Ural Solo 2014
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification Ural Solo 2014
Engine and Drive Train
| Engine type | Boxer |
|---|---|
| Bore | 78 mm |
| Stroke | 78 mm |
| Engine power | 41 HP |
| Rpm at Max. Power | 5500 rpm |
| Torque | 57 Nm |
| Rpm at Torque | 4300 rpm |
| Starter | Electric, Kick |
| Clutch Type | Dry |
| Transmission | Prop shaft |
| Number of gears | 4 |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Cooling | Air |
| Displacement | 749 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Telescopic fork |
|---|
Chassis
| Frame | Steel |
|---|---|
| Frame type | Double cradle |
Brakes Rear
| Type | Drum |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre diameter | 18 inch |
|---|---|
| Rear tyre diameter | 18 inch |
| Length | 2224 mm |
| Width | 850 mm |
| Height | 1300 mm |
| Seat Height | 810 mm |
| Dry Weight | 215 kg |
| Fuel Tank Capacity | 19 l |
| License compliancy | A2 |
Ural Solo History
Ural Solo 2010

38 HP
745 ccm
225 kg
Ural Solo 2008

40 HP
745 ccm
215 kg
Ural Solo 2007

40 HP
745 ccm
215 kg
Ural Solo 2006

40 HP
745 ccm
215 kg
Ural Solo 2005

40 HP
745 ccm
215 kg
FAQ Ural Solo
- Which one is better? Ural Solo or {AlternativeBrandModel}?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the Ural Solo?
- Compared to other Naked bike bikes the availability is very poor. There are very few Ural Solo bikes available on the market.
- How popular is the Ural Solo?
- There is a very weak demand for a Ural Solo on the market.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
















