Dwucyfrowy wzrost. Wreszcie znów liczba, którą na branżowej prezentacji chętnie wypisuje się na slajdzie dużą, zieloną czcionką. Od stycznia do września 2026 roku na całym austriackim rynku zarejestrowano 42.251 pojazdów, o 11,44 procent więcej niż rok wcześniej. To 4.336 dodatkowych rejestracji. Powód do radości? Owszem. Nowy boom? Szampana na razie zostawiłbym jeszcze w lodówce.

Najpopularniejsze marki motocykli 2026 w Austrii
Rekordy sprzedaży? Sprawdzamy fakty!
Liczba rejestracji rośnie w porównaniu z 2025 rokiem o 11,44 procent. Brzmi jak piwo na fajrant dla branży. Spojrzenie na 2024 rok studzi jednak euforię: Austria odrabia przede wszystkim słaby poprzedni rok. Przy poszczególnych markach robi się znacznie ciekawiej.
&width=72&height=72&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Poky
Opublikowano na 14.10.2026
Rynek motocykli w Austrii: z wiwatami jeszcze poczekajmy
Bo rok 2025 to wyjątkowo wdzięczny punkt odniesienia. Wtedy po dziewięciu miesiącach w statystyce widniało 37.915 rejestracji. W mocnym okresie porównawczym 2024 było ich jeszcze 42.640. Rynek najpierw stracił więc 11,08 procent, a teraz w dużej mierze odrabia ten spadek.
W porównaniu z 2024 rokiem Austria nadal jest o 389 pojazdów, czyli o 0,91 procent, w tyle. Branża jest więc niemal z powrotem tam, gdzie była już dwa lata temu. To odbicie, ale jeszcze nie powód, by z okazji nowego zrywu wzrostowego poklepywać się nawzajem po plecach.
Ciekawsze od ogólnej liczby jest zresztą pytanie, kto to odbicie napędza. Niektóre marki rzeczywiście rosną ponad poziom z 2024 roku. Inne świętują wzrost, który zdradza głównie, jak słaby był poprzedni rok. A niektóre tracą nawet na rynku, który właśnie znowu zyskuje.
Informacja na początek: wszystkie liczby dotyczą okresu od stycznia do września danego roku i przekazanej statystyki całego rynku. Chodzi o rejestracje, które nie są automatycznie równoznaczne ze sprzedażą klientom prywatnym. Roczne podsumowanie pojawi się dopiero po grudniu.
Top 30 marek: trzy lata zamiast jednej ładnej liczby procentowej
Kolejność wynika z liczby rejestracji w 2026 roku. Tych 30 marek odpowiada łącznie za 38.936 pojazdów, a więc za 92,15 procent całego rynku.
Najpopularniejsze marki motocykli w Austrii 2026
| Miejsce | Marka | 2024 | 2025 | 2026 | 2026 do 2025 | 2026 do 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Vespa | 6.930 | 6.118 | 6.187 | +1,13 % | -10,72 % | 2 | Honda | 5.801 | 5.509 | 5.279 | -4,17 % | -9,00 % | 3 | Beta | 3.615 | 3.225 | 4.039 | +25,24 % | +11,73 % | 4 | Yamaha | 2.332 | 2.726 | 2.709 | -0,62 % | +16,17 % | 5 | KTM | 2.980 | 1.364 | 2.413 | +76,91 % | -19,03 % | 6 | Kawasaki | 2.073 | 2.408 | 2.378 | -1,25 % | +14,71 % | 7 | BMW | 2.223 | 2.271 | 2.284 | +0,57 % | +2,74 % | 8 | Rieju | 2.218 | 2.052 | 2.016 | -1,75 % | -9,11 % | 9 | Aprilia | 783 | 817 | 1.016 | +24,36 % | +29,76 % | 10 | Suzuki | 952 | 891 | 961 | +7,86 % | +0,95 % | 11 | Piaggio | 1.062 | 929 | 943 | +1,51 % | -11,21 % | 12 | Triumph | 884 | 982 | 887 | -9,67 % | +0,34 % | 13 | Voge | 104 | 425 | 866 | +103,76 % | +732,69 % | 14 | CFMOTO | 315 | 296 | 858 | +189,86 % | +172,38 % | 15 | Sanyang-SYM | 615 | 631 | 661 | +4,75 % | +7,48 % | 16 | Ducati | 603 | 638 | 618 | -3,13 % | +2,49 % | 17 | QJ | 108 | 191 | 519 | +171,73 % | +380,56 % | 18 | Harley-Davidson | 531 | 419 | 498 | +18,85 % | -6,21 % | 19 | NIU | 140 | 226 | 477 | +111,06 % | +240,71 % | 20 | Kymco | 287 | 298 | 394 | +32,21 % | +37,28 % | 21 | Husqvarna | 850 | 426 | 366 | -14,08 % | -56,94 % | 22 | Stark | 0 | 173 | 340 | +96,53 % | b.d. | 23 | Benda | 124 | 251 | 303 | +20,72 % | +144,35 % | 24 | Vent | 158 | 293 | 297 | +1,37 % | +87,97 % | 25 | Talaria | 77 | 78 | 296 | +279,49 % | +284,42 % | 26 | Zontes | 180 | 243 | 289 | +18,93 % | +60,56 % | 27 | Surron / Sur-Ron | 301 | 247 | 278 | +12,55 % | -7,64 % | 28 | Fantic-Motor | 414 | 231 | 277 | +19,91 % | -33,09 % | 29 | Moto Guzzi | 353 | 252 | 256 | +1,59 % | -27,48 % | 30 | Sherco | 624 | 272 | 231 | -15,07 % | -62,98 % |
b.d.: przy bazie wyjściowej równej zeru nie można obliczyć zmiany procentowej.
