Kétszámjegyű növekedés. Végre ismét egy szám, amit egy iparági prezentációban szívesen írnak nagy, zöld betűkkel a diára. 2026 januárja és szeptembere között az osztrák teljes piacon 42.251 járművet helyeztek forgalomba, 11,44 százalékkal többet, mint az előző évben. Ez 4.336 további forgalomba helyezést jelent. Örvendetes? Mindenképpen. Új boom? Én egyelőre a pezsgőt a hűtőben hagynám.

A legnépszerűbb motormárkák 2026-ban Ausztriában
Eladási rekordok? Tényellenőrzés!
A forgalomba helyezések 11,44 százalékkal nőnek 2025-höz képest. Úgy hangzik, mintha az iparág kiérdemelte volna a munka utáni sört. A 2024-es évre vetett pillantás azonban lefékezi az eufóriát: Ausztria elsősorban egy gyenge előző évet hoz be. Az egyes márkáknál válik igazán izgalmassá a kép.
&width=72&height=72&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Poky
Megjelent 2026. 10. 14.
Osztrák motorpiac: az ünnepléssel még várjunk egy kicsit
2025 ugyanis kifejezetten hálás összehasonlítási alap. Akkor kilenc hónap után 37.915 forgalomba helyezés szerepelt a statisztikában. Az erős 2024-es összehasonlítási időszakban még 42.640. A piac tehát előbb 11,08 százalékot veszített, és ezt a visszaesést most nagyrészt behozza.
2024-hez képest Ausztria továbbra is 389 járművel, azaz 0,91 százalékkal le van maradva. Az iparág így majdnem ott tart, ahol két évvel ezelőtt már egyszer volt. Ez fellendülés, de még nem ok arra, hogy egy új növekedési hullám miatt egymás vállát veregessük.
A teljes számnál amúgy is izgalmasabb kérdés, hogy ki viszi a hátán ezt a fellendülést. Néhány márka valóban túlnő 2024-es szintjén. Mások olyan pluszt ünnepelnek, amely leginkább azt árulja el, mennyire rossz volt az előző év. Néhányan pedig még egy éppen ismét erősödő piacon is veszítenek.
Előzetes információ: minden szám az adott év januárjától szeptemberéig terjedő időszakra és a rendelkezésünkre bocsátott teljes piaci statisztikára vonatkozik. Forgalomba helyezésekről van szó, amelyek nem feltétlenül egyeznek meg a magánvásárlóknak történő eladásokkal. Az éves elszámolás csak december után következik.
A top 30 márka: három év egyetlen szép százalék helyett
A sorrend a 2026-os forgalomba helyezéseken alapul. Ez a 30 márka együtt 38.936 járművet, és így a teljes piac 92,15 százalékát képviseli.
Ausztria legnépszerűbb motormárkái 2026-ban
| Helyezés | Márka | 2024 | 2025 | 2026 | 2026 vs. 2025 | 2026 vs. 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Vespa | 6.930 | 6.118 | 6.187 | +1,13 % | -10,72 % | 2 | Honda | 5.801 | 5.509 | 5.279 | -4,17 % | -9,00 % | 3 | Beta | 3.615 | 3.225 | 4.039 | +25,24 % | +11,73 % | 4 | Yamaha | 2.332 | 2.726 | 2.709 | -0,62 % | +16,17 % | 5 | KTM | 2.980 | 1.364 | 2.413 | +76,91 % | -19,03 % | 6 | Kawasaki | 2.073 | 2.408 | 2.378 | -1,25 % | +14,71 % | 7 | BMW | 2.223 | 2.271 | 2.284 | +0,57 % | +2,74 % | 8 | Rieju | 2.218 | 2.052 | 2.016 | -1,75 % | -9,11 % | 9 | Aprilia | 783 | 817 | 1.016 | +24,36 % | +29,76 % | 10 | Suzuki | 952 | 891 | 961 | +7,86 % | +0,95 % | 11 | Piaggio | 1.062 | 929 | 943 | +1,51 % | -11,21 % | 12 | Triumph | 884 | 982 | 887 | -9,67 % | +0,34 % | 13 | Voge | 104 | 425 | 866 | +103,76 % | +732,69 % | 14 | CFMOTO | 315 | 296 | 858 | +189,86 % | +172,38 % | 15 | Sanyang-SYM | 615 | 631 | 661 | +4,75 % | +7,48 % | 16 | Ducati | 603 | 638 | 618 | -3,13 % | +2,49 % | 17 | QJ | 108 | 191 | 519 | +171,73 % | +380,56 % | 18 | Harley-Davidson | 531 | 419 | 498 | +18,85 % | -6,21 % | 19 | NIU | 140 | 226 | 477 | +111,06 % | +240,71 % | 20 | Kymco | 287 | 298 | 394 | +32,21 % | +37,28 % | 21 | Husqvarna | 850 | 426 | 366 | -14,08 % | -56,94 % | 22 | Stark | 0 | 173 | 340 | +96,53 % | n. sz. | 23 | Benda | 124 | 251 | 303 | +20,72 % | +144,35 % | 24 | Vent | 158 | 293 | 297 | +1,37 % | +87,97 % | 25 | Talaria | 77 | 78 | 296 | +279,49 % | +284,42 % | 26 | Zontes | 180 | 243 | 289 | +18,93 % | +60,56 % | 27 | Surron / Sur-Ron | 301 | 247 | 278 | +12,55 % | -7,64 % | 28 | Fantic-Motor | 414 | 231 | 277 | +19,91 % | -33,09 % | 29 | Moto Guzzi | 353 | 252 | 256 | +1,59 % | -27,48 % | 30 | Sherco | 624 | 272 | 231 | -15,07 % | -62,98 % |
n. sz.: nulla kiinduló bázis esetén százalékos változás nem számítható.
Vespa és Honda: az élen, de nem növekedési pályán
Az örökzöld Vespa 6.187 forgalomba helyezéssel továbbra is az első helyen áll. A konkurencia messze van, a saját 2024-es eredmény azonban szintén. 2025-höz képest mindössze 69 jármű a többlet. Ez 1,13 százalékos növekedés egy olyan piacon, amely 11,44 százalékkal bővül. 2024-hez képest 743 forgalomba helyezés hiányzik. A piaci részesedés 16,25-ről 14,64 százalékra csökken. A korona még a fején van, de már kicsit lazábban.
A Honda 5.279 járművel a második: a 2024-es 5.801 és a 2025-ös 5.509 forgalomba helyezés után ismét lefelé megy. A Honda 4,17 százalékot veszít 2025-höz képest, és kilenc százalékkal 2024 alatt van. A helyezés erős, a fejlődés iránya azonban enyhén negatív.
A harmadik helyen álló Beta megmutatja, hogy másképp is lehet. A 3.615-ről 3.225-re történt visszaesés után a márka 4.039 járműre ugrik. A 2025-höz mért 25,24 százalékos plusz tartalmaz felzárkózási hatást, de túl is mutat rajta: 2024-hez képest 424 további forgalomba helyezés és 11,73 százalékos növekedés marad. Itt a zöld szám tényleg maradhat zöld.
Yamaha és Kawasaki: egy kis mínusz még nem rossz hír
A Yamahánál 0,62 százalékos mínusz áll. Aki csak erre a számra néz, lemarad az érdekesebb történetről. A Yamaha már 2025-ben 2.332-ről 2.726 járműre nőtt, és most 2.709 forgalomba helyezéssel szinte tartja ezt a szintet. 2024-hez képest a plusz továbbra is 16,17 százalék. Míg mások most zárkóznak fel, a Yamaha már tavaly hozta a növekedést.
A Kawasaki hasonló képet mutat. A 2024-es 2.073 forgalomba helyezést 2025-ben 2.408 követte, most pedig 2.378. Az aktuális 1,25 százalékos mínusz kis korrekció az előző növekedés után. 2024-hez képest 14,71 százalékos plusz marad. Egy negatív előjel tehát még nem jelent rossz kétéves mérleget.
KTM: a közel 77 százalékos plusz fontos jelzés a kemény 2025-ös év után
A KTM tankönyvi példája annak, miért kell a – viharos hónapok után érthető – ujjongó hírekre mindig kritikus szemmel is nézni. A 2.413 forgalomba helyezés 2025-höz képest 76,91 százalékos pluszt jelent. Ez komoly tolóerőnek hangzik, és 1.049 további járművel abszolút számokban is releváns, kulcsszó: készletleépítés. Pusztán számszerűen ez a növekedés a 2025-höz mért teljes piaci plusz közel egynegyedének felel meg.
A bökkenő a 2024-es oszlopban rejlik. Akkor még 2.980 KTM-et helyeztek forgalomba. Az aktuális ugrás ellenére tehát 567 jármű, azaz 19,03 százalék hiányzik. A KTM jól láthatóan kapaszkodik ki a mélypontról. A 2024-es szinten azonban a márka még nincs.
