KTM 990 Supermoto T 2009
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification KTM 990 Supermoto T 2009
Engine and Drive Train
| Bore | 101 mm |
|---|---|
| Stroke | 62.4 mm |
| Engine power | 116 HP |
| Rpm at Max. Power | 9000 rpm |
| Torque | 97 Nm |
| Rpm at Torque | 7000 rpm |
| Compression Ratio | 11.5 |
| Starter | Electric |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Cooling | liquid |
| Displacement | 999 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Upside-Down telescopic fork |
|---|---|
| Brand | WP |
Suspension Rear
| Brand | WP |
|---|
Chassis
| Frame | Chromium-molybdenum |
|---|---|
| Frame type | Tubular |
Brakes Front
| Piston | Four pistons |
|---|---|
| Shock mount | Fixed caliper |
| Technology | radial |
| Brand | Brembo |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Piston | Double piston |
| Shock mount | Floating caliper |
| Brand | Brembo |
Dimensions and Weights
| Front tyre diameter | 17 inch |
|---|---|
| Wheelbase | 1510 mm |
| Seat Height | 855 mm |
| Kerb Weight | 196 kg |
| Fuel Tank Capacity | 19 l |
| License compliancy | A |
Price KTM 990 Supermoto T
Model year
Current average market prices
KTM 990 Supermoto T History
KTM 990 Supermoto T 2013

116 HP
999 ccm
197 kg
£6,234.00avg. market price
KTM 990 Supermoto T 2012

116 HP
999 ccm
197 kg
£6,048.00avg. market price
KTM 990 Supermoto T 2011

115 HP
999 ccm
197 kg
£5,085.00avg. market price
KTM 990 Supermoto T 2010

115 HP
999 ccm
191 kg
£4,696.00avg. market price
KTM 990 Supermoto T 2009

116 HP
999 ccm
196 kg
£5,005.00avg. market price
Alternatives to KTM 990 Supermoto T
FAQ KTM 990 Supermoto T
- What is the current market price of the KTM 990 Supermoto T?
- The current average market price of a KTM 990 Supermoto T, year of manufacture 2013, is 6,480 GBP with an average mileage of 21,232 km.
- Which one is better? KTM 990 Supermoto T or {AlternativeBrandModel}?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the KTM 990 Supermoto T?
- Compared to other Supermoto bikes the availability is good. There are many KTM 990 Supermoto T bikes available on the market.
- How stable is the price of a used KTM 990 Supermoto T? What about the price trend?
- Looking at the year of manufacture 2013, the price stability of a KTM 990 Supermoto T was normal compared to other Supermoto bikes. The price trend was -8% in the first year, -9% in the second year and -11% in the third year.
- How popular is the KTM 990 Supermoto T?
- There is a very strong demand for a KTM 990 Supermoto T on the market. Test reports of this model are often read on the platform of 1000PS.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
KTM 990 Supermoto T Pictures
Source: 1000PS


Show more pictures


