Vespa i Honda: w czołówce, ale nie na ścieżce wzrostu
Niezmordowana Vespa z 6.187 rejestracjami pozostaje na pierwszym miejscu. Konkurencja jest daleko w tyle, ale własny wynik z 2024 roku również. W porównaniu z 2025 rokiem przybyło zaledwie 69 pojazdów. Daje to 1,13 procent wzrostu na rynku, który rośnie o 11,44 procent. W porównaniu z 2024 rokiem brakuje 743 rejestracji. Udział w rynku spada z 16,25 do 14,64 procent. Korona wciąż na głowie, ale siedzi już nieco luźniej.
Honda z 5.279 pojazdami zajmuje drugie miejsce: po 5.801 rejestracjach w 2024 i 5.509 w 2025 roku znów idzie w dół. Honda traci 4,17 procent względem 2025 roku i jest dziewięć procent poniżej poziomu z 2024. Pozycja jest mocna, ale kierunek rozwoju lekko negatywny.
Beta na trzecim miejscu pokazuje, że można inaczej. Po spadku z 3.615 do 3.225 rejestracji marka wspina się do 4.039 pojazdów. Wzrost o 25,24 procent względem 2025 roku zawiera efekt odrabiania strat, ale wykracza poza niego: w porównaniu z 2024 rokiem zostaje 424 dodatkowych rejestracji i 11,73 procent wzrostu. Tutaj zielona liczba naprawdę może pozostać zielona.
Yamaha i Kawasaki: mały minus to jeszcze nie zła wiadomość
Yamaha notuje minus 0,62 procent. Kto patrzy tylko na tę liczbę, przegapia ciekawszą historię. Yamaha urosła już w 2025 roku z 2.332 do 2.726 pojazdów i teraz z 2.709 rejestracjami niemal utrzymuje ten poziom. W porównaniu z 2024 rokiem wzrost nadal wynosi 16,17 procent. Podczas gdy inni teraz nadrabiają, Yamaha miała swój przyrost już rok wcześniej.
Kawasaki daje podobny obraz. Po 2.073 rejestracjach w 2024 przyszło 2.408 w 2025 roku, a teraz 2.378. Obecny minus 1,25 procent to drobna korekta po wcześniejszym wzroście. W porównaniu z 2024 rokiem zostaje 14,71 procent na plusie. Czerwony znak nie oznacza więc jeszcze złego bilansu dwuletniego.
KTM: prawie 77 procent na plusie to ważny sygnał po ciężkim roku 2025
KTM to podręcznikowy przykład tego, dlaczego na triumfalne komunikaty – zrozumiałe po burzliwych miesiącach – zawsze warto patrzeć krytycznym okiem. 2.413 rejestracji oznacza wzrost o 76,91 procent względem 2025 roku. Brzmi jak porządny ciąg i przy 1.049 dodatkowych pojazdach jest istotne także w liczbach bezwzględnych, hasło: wyprzedaż zapasów magazynowych. Czysto rachunkowo ten przyrost odpowiada niemal jednej czwartej całego wzrostu rynku względem 2025 roku.
Haczyk kryje się w kolumnie 2024. Wtedy zarejestrowano jeszcze 2.980 KTM-ów. Mimo obecnego skoku brakuje więc 567 pojazdów, czyli 19,03 procent. KTM wyraźnie wygrzebuje się z dołka. Do poziomu z 2024 roku marka jednak jeszcze nie dotarła.
