzdowy czterocylindrowiec 645 cm³, 109 KM (80 kW) przy 13 000 obr./min, 60 Nm przy 11 000 obr./min, sześcioosiowa IMU, ABS w zakrcie, quickshifter, wysokoś siedzenia 810 mm, zbiornik 17 l, debiut rynkowy według roadmapy w drugim półroczu 2027
- 625X Pro: rzdowy dwucylindrowiec 581 cm³, 63 KM (46 kW) przy 8500 obr./min, 56,5 Nm, wersja A2 z 35 kW, zawieszenie KYB, wysokoś siedzenia 820/850 mm
- 625X Pro Max: baza techniczna jak 625X Pro, masa mokra 221 kg, zbiornik 21 l, wysokoś siedzenia od 795 do 850 mm (obniżana elektronicznie)
- 350 RALLY: jednocylindrowiec 349,9 cm³, 41 KM (30 kW) przy 9000 obr./min, 33,7 Nm, masa sucha 143 kg, zbiornik 21 l, koła 21/18 cali, debiut rynkowy według roadmapy w drugim półroczu 2027
- 125 Rally: masa sucha 122 kg, koła 21/18 cali, debiut rynkowy według roadmapy w drugim półroczu 2027