BMW, Suzuki és Triumph: a stabilitásnak sok arca van
A BMW olyan számokat hoz, amelyeknél a számológép meg sem izzad: 2.223, 2.271, most pedig 2.284 forgalomba helyezés. Ez 0,57 százalékos plusz 2025-höz és 2,74 százalék 2024-hez képest. Míg a teljes piac egy völgyön haladt át, a BMW viszonylag állandó maradt. A kevés dráma gazdaságilag kifejezetten kellemes lehet.
A Suzuki a 2024-es 952 és a tavalyi 891 forgalomba helyezés után most 961 járműnél tart. Az aktuális 7,86 százalékos növekedés így gyakorlatilag visszavezet a kiindulóponthoz. 2024-hez képest a plusz kilenc jármű. Jó, hogy az irány ismét stimmel.
A Triumph fordított utat jár be. 884-ről előbb 982 forgalomba helyezésre ment fel, most pedig 887-re vissza. A 2025-höz mért 9,67 százalékos mínusz jelentős. Két évre nézve azonban három további jármű marad. A Triumph szinte teljesen elveszíti az előző év növekedését, de továbbra is nagyjából ott áll, ahol 2024-ben.
Rieju, Piaggio és Aprilia: csak egyikük nő mindkét összevetésben
A Rieju 2.218-ról 2.052-n át 2.016 forgalomba helyezésre esik. Az aktuális 1,75 százalékos mínusz ártalmatlannak tűnik, a 2024-hez mért különbség azonban már 9,11 százalék. A visszaesés kisebb lépésekben történik, az irány ugyanaz marad.
A Piaggiónál 943 jármű, azaz 1,51 százalékkal több szerepel a statisztikában, mint 2025-ben. Ez 14 további forgalomba helyezés. A 2024-es 1.062 járműhöz képest továbbra is 119 hiányzik. Egy kis plusz egy 11,21 százalékos kétéves mínuszból még nem csinál fordulatot a régi volumen felé.
Az Apriliának jóval több oka van az örömre. A márka 783-ról 817-en át 1.016 forgalomba helyezésre nő. Ez 24,36 százalékos plusz 2025-höz és 29,76 százalék 2024-hez képest. Nem pusztán visszakapaszkodás egy zuhanás után, hanem növekedés mindkét összevetésben. A négyjegyű forgalomba helyezési szám jól illik ehhez.
Voge, CFMOTO és QJ: itt tolódnak el az erőviszonyok
A Voge a 2024-es 104 forgalomba helyezésről 2025-ben 425-re, most 866 járműre nő. A már jelentősen megnőtt tavalyi volumen ismét több mint megduplázódik. 2024-hez képest a plusz 732,69 százalék. Persze a kis kiinduló bázis segít a lenyűgöző százalékban. 762 további jármű két év alatt azonban százalékjel nélkül is nehezen vitatható el.
A CFMOTO 2025-ben 296 forgalomba helyezéssel még kicsivel a 2024-es 315 jármű alatt volt. A 858 járműre történő ugrás most messze túlmegy ennek a résnek a bezárásán. A 2025-höz mért 189,86 százalékos plusszal szemben 2024-hez képest 172,38 százalékos növekedés áll. Itt nem egyszerűen egy rossz előző évet javítottak ki. A modelloffenzíva szárnyakat ad a prémium igényű kínai gyártónak.
A QJ szintén mindkét időszakban nő: 108-ról 191-en át 519 járműre. Ez 171,73 százalékos plusz 2025-höz és 380,56 százalék 2024-hez képest. A Voge, a CFMOTO és a QJ együtt már 2.243 forgalomba helyezésnél tart. Két éve ez 527 volt.
A teljes piac közel ugyanakkora maradt. Ez a három márka azonban már jóval nagyobb helyet foglal el benne. A statisztika egyértelműen mutatja az eltolódást, önmagában azonban még nem magyarázza meg annak okait.
Ducati, Harley-Davidson és Kymco: a felzárkózástól a valódi növekedésig
A Ducati 603 és 638 forgalomba helyezés után most 618 járműnél tart. Ez 3,13 százalékkal kevesebb, mint 2025-ben, de 2,49 százalékkal több, mint 2024-ben. Stabil piaci számok, nagy változások nélkül.