BMW, Suzuki i Triumph: stabilność ma różne oblicza
BMW dostarcza liczby, przy których kalkulator nawet się nie spoci: 2.223, 2.271, a teraz 2.284 rejestracji. Daje to 0,57 procent wzrostu względem 2025 i 2,74 procent względem 2024 roku. Podczas gdy cały rynek przejeżdżał przez dołek, BMW pozostało stosunkowo stabilne. Mało dramatu może być ekonomicznie całkiem przyjemne.
Suzuki po 952 rejestracjach w 2024 i 891 w poprzednim roku dochodzi teraz do 961 pojazdów. Obecne 7,86 procent wzrostu prowadzi więc praktycznie z powrotem do punktu wyjścia. W porównaniu z 2024 rokiem na plusie jest dziewięć pojazdów. Dobrze, że kierunek znów się zgadza.
Triumph idzie odwrotną drogą. Z 884 najpierw w górę do 982 rejestracji, a teraz z powrotem do 887. Minus 9,67 procent względem 2025 roku jest wyraźny. W perspektywie dwóch lat zostają jednak trzy dodatkowe pojazdy. Triumph niemal całkowicie traci przyrost z poprzedniego roku, ale wciąż jest mniej więcej tam, gdzie marka była w 2024 roku.
Rieju, Piaggio i Aprilia: tylko jedna marka rośnie w obu porównaniach
Rieju spada z 2.218 przez 2.052 do 2.016 rejestracji. Obecny minus 1,75 procent wygląda niegroźnie, ale dystans do 2024 roku wynosi już 9,11 procent. Spadek następuje mniejszymi krokami, kierunek pozostaje ten sam.
Piaggio ma w statystyce 943 pojazdy, czyli o 1,51 procent więcej niż w 2025 roku. To 14 dodatkowych rejestracji. W porównaniu z 1.062 pojazdami z 2024 roku nadal brakuje 119. Mały plus nie zamienia dwuletniego minusa w wysokości 11,21 procent w zwrot ku dawnemu wolumenowi.
Aprilia ma znacznie więcej powodów do radości. Marka rośnie z 783 przez 817 do 1.016 rejestracji. Na koncie jest więc 24,36 procent wzrostu względem 2025 i 29,76 procent względem 2024 roku. To nie samo odrabianie strat po załamaniu, lecz wzrost w obu porównaniach. Czterocyfrowa liczba rejestracji dobrze do tego pasuje.
Voge, CFMOTO i QJ: tu przesuwają się proporcje
Voge rośnie ze 104 rejestracji w 2024 przez 425 w 2025 roku do 866 pojazdów. Wyraźnie powiększony już wolumen z poprzedniego roku zostaje ponownie ponad podwojony. W porównaniu z 2024 rokiem wzrost wynosi 732,69 procent. Oczywiście mała baza wyjściowa pomaga w uzyskaniu imponującej wartości procentowej. Ale 762 dodatkowych pojazdów w ciągu dwóch lat trudno zbagatelizować nawet bez znaku procentu.
CFMOTO z 296 rejestracjami w 2025 roku było jeszcze nieznacznie poniżej 315 pojazdów z 2024. Skok do 858 pojazdów wykracza teraz daleko poza odrobienie tej luki. 189,86 procent wzrostu względem 2025 i 172,38 procent względem 2024 roku. Tu nie chodziło po prostu o poprawienie słabego roku. Ofensywa modelowa dodaje skrzydeł chińskiemu producentowi z ambicjami premium.
QJ również rośnie w obu okresach: ze 108 przez 191 do 519 pojazdów. Daje to 171,73 procent wzrostu względem 2025 i 380,56 procent względem 2024 roku. Łącznie Voge, CFMOTO i QJ mają już 2.243 rejestracje. Dwa lata temu było ich 527.
Cały rynek pozostał niemal tej samej wielkości. Te trzy marki zajmują w nim jednak już znacznie więcej miejsca. Statystyka wyraźnie pokazuje to przesunięcie, ale sama w sobie nie wyjaśnia jeszcze jego przyczyn.
Ducati, Harley-Davidson i Kymco: od odrabiania strat po prawdziwy wzrost
Ducati po 603 i 638 rejestracjach osiąga teraz 618 pojazdów. Oznacza to 3,13 procent mniej niż w 2025, ale 2,49 procent więcej niż w 2024 roku. Stabilne liczby rynkowe, bez większych zmian.
