Najpopularniejsze marki motocykli 2026 w Austrii

Rekordy sprzedaży? Sprawdzamy fakty!

Liczba rejestracji rośnie w porównaniu z 2025 rokiem o 11,44 procent. Brzmi jak piwo na fajrant dla branży. Spojrzenie na 2024 rok studzi jednak euforię: Austria odrabia przede wszystkim słaby poprzedni rok. Przy poszczególnych markach robi się znacznie ciekawiej.

by Poky on 14.10.2026

Rynek motocykli w Austrii: z wiwatami jeszcze poczekajmy

Dwucyfrowy wzrost. Wreszcie znów liczba, któr na branżowej prezentacji chtnie wypisuje si na slajdzie duż, zielon czcionk. Od stycznia do września 2026 roku na całym austriackim rynku zarejestrowano 42.251 pojazdów, o 11,44 procent wicej niż rok wcześniej. To 4.336 dodatkowych rejestracji. Powód do radości? Owszem. Nowy boom? Szampana na razie zostawiłbym jeszcze w lodówce.

Bo rok 2025 to wyjtkowo wdziczny punkt odniesienia. Wtedy po dziewiciu miesicach w statystyce widniało 37.915 rejestracji. W mocnym okresie porównawczym 2024 było ich jeszcze 42.640. Rynek najpierw stracił wic 11,08 procent, a teraz w dużej mierze odrabia ten spadek.

W porównaniu z 2024 rokiem Austria nadal jest o 389 pojazdów, czyli o 0,91 procent, w tyle. Branża jest wic niemal z powrotem tam, gdzie była już dwa lata temu. To odbicie, ale jeszcze nie powód, by z okazji nowego zrywu wzrostowego poklepywa si nawzajem po plecach.

Ciekawsze od ogólnej liczby jest zreszt pytanie, kto to odbicie napdza. Niektóre marki rzeczywiście rosn ponad poziom z 2024 roku. Inne śwituj wzrost, który zdradza głównie, jak słaby był poprzedni rok. A niektóre trac nawet na rynku, który właśnie znowu zyskuje.

Informacja na pocztek: wszystkie liczby dotycz okresu od stycznia do września danego roku i przekazanej statystyki całego rynku. Chodzi o rejestracje, które nie s automatycznie równoznaczne ze sprzedaż klientom prywatnym. Roczne podsumowanie pojawi si dopiero po grudniu.

Top 30 marek: trzy lata zamiast jednej ładnej liczby procentowej

Kolejnoś wynika z liczby rejestracji w 2026 roku. Tych 30 marek odpowiada łcznie za 38.936 pojazdów, a wic za 92,15 procent całego rynku.

Najpopularniejsze marki motocykli w Austrii 2026

MiejsceMarka2024202520262026 do 20252026 do 2024
1Vespa6.9306.1186.187+1,13 %-10,72 %
2Honda5.8015.5095.279-4,17 %-9,00 %
3Beta3.6153.2254.039+25,24 %+11,73 %
4Yamaha2.3322.7262.709-0,62 %+16,17 %
5KTM2.9801.3642.413+76,91 %-19,03 %
6Kawasaki2.0732.4082.378-1,25 %+14,71 %
7BMW2.2232.2712.284+0,57 %+2,74 %
8Rieju2.2182.0522.016-1,75 %-9,11 %
9Aprilia7838171.016+24,36 %+29,76 %
10Suzuki952891961+7,86 %+0,95 %
11Piaggio1.062929943+1,51 %-11,21 %
12Triumph884982887-9,67 %+0,34 %
13Voge104425866+103,76 %+732,69 %
14CFMOTO315296858+189,86 %+172,38 %
15Sanyang-SYM615631661+4,75 %+7,48 %
16Ducati603638618-3,13 %+2,49 %
17QJ108191519+171,73 %+380,56 %
18Harley-Davidson531419498+18,85 %-6,21 %
19NIU140226477+111,06 %+240,71 %
20Kymco287298394+32,21 %+37,28 %
21Husqvarna850426366-14,08 %-56,94 %
22Stark0173340+96,53 %b.d.
23Benda124251303+20,72 %+144,35 %
24Vent158293297+1,37 %+87,97 %
25Talaria7778296+279,49 %+284,42 %
26Zontes180243289+18,93 %+60,56 %
27Surron / Sur-Ron301247278+12,55 %-7,64 %
28Fantic-Motor414231277+19,91 %-33,09 %
29Moto Guzzi353252256+1,59 %-27,48 %
30Sherco624272231-15,07 %-62,98 %

b.d.: przy bazie wyjściowej równej zeru nie można obliczyć zmiany procentowej.

