Kawasaki ER-6n 2009
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification Kawasaki ER-6n 2009
Engine and Drive Train
| Engine type | In line |
|---|---|
| Bore | 83 mm |
| Stroke | 60 mm |
| Engine power | 72 HP |
| Rpm at Max. Power | 8500 rpm |
| Torque | 66 Nm |
| Rpm at Torque | 7000 rpm |
| Compression Ratio | 11.3 |
| Ignition | Digital |
| Number of gears | 6 |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Cooling | liquid |
| Displacement | 649 ccm |
Chassis
| Frame | Steel |
|---|
Brakes Front
| Type | Double disk |
|---|
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre diameter | 17 inch |
|---|---|
| Rear tyre diameter | 17 inch |
| Seat Height | 785 mm |
| Dry Weight | 204 kg |
| Fuel Tank Capacity | 15.5 l |
| License compliancy | A |
Price Kawasaki ER-6n
Model year
Current average market prices
Kawasaki ER-6n History
Kawasaki ER-6n 2017

72 HP
649 ccm
204 kg
Kawasaki ER-6n 2016

72 HP
649 ccm
204 kg
£4,389.00avg. market price
Kawasaki ER-6n 2015

72 HP
649 ccm
204 kg
£4,052.00avg. market price
Kawasaki ER-6n 2014

72 HP
649 ccm
204 kg
£4,074.00avg. market price
Kawasaki ER-6n 2013

72 HP
649 ccm
204 kg
£3,612.00avg. market price
Kawasaki ER-6n 2012

72 HP
649 ccm
204 kg
£3,414.00avg. market price
Kawasaki ER-6n 2011

72 HP
649 ccm
204 kg
£3,514.00avg. market price
Kawasaki ER-6n 2010

72 HP
649 ccm
204 kg
£3,301.00avg. market price
Kawasaki ER-6n 2009

72 HP
649 ccm
204 kg
£3,452.00avg. market price
Kawasaki ER-6n 2008

72 HP
649 ccm
179 kg
£2,542.00avg. market price
Kawasaki ER-6n 2007

72 HP
649 ccm
179 kg
£2,581.00avg. market price
Kawasaki ER-6n 2006

72 HP
649 ccm
179 kg
£2,405.00avg. market price
Alternatives to Kawasaki ER-6n
FAQ Kawasaki ER-6n
- What is the current market price of the Kawasaki ER-6n?
- The current average market price of a Kawasaki ER-6n, year of manufacture 2014, is 4,460 GBP with an average mileage of 11,775 km.
- Which one is better? Kawasaki ER-6n or {AlternativeBrandModel}?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the Kawasaki ER-6n?
- Compared to other Naked bike bikes the availability is very good. There are very many Kawasaki ER-6n bikes available on the market.
- How stable is the price of a used Kawasaki ER-6n? What about the price trend?
- Looking at the year of manufacture 2017, the price stability of a Kawasaki ER-6n was very poor compared to other Naked bike bikes. The price trend was -100% in the first year, -2% in the second year and -4% in the third year.
- How popular is the Kawasaki ER-6n?
- There is a very strong demand for a Kawasaki ER-6n on the market. Test reports of this model are often read on the platform of 1000PS.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
Kawasaki ER-6n Pictures
Source: 1000PS


Show more pictures




