Harley-Davidson zyskuje względem 2025 roku 18,85 procent i dochodzi do 498 pojazdów. Na pierwszy rzut oka wygląda to dobrze, skoro w poprzednim roku osiągnięto tylko 419 rejestracji. Jednak 531 pojazdów z 2024 roku pozostaje poza zasięgiem. W porównaniu z tamtym rokiem brakuje 6,21 procent.
Kymco może natomiast pochwalić się dobrymi wynikami w obu kolumnach porównawczych. Z 287 przez 298 do 394 rejestracji. Oznacza to 32,21 procent wzrostu względem 2025 i 37,28 procent względem 2024 roku. Obecny skok opiera się na poprzednim roku, który już lekko urósł.
NIU i Stark: elektryczne marki-wizytówki szturmują w stronę Top 20 najpopularniejszych marek motocykli
NIU rośnie ze 140 przez 226 do 477 rejestracji. W porównaniu z poprzednim rokiem wolumen ponad się podwoił, względem 2024 roku wzrost wynosi 240,71 procent. W liczbach bezwzględnych to 337 dodatkowych pojazdów w ciągu dwóch lat – NIU zdecydowanie ugruntowało pozycję wyraźnego numeru 1 wśród producentów wyłącznie elektrycznych. Również tutaj za dużą liczbą procentową stoi wyraźnie większy wolumen.
Stark osiąga 340 rejestracji po 173 w 2025 roku. Daje to 96,53 procent wzrostu. Czyli podwojenie – jesteśmy ciekawi, dokąd zaprowadzi ta podróż w 2027 roku.
Benda i Zontes: mocne wzrosty także w 2026 roku
Benda rośnie ze 124 przez 251 do 303 rejestracji. Po podwojeniu w poprzednim roku obecny przyrost o 20,72 procent jest mniej spektakularny. W porównaniu z 2024 rokiem zostaje jednak 144,35 procent wzrostu. Wolumen dalej rośnie, zmieniło się tylko tempo – przy czym trzeba zaznaczyć, że modele takie jak Rock 707 i cruiser 950 z silnikiem V4 mają bardzo późny debiut rynkowy w 2027 roku i nie są tu jeszcze w ogóle uwzględnione.
Zontes rośnie ze 180 przez 243 do 289 pojazdów. Wzrost wynosi 18,93 procent względem 2025 i 60,56 procent względem 2024 roku. Marka zyskuje więc w obu porównaniach i obecnie rośnie szybciej niż cały rynek.
Husqvarna, Fantic, Moto Guzzi i Sherco: rok 2024 wciąż daleko
W przypadku Husqvarny niewiele jest miejsca na łagodne sformułowania. Po 850 rejestracjach w 2024 roku przyszło 426, a teraz 366 pojazdów. Po silnym spadku w poprzednim roku marka traci kolejne 14,08 procent. W porównaniu z 2024 rokiem brakuje 56,94 procent wolumenu. Widać, że koncern obecnie mocno skupia się na głównej marce KTM.
Fantic-Motor może przynajmniej pochwalić się obecnym wzrostem o 19,91 procent. 277 rejestracji pozostaje jednak wyraźnie poniżej 414 pojazdów z 2024 roku. W ujęciu dwuletnim minus wynosi 33,09 procent. Marka z niestabilną przeszłością nadrabia, ale ma przed sobą jeszcze spory kawałek drogi.
Moto Guzzi w roku jubileuszowym rośnie z 252 do 256 pojazdów. Cztery dodatkowe rejestracje dają 1,59 procent wzrostu. W porównaniu z 353 pojazdami z 2024 roku nadal brakuje 27,48 procent. To na razie stabilizacja na niższym poziomie. Więcej można być może oczekiwać w 2027 roku, teraz, gdy otwarto nową fabrykę.
Sherco spada z 624 przez 272 do 231 rejestracji. Obecny minus wynosi 15,07 procent, względem 2024 roku brakuje 62,98 procent. Tutaj po już słabym okresie porównawczym następuje kolejny spadek.
Poza Top 30: duże zmiany, czasem przy małych liczbach
Uwzględniono dalsze marki z co najmniej 25 rejestracjami w 2026 roku i zmianą o ponad 30 procent względem 2025 lub 2024 roku.
