Honda CUV e: 2026
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification Honda CUV e: 2026
Engine and Drive Train
| Engine type | Electric |
|---|---|
| Engine power | 8.1 HP |
| Starter | Electric |
Suspension Front
| Front suspension | Telescopic fork |
|---|---|
| Diameter | 31 mm |
Suspension Rear
| Suspension | Unit Swing |
|---|---|
| Shock absorber | Monoshock |
Brakes Front
| Type | Single disk |
|---|
Brakes Rear
| Type | Drum |
|---|
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | ABS, Riding modes, Combined Brake System, Modern electronics |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre diameter | 12 inch |
|---|---|
| Rear tyre diameter | 12 inch |
| Seat Height | 766 mm |
| Top Speed | 83 km/h |
| License compliancy | A1 |
| Range | 70 km |
| Battery power (Volts V) | 48 V |
| Is the battery removable? | Yes |
| Charging plug | Schuko |
| Battery performance (kilowatt hours kWh) | 2.6 kWh |
| Ground clearance | 210 mm |
Equipment
| Equipment | Connectivity, Keyless System, LED-Headlights, TFT display, USB-C socket, Modern electronics, Charging & power, Comfort, Lighting |
|---|
Latest 1000PS motorbike articles about Honda CUV e:
Price Honda CUV e:
Model year
Current average market prices
Honda CUV e: History
Honda CUV e: 2025

8.1 HP
FAQ Honda CUV e:
- What is the current market price of the Honda CUV e:?
- The current average market price of a Honda CUV e:, year of manufacture 2026, is 3,950 USD with an average mileage of 6 km.
- Which one is better? Honda CUV e: or NIU NQiX 500?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the Honda CUV e:?
- Compared to other Scooter bikes the availability is very good. There are very many Honda CUV e: bikes available on the market.
- How popular is the Honda CUV e:?
- There is a weak demand for a Honda CUV e: on the market. Test reports of this model are rarely read on the platform of 1000PS.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
Honda CUV e: Pictures
Source: 1000PS












Show more pictures