Vespa i Honda: w czołówce, ale nie na ścieżce wzrostu

Niezmordowana Vespa z 6.187 rejestracjami pozostaje na pierwszym miejscu. Konkurencja jest daleko w tyle, ale własny wynik z 2024 roku również. W porównaniu z 2025 rokiem przybyło zaledwie 69 pojazdów. Daje to 1,13 procent wzrostu na rynku, który rośnie o 11,44 procent. W porównaniu z 2024 rokiem brakuje 743 rejestracji. Udział w rynku spada z 16,25 do 14,64 procent. Korona wciż na głowie, ale siedzi już nieco luźniej.

Honda z 5.279 pojazdami zajmuje drugie miejsce: po 5.801 rejestracjach w 2024 i 5.509 w 2025 roku znów idzie w dół. Honda traci 4,17 procent wzgldem 2025 roku i jest dziewi procent poniżej poziomu z 2024. Pozycja jest mocna, ale kierunek rozwoju lekko negatywny.

Beta na trzecim miejscu pokazuje, że można inaczej. Po spadku z 3.615 do 3.225 rejestracji marka wspina si do 4.039 pojazdów. Wzrost o 25,24 procent wzgldem 2025 roku zawiera efekt odrabiania strat, ale wykracza poza niego: w porównaniu z 2024 rokiem zostaje 424 dodatkowych rejestracji i 11,73 procent wzrostu. Tutaj zielona liczba naprawd może pozosta zielona.

Yamaha i Kawasaki: mały minus to jeszcze nie zła wiadomość

Yamaha notuje minus 0,62 procent. Kto patrzy tylko na t liczb, przegapia ciekawsz histori. Yamaha urosła już w 2025 roku z 2.332 do 2.726 pojazdów i teraz z 2.709 rejestracjami niemal utrzymuje ten poziom. W porównaniu z 2024 rokiem wzrost nadal wynosi 16,17 procent. Podczas gdy inni teraz nadrabiaj, Yamaha miała swój przyrost już rok wcześniej.

Kawasaki daje podobny obraz. Po 2.073 rejestracjach w 2024 przyszło 2.408 w 2025 roku, a teraz 2.378. Obecny minus 1,25 procent to drobna korekta po wcześniejszym wzroście. W porównaniu z 2024 rokiem zostaje 14,71 procent na plusie. Czerwony znak nie oznacza wic jeszcze złego bilansu dwuletniego.

KTM: prawie 77 procent na plusie to ważny sygnał po ciężkim roku 2025

KTM to podrcznikowy przykład tego, dlaczego na triumfalne komunikaty zrozumiałe po burzliwych miesicach zawsze warto patrze krytycznym okiem. 2.413 rejestracji oznacza wzrost o 76,91 procent wzgldem 2025 roku. Brzmi jak porzdny cig i przy 1.049 dodatkowych pojazdach jest istotne także w liczbach bezwzgldnych, hasło: wyprzedaż zapasów magazynowych. Czysto rachunkowo ten przyrost odpowiada niemal jednej czwartej całego wzrostu rynku wzgldem 2025 roku.

Haczyk kryje si w kolumnie 2024. Wtedy zarejestrowano jeszcze 2.980 KTM-ów. Mimo obecnego skoku brakuje wic 567 pojazdów, czyli 19,03 procent. KTM wyraźnie wygrzebuje si z dołka. Do poziomu z 2024 roku marka jednak jeszcze nie dotarła.

BMW, Suzuki i Triumph: stabilność ma różne oblicza

BMW dostarcza liczby, przy których kalkulator nawet si nie spoci: 2.223, 2.271, a teraz 2.284 rejestracji. Daje to 0,57 procent wzrostu wzgldem 2025 i 2,74 procent wzgldem 2024 roku. Podczas gdy cały rynek przejeżdżał przez dołek, BMW pozostało stosunkowo stabilne. Mało dramatu może by ekonomicznie całkiem przyjemne.