Mało sztuk – duże zmiany
| Marka | 2024 | 2025 | 2026 | 2026 do 2025 | 2026 do 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Brixton | 561 | 215 | 230 | +6,98 % | -59,00 % | E.F.O | 163 | 112 | 214 | +91,07 % | +31,29 % | Royal Enfield | 290 | 278 | 178 | -35,97 % | -38,62 % | E Ride Pro | 0 | 52 | 139 | +167,31 % | b.d. | Peugeot | 442 | 184 | 135 | -26,63 % | -69,46 % | EFUN | 188 | 120 | 116 | -3,33 % | -38,30 % | Royal Alloy | 9 | 25 | 126 | +404,00 % | +1.300,00 % | Zero Motorcycles | 18 | 39 | 98 | +151,28 % | +444,44 % | Kove | 0 | 6 | 97 | +1.516,67 % | b.d. | Horwin | 107 | 44 | 94 | +113,64 % | -12,15 % | TM Moto | 0 | 10 | 82 | +720,00 % | b.d. | Motron | 287 | 167 | 75 | -55,09 % | -73,87 % | Gas Gas | 253 | 74 | 74 | 0,00 % | -70,75 % | VMOTO | 10 | 10 | 63 | +530,00 % | +530,00 % | Terra Motorrad | 352 | 117 | 54 | -53,85 % | -84,66 % | Moto Morini | 13 | 48 | 52 | +8,33 % | +300,00 % | Mangosteen | 33 | 39 | 52 | +33,33 % | +57,58 % | MV Agusta | 80 | 40 | 37 | -7,50 % | -53,75 % | Lambretta | 70 | 33 | 35 | +6,06 % | -50,00 % | Silence | 71 | 55 | 35 | -36,36 % | -50,70 % | Tianying | 39 | 114 | 33 | -71,05 % | -15,38 % | Super Soco | 112 | 56 | 31 | -44,64 % | -72,32 % | Benelli | 110 | 66 | 28 | -57,58 % | -74,55 % | RFN | 0 | 7 | 25 | +257,14 % | b.d. | Segway | 9 | 1 | 25 | +2.400,00 % | +177,78 % |
Horwin idealnie pasuje do głównego tematu tego raportu: 113,64 procent wzrostu względem 2025 roku brzmi jak przełom. 94 rejestracje są jednak poniżej 107 pojazdów z 2024 roku. Również Brixton i Lambretta notują obecnie wzrost, podczas gdy ich wolumen w ciągu dwóch lat mocno spadł. Gas Gas utrzymuje dokładnie wynik z poprzedniego roku, ale z podanych wyżej powodów jest tym samym 70,75 procent poniżej 2024 roku.
W przypadku Royal Enfield, Peugeot, Motron, Terra Motorrad, MV Agusta, Silence, Super Soco i Benelli obie kolumny porównawcze wskazują w dół. EFUN również jest na minusie w obu porównaniach. Tianying traci względem wysokiego wyniku z poprzedniego roku 71,05 procent, ale względem 2024 roku notuje znacznie mniejszy minus wynoszący 15,38 procent. Nawet mocny spadek wymaga więc kontekstu.
Po drugiej stronie są E.F.O, Royal Alloy, Zero Motorcycles, VMOTO, Moto Morini i Mangosteen z przyrostami względem obu lat porównawczych. E Ride Pro, Kove, TM Moto i RFN rosną wyraźnie względem 2025 roku; procentowe porównanie z 2024 rokiem rozbija się w każdym przypadku o bazę wyjściową równą zeru.
A do tego jeszcze Segway z 2.400 procent wzrostu. Liczba, która na slajdzie prezentacji dostałaby pewnie własną animację. W pojazdach oznacza to wzrost z jednej do 25 rejestracji. Wzrost jest policzony poprawnie, ale skalę mimo wszystko warto dopisać. To samo dotyczy Royal Alloy: 1.300 procent względem 2024 roku oznacza wzrost z dziewięciu do 126 pojazdów.
Podsumowanie: powrót na kurs to jeszcze nie nowy boom
Austriacki rynek wyraźnie odbił względem 2025 roku. To cieszy i nie trzeba tego umniejszać. Kto jednak robi z tego nowy boom, powinien wyjaśnić, dlaczego 2026 rok wciąż jest poniżej poziomu z 2024.
Ciekawsze zmiany zachodzą wewnątrz rynku. Voge, CFMOTO, QJ, NIU i Talaria mają łącznie 3.016 rejestracji. W 2024 roku było ich 744. W porównaniu z 2025 rokiem te pięć marek dostarcza rachunkowo 1.800 dodatkowych pojazdów, a więc 41,51 procent całego przyrostu netto.
Inni producenci dopiero odrabiają straty, utrzymują osiągnięty już poziom albo dalej tracą. Ogólny wzrost rynku nie zmniejsza tych różnic.
Branża może cieszyć się z 2026 roku. Wznosząc toast, nie powinna jednak całkiem zapominać o roku 2024.