A Harley-Davidson 2025-höz képest 18,85 százalékkal 498 járműre nő. Ez elsőre örvendetesnek tűnik, miután tavaly csak 419 forgalomba helyezést értek el. A 2024-es 531 jármű azonban elérhetetlen marad. Ahhoz képest 6,21 százalék hiányzik.
A Kymco viszont mindkét összehasonlító oszloppal büszkélkedhet. 287-ről 298-on át 394 forgalomba helyezésre megy fel. Ez 32,21 százalékos növekedés 2025-höz és 37,28 százalék 2024-hez képest. Az aktuális ugrás egy már enyhén növekvő előző évre épül.
NIU és Stark: az elektromos zászlóvivő márkák a legnépszerűbb motormárkák top 20-a felé rohamoznak
A NIU 140-ről 226-on át 477 forgalomba helyezésre nő. Az előző évhez képest a volumen több mint megduplázódott, 2024-hez képest a plusz 240,71 százalék. Abszolút számokban ez két év alatt 337 további jármű, a NIU a tisztán elektromos gyártók egyértelmű első számú szereplőjeként vetette meg a lábát. Itt is a nagy százalék mögött egyértelműen nagyobb volumen áll.
A Stark a 2025-ös 173 után 340 forgalomba helyezésnél tart. Ez 96,53 százalékos növekedés. Vagyis duplázás – kíváncsian várjuk, merre visz az út 2027-ben.
Benda és Zontes: erős növekedés 2026-ban is
A Benda 124-ről 251-en át 303 forgalomba helyezésre nő. A tavalyi duplázás után a mostani 20,72 százalékos növekedés kevésbé látványos. 2024-hez képest azonban 144,35 százalékos növekedés marad. A volumen tovább nő, csak a tempó változott – igaz, hozzá kell tenni, hogy az olyan modellek, mint a Rock 707 és a V4 motoros 950-es cruiser nagyon későn, 2027-ben kerülnek piacra, így itt még egyáltalán nem szerepelnek.
A Zontes 180-ról 243-on át 289 járműre nő. A plusz 18,93 százalék 2025-höz és 60,56 százalék 2024-hez képest. A márka így mindkét összevetésben erősödik, és jelenleg gyorsabban nő, mint a teljes piac.
Husqvarna, Fantic, Moto Guzzi és Sherco: 2024 még messze van
A Husqvarnánál kevés tér marad a barátságos megfogalmazásoknak. A 2024-es 850 forgalomba helyezést 426, most pedig 366 jármű követte. A tavalyi erős visszaesés után a márka további 14,08 százalékot veszít. 2024-hez képest a volumen 56,94 százaléka hiányzik. Érezhető, hogy a konszern jelenleg erősen a fő márkára, a KTM-re fókuszál.
A Fantic-Motor legalább 19,91 százalékos aktuális pluszt tud felmutatni. A 277 forgalomba helyezés azonban jóval elmarad a 2024-es 414 járműtől. Két évre nézve a mínusz 33,09 százalék. Az instabil múltú márka felzárkózik, de még jókora út áll előtte.
A Moto Guzzi a jubileumi évben 252-ről 256 járműre nő. Négy további forgalomba helyezés 1,59 százalékos pluszt jelent. A 2024-es 353 járműhöz képest továbbra is 27,48 százalék hiányzik. Ez egyelőre stabilizálódás alacsonyabb szinten. Többre talán 2027-ben lehet számítani, most, hogy megnyílt az új gyár.
A Sherco 624-ről 272-n át 231 forgalomba helyezésre esik. Az aktuális mínusz 15,07 százalék, 2024-hez képest 62,98 százalék hiányzik. Itt egy már gyenge összehasonlítási időszakot újabb visszaesés követ.
A top 30-on kívül: nagy változások, részben kis darabszámok
Figyelembe vettük azokat a további márkákat, amelyek 2026-ban legalább 25 forgalomba helyezést értek el, és 2025-höz vagy 2024-hez képest több mint 30 százalékos változást mutatnak.
