CFMOTO 800NK Advanced 2026
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification CFMOTO 800NK Advanced 2026
Engine and Drive Train
| Engine type | In line |
|---|---|
| Bore | 88 mm |
| Stroke | 65.7 mm |
| Engine power | 95 HP |
| Rpm at Max. Power | 9250 rpm |
| Torque | 79 Nm |
| Rpm at Torque | 8000 rpm |
| Compression Ratio | 12.8 |
| Fuel system | Injection |
| Starter | Electric |
| Clutch Type | Multiplate in oil-bath, Antihopping, |
| Ignition | Digital |
| Transmission | Chain |
| Transmission Type | Gearshift |
| Number of gears | 6 |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valves | DOHC |
| Cooling | liquid |
| Lubrication | Forced |
| Displacement | 799 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Upside-Down telescopic fork |
|---|---|
| Brand | Kayaba |
| Diameter | 43 mm |
| Travel | 130 mm |
| Adjustment | Rebound |
Suspension Rear
| Suspension | Swing arm |
|---|---|
| Brand | Kayaba |
| Travel | 130 mm |
| Adjustment | Compression, Rebound |
| Material | Steel |
Chassis
| Frame | Steel |
|---|
Brakes Front
| Type | Double disk |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Shock mount | Fixed caliper |
| Actuation | Hydraulic |
| Technology | radial |
| Brand | J.Juan |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Diameter | 260 mm |
| Brand | J.Juan |
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | ABS, Traction control |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre width | 120 mm |
|---|---|
| Front tyre height | 70 % |
| Front tyre diameter | 17 inch |
| Rear tyre width | 180 mm |
| Rear tyre height | 55 % |
| Rear tyre diameter | 17 inch |
| Length | 2146 mm |
| Width | 818 mm |
| Height | 1137 mm |
| Wheelbase | 1465 mm |
| Seat Height | 825 mm |
| Kerb Weight | 186 kg |
| Fuel Tank Capacity | 15 l |
| Top Speed | 220 km/h |
| Range | 300 km |
| Combined CO2 emissions | 120 g/km |
| Combined fuel consumption | 5 l/100km |
| Stationary noise | 95 dB |
| Stationary noise over 95dB | Yes |
| Payload | 180 kg |
| Maximum authorized weight | 366 kg |
| Ground clearance | 185 mm |
Equipment
| Equipment | LED-Headlights, TFT display, USB socket, USB-C socket, , , |
|---|
Price CFMOTO 800NK Advanced
Model year
Current average market prices
CFMOTO 800NK Advanced History
CFMOTO 800NK Advanced 2025

95 HP
799 ccm
189 kg
£7,937.00avg. market price
CFMOTO 800NK Advanced 2024

95 HP
799 ccm
189 kg
£6,559.00avg. market price
CFMOTO 800NK Advanced 2023

95 HP
799 ccm
189 kg
FAQ tires CFMOTO 800NK Advanced
- Which tires are currently recommended by the 1000PS editorial team for this model?
Inexpensive sporty all-rounder
For the daily commute to work and short weekend rides. Sporty tires from the second row - good price/performance ratio.
Hypersport tires with trackday suitability
Sporty tires for the road that also work well on a track day. Some compromises in the rain on the road or in the heat on the track.
Road sport tires
All-round tire for sporty road riders. Super sports bikes, naked bikes, sports tourers. Also occasional trips to the race track. However, mileage plays a role, as does a short warm-up time and performance in bad weather.
FAQ CFMOTO 800NK Advanced
- What is the current market price of the CFMOTO 800NK Advanced?
- The current average market price of a CFMOTO 800NK Advanced, year of manufacture 2026, is 6,820 GBP with an average mileage of 0 km.
- Which one is better? CFMOTO 800NK Advanced or {AlternativeBrandModel}?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the CFMOTO 800NK Advanced?
- Compared to other Naked bike bikes the availability is normal. There are average number of CFMOTO 800NK Advanced bikes available on the market.
- How popular is the CFMOTO 800NK Advanced?
- There is a weak demand for a CFMOTO 800NK Advanced on the market. Test reports of this model are read less often on the platform of 1000PS.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
CFMOTO 800NK Advanced Pictures
Source: 1000PS




Show more pictures



























