Honda CRF1100L Africa Twin Adventure Sports
Find technical data, prices and reviews.
&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Honda CRF1100L Africa Twin Adventure Sports 2024 Experiences and Expert Review
FunkyFrankee
Read the full article on 1000PS.com
Key Specification Honda CRF1100L Africa Twin Adventure Sports 2026
Engine and Drive Train
| Engine type | In line |
|---|---|
| Bore | 92 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Engine power | 102 HP |
| Rpm at Max. Power | 7500 rpm |
| Torque | 112 Nm |
| Rpm at Torque | 5500 rpm |
| Compression Ratio | 10.1 |
| Fuel system | Injection |
| Starter | Electric |
| Clutch Type | Multiplate in oil-bath |
| Ignition | Transistor |
| Transmission | Chain |
| Transmission Type | Gearshift |
| Number of gears | 6 |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valves | OHC |
| Cooling | liquid |
| Displacement | 1084 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Upside-Down telescopic fork |
|---|---|
| Brand | Showa |
| Diameter | 45 mm |
| Travel | 210 mm |
| Adjustment | Compression, Preload, Rebound |
Suspension Rear
| Suspension | Swing arm |
| Shock absorber | Monoshock |
| Shock mount | Pro-Link |
| Brand | Showa |
| Travel | 200 mm |
| Material | Aluminium |
Chassis
| Frame | Steel |
| Frame type | Double cradle |
| Rake | 27.5 degree |
| Trail | 113 mm |
Brakes Front
| Type | Double disk |
| Diameter | 310 mm |
| Piston | Four pistons |
| Shock mount | Floating caliper |
| Actuation | Hydraulic |
| Technology | radial, Wave |
Brakes Rear
| Type | Disc |
| Diameter | 256 mm |
| Piston | Double piston |
Assistance Systems
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre width | 110 mm |
| Front tyre height | 80 % |
| Front tyre diameter | 19 inch |
| Rear tyre width | 150 mm |
| Rear tyre height | 70 % |
| Rear tyre diameter | 18 inch |
| Length | 2305 mm |
| Width | 960 mm |
| Height | 1475 mm |
| Wheelbase | 1570 mm |
| Seat Height | 835 mm |
| Seat Height up to | 855 mm |
| Kerb Weight (with ABS) | 243 kg |
| Fuel Tank Capacity | 24.8 l |
| License compliancy | A |
| Range | 506 km |
| Combined CO2 emissions | 114 g/km |
| Combined fuel consumption | 4.9 l/100km |
| Ground clearance | 250 mm |