Kevés darab – nagy változások
| Márka | 2024 | 2025 | 2026 | 2026 vs. 2025 | 2026 vs. 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Brixton | 561 | 215 | 230 | +6,98 % | -59,00 % | E.F.O | 163 | 112 | 214 | +91,07 % | +31,29 % | Royal Enfield | 290 | 278 | 178 | -35,97 % | -38,62 % | E Ride Pro | 0 | 52 | 139 | +167,31 % | n. sz. | Peugeot | 442 | 184 | 135 | -26,63 % | -69,46 % | EFUN | 188 | 120 | 116 | -3,33 % | -38,30 % | Royal Alloy | 9 | 25 | 126 | +404,00 % | +1.300,00 % | Zero Motorcycles | 18 | 39 | 98 | +151,28 % | +444,44 % | Kove | 0 | 6 | 97 | +1.516,67 % | n. sz. | Horwin | 107 | 44 | 94 | +113,64 % | -12,15 % | TM Moto | 0 | 10 | 82 | +720,00 % | n. sz. | Motron | 287 | 167 | 75 | -55,09 % | -73,87 % | Gas Gas | 253 | 74 | 74 | 0,00 % | -70,75 % | VMOTO | 10 | 10 | 63 | +530,00 % | +530,00 % | Terra Motorrad | 352 | 117 | 54 | -53,85 % | -84,66 % | Moto Morini | 13 | 48 | 52 | +8,33 % | +300,00 % | Mangosteen | 33 | 39 | 52 | +33,33 % | +57,58 % | MV Agusta | 80 | 40 | 37 | -7,50 % | -53,75 % | Lambretta | 70 | 33 | 35 | +6,06 % | -50,00 % | Silence | 71 | 55 | 35 | -36,36 % | -50,70 % | Tianying | 39 | 114 | 33 | -71,05 % | -15,38 % | Super Soco | 112 | 56 | 31 | -44,64 % | -72,32 % | Benelli | 110 | 66 | 28 | -57,58 % | -74,55 % | RFN | 0 | 7 | 25 | +257,14 % | n. sz. | Segway | 9 | 1 | 25 | +2.400,00 % | +177,78 % |
A Horwin tökéletesen illik e cikk alaptémájához: a 2025-höz mért 113,64 százalékos növekedés áttörésnek hangzik. A 94 forgalomba helyezés mégis a 2024-es 107 jármű alatt marad. A Brixton és a Lambretta is aktuális pluszt mutat, miközben volumenük két év alatt erősen csökkent. A Gas Gas pontosan tartja a tavalyi számot, de a fent kifejtett okok miatt így 70,75 százalékkal 2024 alatt van.
A Royal Enfield, a Peugeot, a Motron, a Terra Motorrad, az MV Agusta, a Silence, a Super Soco és a Benelli esetében mindkét összehasonlító oszlop lefelé mutat. Az EFUN szintén mindkét összevetésben lemarad. A Tianying a magas tavalyi értékhez képest 71,05 százalékot veszít, 2024-hez képest azonban jóval kisebb, 15,38 százalékos mínusznál marad. Egy erős visszaesésnek is szüksége van tehát kontextusra.
A másik oldalon az E.F.O, a Royal Alloy, a Zero Motorcycles, a VMOTO, a Moto Morini és a Mangosteen áll, mindkét összehasonlító évhez képest növekedéssel. Az E Ride Pro, a Kove, a TM Moto és az RFN jelentősen nő 2025-höz képest; a 2024-es százalékos összevetés mindegyiküknél a nulla kiinduló bázison bukik el.
És akkor ott van a Segway 2.400 százalékos plusszal. Egy szám, amely egy prezentációs dián valószínűleg saját animációt kapna. Járművekben kifejezve egyről 25 forgalomba helyezésre nő. A növekedés helyes, a nagyságrendet azonban mégis érdemes odaírni. Ugyanez igaz a Royal Alloyra: a 2024-hez mért 1.300 százalék kilencről 126 járműre történő növekedést jelent.
Konklúzió: a visszatérés a régi pályára még nem új boom
Az osztrák piac 2025-höz képest jelentősen fellendült. Ez örvendetes, és nem kell lekicsinyelni. Aki azonban új boomot csinál belőle, annak meg kellene magyaráznia, miért van 2026 továbbra is 2024 alatt.
Az érdekesebb fejlemény a piacon belül zajlik. A Voge, a CFMOTO, a QJ, a NIU és a Talaria együtt 3.016 forgalomba helyezésnél tart. 2024-ben ez 744 volt. 2025-höz képest ez az öt márka számszerűen 1.800 további járművet, és így a teljes nettó növekedés 41,51 százalékát adja.
Más gyártók még csak visszakapaszkodnak, tartják már elért szintjüket, vagy tovább veszítenek. Egy általános piaci plusz ezeket a különbségeket nem teszi kisebbé.
Az iparág örülhet 2026-nak. Koccintás közben csak a 2024-es évet nem kellene teljesen elfelejtenie.