Suzuki po 952 rejestracjach w 2024 i 891 w poprzednim roku dochodzi teraz do 961 pojazdów. Obecne 7,86 procent wzrostu prowadzi wic praktycznie z powrotem do punktu wyjścia. W porównaniu z 2024 rokiem na plusie jest dziewi pojazdów. Dobrze, że kierunek znów si zgadza.

Triumph idzie odwrotn drog. Z 884 najpierw w gór do 982 rejestracji, a teraz z powrotem do 887. Minus 9,67 procent wzgldem 2025 roku jest wyraźny. W perspektywie dwóch lat zostaj jednak trzy dodatkowe pojazdy. Triumph niemal całkowicie traci przyrost z poprzedniego roku, ale wciż jest mniej wicej tam, gdzie marka była w 2024 roku.

Rieju, Piaggio i Aprilia: tylko jedna marka rośnie w obu porównaniach

Rieju spada z 2.218 przez 2.052 do 2.016 rejestracji. Obecny minus 1,75 procent wyglda niegroźnie, ale dystans do 2024 roku wynosi już 9,11 procent. Spadek nastpuje mniejszymi krokami, kierunek pozostaje ten sam.

Piaggio ma w statystyce 943 pojazdy, czyli o 1,51 procent wicej niż w 2025 roku. To 14 dodatkowych rejestracji. W porównaniu z 1.062 pojazdami z 2024 roku nadal brakuje 119. Mały plus nie zamienia dwuletniego minusa w wysokości 11,21 procent w zwrot ku dawnemu wolumenowi.

Aprilia ma znacznie wicej powodów do radości. Marka rośnie z 783 przez 817 do 1.016 rejestracji. Na koncie jest wic 24,36 procent wzrostu wzgldem 2025 i 29,76 procent wzgldem 2024 roku. To nie samo odrabianie strat po załamaniu, lecz wzrost w obu porównaniach. Czterocyfrowa liczba rejestracji dobrze do tego pasuje.

Voge, CFMOTO i QJ: tu przesuwają się proporcje

Voge rośnie ze 104 rejestracji w 2024 przez 425 w 2025 roku do 866 pojazdów. Wyraźnie powikszony już wolumen z poprzedniego roku zostaje ponownie ponad podwojony. W porównaniu z 2024 rokiem wzrost wynosi 732,69 procent. Oczywiście mała baza wyjściowa pomaga w uzyskaniu imponujcej wartości procentowej. Ale 762 dodatkowych pojazdów w cigu dwóch lat trudno zbagatelizowa nawet bez znaku procentu.

CFMOTO z 296 rejestracjami w 2025 roku było jeszcze nieznacznie poniżej 315 pojazdów z 2024. Skok do 858 pojazdów wykracza teraz daleko poza odrobienie tej luki. 189,86 procent wzrostu wzgldem 2025 i 172,38 procent wzgldem 2024 roku. Tu nie chodziło po prostu o poprawienie słabego roku. Ofensywa modelowa dodaje skrzydeł chińskiemu producentowi z ambicjami premium.

QJ również rośnie w obu okresach: ze 108 przez 191 do 519 pojazdów. Daje to 171,73 procent wzrostu wzgldem 2025 i 380,56 procent wzgldem 2024 roku. Łcznie Voge, CFMOTO i QJ maj już 2.243 rejestracje. Dwa lata temu było ich 527.

Cały rynek pozostał niemal tej samej wielkości. Te trzy marki zajmuj w nim jednak już znacznie wicej miejsca. Statystyka wyraźnie pokazuje to przesunicie, ale sama w sobie nie wyjaśnia jeszcze jego przyczyn.

Ducati, Harley-Davidson i Kymco: od odrabiania strat po prawdziwy wzrost

Ducati po 603 i 638 rejestracjach osiga teraz 618 pojazdów. Oznacza to 3,13 procent mniej niż w 2025, ale 2,49 procent wicej niż w 2024 roku. Stabilne liczby rynkowe, bez wikszych zmian.

