Yamaha TT R125 LW / E 2009
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification Yamaha TT R125 LW / E 2009
Engine and Drive Train
| Bore | 54 mm |
|---|---|
| Stroke | 54 mm |
| Engine power | 10 HP |
| Rpm at Max. Power | 8000 rpm |
| Torque | 9.85 Nm |
| Rpm at Torque | 6500 rpm |
| Compression Ratio | 10 |
| Starter | Kick |
| Clutch Type | Centrifugal force |
| Ignition | CDI, Digital |
| Transmission | Chain |
| Number of gears | 5 |
| Cylinders | 1 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Cooling | Air |
| Displacement | 123.7 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Telescopic fork |
|---|
Chassis
| Frame | Steel |
|---|
Brakes Rear
| Type | Drum |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre diameter | 19 inch |
|---|---|
| Rear tyre diameter | 16 inch |
| Length | 1885 mm |
| Width | 795 mm |
| Height | 1085 mm |
| Wheelbase | 1270 mm |
| Seat Height | 805 mm |
| Dry Weight | 84 kg |
| Fuel Tank Capacity | 6 l |
| License compliancy | A1 |
Yamaha TT R125 LW / E History
Yamaha TT R125 LW / E 2024

124 ccm
90 kg
Yamaha TT R125 LW / E 2023

124 ccm
90 kg
Yamaha TT R125 LW / E 2022

124 ccm
90 kg
Yamaha TT R125 LW / E 2021

124 ccm
90 kg
Yamaha TT R125 LW / E 2009

10 HP
123.7 ccm
84 kg
FAQ Yamaha TT R125 LW / E
- What is the current market price of the Yamaha TT R125 LW / E?
- The current average market price of a Yamaha TT R125 LW / E, year of manufacture 2024, is 3,580 GBP with an average mileage of 0 km.
- Which one is better? Yamaha TT R125 LW / E or Yamaha R125?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the Yamaha TT R125 LW / E?
- Compared to other Motocross bikes the availability is poor. There are few Yamaha TT R125 LW / E bikes available on the market.
- How popular is the Yamaha TT R125 LW / E?
- There is a very weak demand for a Yamaha TT R125 LW / E on the market.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
