Harley-Davidson zyskuje wzgldem 2025 roku 18,85 procent i dochodzi do 498 pojazdów. Na pierwszy rzut oka wyglda to dobrze, skoro w poprzednim roku osignito tylko 419 rejestracji. Jednak 531 pojazdów z 2024 roku pozostaje poza zasigiem. W porównaniu z tamtym rokiem brakuje 6,21 procent.

Kymco może natomiast pochwali si dobrymi wynikami w obu kolumnach porównawczych. Z 287 przez 298 do 394 rejestracji. Oznacza to 32,21 procent wzrostu wzgldem 2025 i 37,28 procent wzgldem 2024 roku. Obecny skok opiera si na poprzednim roku, który już lekko urósł.

NIU i Stark: elektryczne marki-wizytówki szturmują w stronę Top 20 najpopularniejszych marek motocykli

NIU rośnie ze 140 przez 226 do 477 rejestracji. W porównaniu z poprzednim rokiem wolumen ponad si podwoił, wzgldem 2024 roku wzrost wynosi 240,71 procent. W liczbach bezwzgldnych to 337 dodatkowych pojazdów w cigu dwóch lat NIU zdecydowanie ugruntowało pozycj wyraźnego numeru 1 wśród producentów wyłcznie elektrycznych. Również tutaj za duż liczb procentow stoi wyraźnie wikszy wolumen.

Stark osiga 340 rejestracji po 173 w 2025 roku. Daje to 96,53 procent wzrostu. Czyli podwojenie jesteśmy ciekawi, dokd zaprowadzi ta podróż w 2027 roku.

Benda i Zontes: mocne wzrosty także w 2026 roku

Benda rośnie ze 124 przez 251 do 303 rejestracji. Po podwojeniu w poprzednim roku obecny przyrost o 20,72 procent jest mniej spektakularny. W porównaniu z 2024 rokiem zostaje jednak 144,35 procent wzrostu. Wolumen dalej rośnie, zmieniło si tylko tempo przy czym trzeba zaznaczy, że modele takie jak Rock 707 i cruiser 950 z silnikiem V4 maj bardzo późny debiut rynkowy w 2027 roku i nie s tu jeszcze w ogóle uwzgldnione.

Zontes rośnie ze 180 przez 243 do 289 pojazdów. Wzrost wynosi 18,93 procent wzgldem 2025 i 60,56 procent wzgldem 2024 roku. Marka zyskuje wic w obu porównaniach i obecnie rośnie szybciej niż cały rynek.

Husqvarna, Fantic, Moto Guzzi i Sherco: rok 2024 wciąż daleko

W przypadku Husqvarny niewiele jest miejsca na łagodne sformułowania. Po 850 rejestracjach w 2024 roku przyszło 426, a teraz 366 pojazdów. Po silnym spadku w poprzednim roku marka traci kolejne 14,08 procent. W porównaniu z 2024 rokiem brakuje 56,94 procent wolumenu. Wida, że koncern obecnie mocno skupia si na głównej marce KTM.

Fantic-Motor może przynajmniej pochwali si obecnym wzrostem o 19,91 procent. 277 rejestracji pozostaje jednak wyraźnie poniżej 414 pojazdów z 2024 roku. W ujciu dwuletnim minus wynosi 33,09 procent. Marka z niestabiln przeszłości nadrabia, ale ma przed sob jeszcze spory kawałek drogi.

Moto Guzzi w roku jubileuszowym rośnie z 252 do 256 pojazdów. Cztery dodatkowe rejestracje daj 1,59 procent wzrostu. W porównaniu z 353 pojazdami z 2024 roku nadal brakuje 27,48 procent. To na razie stabilizacja na niższym poziomie. Wicej można by może oczekiwa w 2027 roku, teraz, gdy otwarto now fabryk.

Sherco spada z 624 przez 272 do 231 rejestracji. Obecny minus wynosi 15,07 procent, wzgldem 2024 roku brakuje 62,98 procent. Tutaj po już słabym okresie porównawczym nastpuje kolejny spadek.

Poza Top 30: duże zmiany, czasem przy małych liczbach

Uwzgldniono dalsze marki z co najmniej 25 rejestracjami w 2026 roku i zmian o ponad 30 procent wzgldem 2025 lub 2024 roku.

Mało sztuk – duże zmiany

Marka2024202520262026 do 20252026 do 2024
Brixton561215230+6,98 %-59,00 %
E.F.O163112214+91,07 %+31,29 %
Royal Enfield290278178-35,97 %-38,62 %
E Ride Pro052139+167,31 %b.d.
Peugeot442184135-26,63 %-69,46 %
EFUN188120116-3,33 %-38,30 %
Royal Alloy925126+404,00 %+1.300,00 %
Zero Motorcycles183998+151,28 %+444,44 %
Kove0697+1.516,67 %b.d.
Horwin1074494+113,64 %-12,15 %
TM Moto01082+720,00 %b.d.
Motron28716775-55,09 %-73,87 %
Gas Gas25374740,00 %-70,75 %
VMOTO101063+530,00 %+530,00 %
Terra Motorrad35211754-53,85 %-84,66 %
Moto Morini134852+8,33 %+300,00 %
Mangosteen333952+33,33 %+57,58 %
MV Agusta804037-7,50 %-53,75 %
Lambretta703335+6,06 %-50,00 %
Silence715535-36,36 %-50,70 %
Tianying3911433-71,05 %-15,38 %
Super Soco1125631-44,64 %-72,32 %
Benelli1106628-57,58 %-74,55 %
RFN0725+257,14 %b.d.
Segway9125+2.400,00 %+177,78 %

Horwin idealnie pasuje do głównego tematu tego raportu: 113,64 procent wzrostu wzgldem 2025 roku brzmi jak przełom. 94 rejestracje s jednak poniżej 107 pojazdów z 2024 roku. Również Brixton i Lambretta notuj obecnie wzrost, podczas gdy ich wolumen w cigu dwóch lat mocno spadł. Gas Gas utrzymuje dokładnie wynik z poprzedniego roku, ale z podanych wyżej powodów jest tym samym 70,75 procent poniżej 2024 roku.

W przypadku Royal Enfield, Peugeot, Motron, Terra Motorrad, MV Agusta, Silence, Super Soco i Benelli obie kolumny porównawcze wskazuj w dół. EFUN również jest na minusie w obu porównaniach. Tianying traci wzgldem wysokiego wyniku z poprzedniego roku 71,05 procent, ale wzgldem 2024 roku notuje znacznie mniejszy minus wynoszcy 15,38 procent. Nawet mocny spadek wymaga wic kontekstu.

Po drugiej stronie s E.F.O, Royal Alloy, Zero Motorcycles, VMOTO, Moto Morini i Mangosteen z przyrostami wzgldem obu lat porównawczych. E Ride Pro, Kove, TM Moto i RFN rosn wyraźnie wzgldem 2025 roku; procentowe porównanie z 2024 rokiem rozbija si w każdym przypadku o baz wyjściow równ zeru.

A do tego jeszcze Segway z 2.400 procent wzrostu. Liczba, która na slajdzie prezentacji dostałaby pewnie własn animacj. W pojazdach oznacza to wzrost z jednej do 25 rejestracji. Wzrost jest policzony poprawnie, ale skal mimo wszystko warto dopisa. To samo dotyczy Royal Alloy: 1.300 procent wzgldem 2024 roku oznacza wzrost z dziewiciu do 126 pojazdów.

Podsumowanie: powrót na kurs to jeszcze nie nowy boom

Austriacki rynek wyraźnie odbił wzgldem 2025 roku. To cieszy i nie trzeba tego umniejsza. Kto jednak robi z tego nowy boom, powinien wyjaśni, dlaczego 2026 rok wciż jest poniżej poziomu z 2024.

Ciekawsze zmiany zachodz wewntrz rynku. Voge, CFMOTO, QJ, NIU i Talaria maj łcznie 3.016 rejestracji. W 2024 roku było ich 744. W porównaniu z 2025 rokiem te pi marek dostarcza rachunkowo 1.800 dodatkowych pojazdów, a wic 41,51 procent całego przyrostu netto.

Inni producenci dopiero odrabiaj straty, utrzymuj osignity już poziom albo dalej trac. Ogólny wzrost rynku nie zmniejsza tych różnic.

Branża może cieszy si z 2026 roku. Wznoszc toast, nie powinna jednak całkiem zapomina o roku 2024.

Author

POKY